Předseda moravskoslezské Romské demokratické strany ukazuje na Okamuru, zatímco mlčí o svých chybách

Někteří neúspěšní účastníci krajských a senátorských voleb ukazují po prohrané bitvě na svou vlastní neschopnost, když se snaží vymlouvat na špatné rozhodnutí voličů, zmanipulované volby, nebo konspirační teorie o tom, jak chemtrails působily na mysl přicházejících voličů.  Typickým příkladem by mohl být předseda Romské demokratické strany(RDS) z Moravskoslezského kraje, který na sociálních sítích útočí na Romy, zatímco taktně mlčí o svém pochybení a nezvládnuté propagaci v krajských volbách.

Podobná prohlášení plná hořkosti a vzteku z vlastního neúspěchu jenom dokazují neschopnost rádoby politikova naturelu zastávat veřejnou funkci. Místo, aby zmiňovaný pán zpytoval své vlastní svědomí a hledal chybu na své straně rynku, útočí na ostatní, protože značná část Romů nešla volit a pokud ano, rozhodla se pro hlasy jiným politickým stranám, nebo politickým hnutím.

ashampoo_snap_2016-10-10_12h11m19s_004_

Svými slovy se Honza Malar pokouší zaútočit na nitro voličů.  Jako kdyby každý, kdo nevolil RDS, měl dávat automaticky hlasy koalici SPD a SPO, nebo nějakým jiným krajně extrémistickým partajím, jež se v Moravskoslezském kraji zabydlely s určitým podílem na moci. Do krajského zastupitelstva se dostalo šest politických subjektů. V předvolebním zápolení značná část z nich oslovovala veřejnost za pomoci populismu a rasismu.

ashampoo_snap_2016-10-10_14h11m33s_005_

Hlavním ideovým nebezpečím i přes nenávistnou politiku neofašizoidní rétoriky nepředstavuje Okamurovo hnutí, ale jiné politické subjekty a jednotliví politici například v ČSSD, KDU-ČSL, ODS, nebo ANO 2011…….ti se totiž na řízení Moravskoslezského kraje budou podílet nejvíce. Vítězné ANO chce koalici s lidovci a ODS. Pokud by takové plány vyšly, byly by ostatní partaje v krajské opozici. Koaličníci předem do médií oznamují, že s KSČM a SPD-SPO nebudou jednat kvůli programovým a ideovým nepřekročitelným rozdílnostem. Okamurova strana bude do chodu kraje zasahovat velmi okrajově, jestli vůbec.

 

Podívejme se na problematiku voleb a údajné romské podpoře Okamury blíže z obecného pohledu na statistiky. Celkem je v Moravskoslezském kraji 1 213 311 obyvatel, z toho přibližně podle odhadů žije v této oblasti na 40 000 – 50 000 Romů, což odpovídá zhruba 3,3 – 4,12 procentům z celkového počtu obyvatelstva. V krajských bylo odevzdáno na 298 598 platných hlasů a celkově se jich účastnilo pouze 30,58 procenta oprávněných voličů. V případě Romů žijících v sociálně slabých oblastech bylo toto číslo ještě nižší. Viz. sociálně slabé oblasti, kde volební účast nebyla opravdu vysoká a pokud lidé šli volit, rozhodovali se na základě toho, co volili ostatní sousedé, nebo co je všeobecně známé o místních partajích a jednotlivých kandidátech. Z určitého úhlu pohledu není divu, že velká část z přibližně 30 000 Romů žijících v místních ghettech nemá o volby zájem. Politici slibovali a nedodrželi vůbec nic. Politici neměli zájem a generalizačně sesypali všechny na jednu hromadu, tak kdo by chtěl někoho volit………..pocit frustrace a vzteku přecházející do nezájmu je velmi vysoký.

 

Romská demokratická strana v krajských volbách roku 2016 získala 153 hlasů a Okamurovo SPD v koaličním spojení se zemanovskou SPO dostalo 20 973 hlasů, což představovalo 7,02 procenta z celkového počtu platných hlasů.  To je možná jediný důvod, proč pan Malar na sociálních sítích projevuje svou nechuť poněkud populistickým a nerozumným způsobem. SPO má v krajském zastupitelstvu 3 zastupitele a SPD také další 3.  Pokud RDS získala nízký počet hlasů. poté si může stěžovat jen sama na sebe. Nejenže nenabízela dostatečný politický program, ale také dostatečně neagitovala, nevedla diskuse a vůbec selhávala na celém svém poslání.

 

SPD nejspíš nevolilo příliš mnoho Romů. Romské hlasy pravděpodobně putovaly sociálním demokratům, komunistům, lidovcům. Například v Petrovicích u Karviné, kde se nalézají dvě sociálně vyloučené oblasti, SPD získala 81 hlasů. Ve Starých Heřminovech jsou také dvě sociálně vyloučené oblasti a SPD volili pouze 4 lidé. Ve velkých Heraticích je stejný počet sociálně slabých oblastí a Okamurovo hnutí získalo jen 15 hlasů. V Orlové Okamura dostal 677 hlasů a v Bohumíně 377 voličů projevilo náklonnost k xenofobnímu spolku bývalého mluvčího cestovních kanceláří. Pokračovat bychom mohli dál a dál…….opět nezbývá nic jiného, než dodat, že většina hlasů SPD nejspíš nepochází z romských rukou. To je téměř vyloučené díky nízké volební účasti.

 

Snad se ze svého neúspěchu pan Malar poučí a pro příště na sociálních sítích bude psát o něčem jiném, než o nesmyslech, jež nemají se skutečností pranic společného.