S Petrem Robejškem dostaly “prezidentské” ocenění také extrémistické názory

Miloš Zeman s pomocí vyznamenání Petra Robejška podpořil především krajní pravici s jejím nenávistným a hluboce nedemokratickým názorem na celý svět. Jako kdyby štvavé, lži doprovázené polopravdy pro Hrad znamenaly mnohem víc, než obyčejný lidský osud kdysi pronásledovaný touhou nacistů po smrti.

Extrémisté, čeští neofašisté a neonacisté z rozhodnutí prezidenta republiky mají nepochybně radost. Jedno z nejvyšších státních vyznamenání dostal jedinec, který by si jinak o něčem takovém mohl nechat zdát. Hospodské manýry čtvrté cenové kategorie opět zvítězily nad skutečnou a opravdovou vzpomínkou 98. narozenin republiky.

ashampoo_snap_2016-10-29_12h14m24s_014_
Robejšek přebírá vyznamenání od prezidenta republiky Miloše Zemana

Z jednotlivých projevů nadšení je patrná neznalost s ochotou radovat se nad něčím, o čem ani jednotliví milovníci rasismu nemají žádné povědomí. Petra Robejška zná extrémistická scéna nanejvýš z primáckých rádoby politických desputací, nebo jako hosta – politologa – bezpečnostního odborníka po telefonu v časech večerních zpráv. Potápějící se virtuální lodi i s jednotlivými členy posádek vítězí nad otázkami, kdo je Petr Robejšek. Postarší pán s tituly u jména útočí na lidskost, a to je nejdůležitější, protože všechno zatím přestává být zajímavé a prostě nacionálně sexy.

Petr Robejšek vystudoval na Univerzitě Karlově sociologii a sociální psychologii. Odtud český rodák blížící se k nadcházejícím sedmdesátinám získal akademické vzdělání, se kterým může umělohmotně povyšovat své nedemokratické a naprosto nelidské teorie o tom, proč je dobré na moři zabíjet uprchlíky, třeba i s nebohými dětmi.  V článku zmiňovaný český politolog není ve své podstatě nikým jiným, než uprchlíkem, který z Československa utekl v roce 1975 do sousedního Německa, kde pokračoval ve studiích na Univerzitě Hamburk, na které následně habilitoval v politických vědách.

ashampoo_snap_2016-10-29_12h24m39s_016_
Robejšek v Interview na ČT24

Když Robejšek hovoří o nebezpečných a Evropu ohrožujících uprchlících, zmiňuje nepřímo také sebe, protože on sám jako ekonomický uprchlík směřoval do Německa, odkud nebyl vyhozen, dokonce ani nijak šikanován státním režimem. Proto možná ve slovech pana doktora hraje prim nenávist, s pomocí níž “znalec mezinárodní politiky” snaží zakrýt svůj původ i životní peripetie. Německé “dobrodružství” zanechalo v Robejškově životopisu kaňku na klopě, pro kterou  by jej žádný soudně přemýšlející státník nenavrhoval ani na metál zlaté vařečky.

Podle etické komise Německé asociace politických věd se Robejšek v roce 2003 dopustil plagiátorství, když opisoval z cizího článku, aniž tento pramen uvedl. Zatímco taková událost v českém prostředí může znamenat pouze epizodní, nic neznamenající událost, v Německu opisovací aférka může velmi silně zasáhnout do profesní kariéry, kdy jedinec přivlastňující si práci někoho jiného s pošpiněnou pověstí končí v zapomnění dějin. Německý Časopis pro mezinárodní vztahy, odkud Robejšek opisoval, dokonce zmiňovanému českému rodákovi zakázal vstup. To je určitě nemilé pro funkci ředitele soukromého Mezinárodního ústavu pro politiku, ve které zlínský rodák působil.

Zajímavá je změna názorů Petra Robejška, který zvláště v posledních týdnech a měsících získává u extrémistů body oblíbenosti především obhajobou Putina, Ruska, odporem k Evropské unii a nenávistí vůči multikulturalismu. Přitom, když se  po internetu podíváte, zjistíte, že tento pán po pádu komunismu hovořil v úplně jiném tónu. Například v prvním z jedenácti článků v Respektu navrhoval, aby byly americké vojenské základny z Německa přesídleny do Čech kvůli nebezpečí plynoucího z tehdejšího Ruska. Zlý Američan vystupující ve skrumáži písmenek Petra Robejška představoval v porevolučních časech dobrého ochránce před rozpínavostí a přítomností Ruska v devadesátých letech minulého století. Ideový obrat doslova o 360 stupňů není na krajně pravicové scéně ničím novým a neznámým. Většina současných extrémistů a nenávistně komentujících ještě před pověstnou “uprchlickou krizí” a nárůstem islamofobie mívala naprosto odlišné názory. Možná pod tlakem svého vlastního Já a pláče nad neuplatněním se, dochází k rázným a účelovým proměnám.

ashampoo_snap_2016-10-29_12h58m52s_019_

Kdyby politolog Gregor Walter z univerzity v Brémách nelistoval jedním sborníkem textů o globalizaci z roku 2000, neodhalil by pasáže z Robejškova článku vytvořeného pro Časopis pro mezinárodní vztahy. Náhoda tomu chtěla, když autor odhalil své vlastní pasáže pod článkem zlínského rodáka. Český politolog se snažil etickou komisi obměkčit tím, že neopisoval on sám, ale student, kterého pověřil k získání podkladů pro kýžený článek. Zajímavé je, že mladíka pan doktor neuvedl jako spoluautora, a tak výmluvy nakonec nepomohly. Politologův přístup k publikační činnosti je opravdu svérázný. Před několika lety časopis Mezinárodní politika, vydávaný Ústavem mezinárodních vztahů, s Robejškem ukončil spolupráci, protože autor stejný článek v mírně upravené verzi publikoval také v rakouském odborném časopisu.

Možná stejnou praxi prezidentem oceněný krajně pravicový komentátor provádí také v protilidské ekvilibristice nenávidění, kdy domácí uživatelé sociálních sítí dostávají od vysokoškolsky vzdělaného vědce přihnědlé názory na velmi citlivou problematiku. Petr Robejšek velmi dobře ví, že krajně nesnášenlivé názory táhnou, a proto založil think thank Institut 2080, ve kterém si fajnšmekři politicky nekorektních názorů přijdou na své. Nejrůznější osobnosti s krajně extrémistickými názory v této platformě dostávají prostor sdělovat společnosti své myšlenky tolik zabydlené v atmosféře roku 2015 a 2016.

ashampoo_snap_2016-10-29_13h25m15s_021_
Robejšek s Bérovou na konferenci Institutu 2080

Politicky nekorektní mluva s nekorektními a silně nelidskými názory se formou “výjezdních” diskusí střetává se svými diváky.  Mezi hosty jednotlivých meetingů bývají také představitelé krajní pravice, nebo jednoduše lidé blízcí názorům Miloše Zemana. Závěry jednání jsou téměř vždy stejné. Nejlepší by bylo, kdyby se republika uzavřela pod poklici a vůbec neusilovala o nějakou budoucnost v dynamickém a rozvíjejícím se světě. Takové pravdy rozšiřuje Robejškův Institut 2080. Neslušnost si našla v jednotlivých řečnících své interprety, a tak se nyní může zakladatel politicky nekorektního spolku “vytahovat” před návštěvníky setkání s prezidentským metálem, protože rozšiřované hodnoty přeci nejsou závadné, když dostaly nejvyšší ocenění.