Petr Mach se populisticky snaží vytvářet podobnosti mezi naprosto odlišnými referendy v Maďarsku

Petr Mach je dokonalým populistou, který na sociálních sítích bez obtíží mlží, protože to potřebuje k vyvolání předvolebního obrázku, ve kterém Evropská unie musí stoprocentně sehrávat roli zlého, nepřejícího zloducha, zvláště, pokud jde o tak ožehavé téma, jako je otázka migračních kvót. jimiž by se Budapešť měla řídit. 

Na první pohled Machův facebookový status vypadá lákavě. Hovoří o referendu z 12. dubna 2003, kdy se lidového rozhodování o vstupu Maďarska do Evropské unie zúčastnilo pouze 45,6 % lidí, souhlas vyslovilo 83,8 % z nich a přesto referendum s nízkým počtem účastníků platilo, zatímco to poslední z nedávných dnů zabývající se migračními kvótami a možného zapojení Budapešti do připraveného plánu bylo s účastí 43,4 % prohlášeno za tzv. neplatné. Jako kdyby si europoslanec chtěl s pomocí několika řádků zanadávat na ten v extrémistických kruzích zahnívající alibismus, jež je extrémisty umělohmotně Unii nasazován k přiostřování pocitů nesmyslnosti a nepotřebnosti osmadvacítky.

ashampoo_snap_2016-10-05_01h07m54s_020_

Většina facebookových přátel a občasných návštěvníků profilu předsedy Strany svobodných občanů stejně nemá pojem o faktech a realitě, tak proč by mladík z Mensy měl jakkoli rozebírat poněkud drakonicky nadhozenou problematiku. Cílem je ukázat snahu Bruselu ovládat dění v členských státech a právě tady a teď je snadná příležitost k zažonglování reality do ideologického hábitu.

Samozřejmě, skutečnost je úplně jiná. Ano, účast v rozhodování o vstupu do Unie byla jen o přibližně dvě procenta vyšší, než referendum o migračních kvótách, ale obě dvě referenda vznikala na základě odlišných legislativ.

Orbánův Fidesz požadoval v roce 2011, aby platné referendum bylo jen tehdy, zúčastní-li se ho 50 % oprávněných voličů v Maďarsku. Předtím tento limit byl stanovený na 25 %. 

Jinými slovy, Petr Mach ve svém myšlenkovém výplodu míchá jablka s hruškami a vytváří něco, co ve skutečnosti neexistuje. Zlotřilost Unie se v tomto případě nekoná, protože si Viktor Orbán před několika lety stanovením vyšších limitů v referendu podkopal židli sám pod sebou. Za nos by se mohli chytit vítači ultranacionalistických zásahů do maďarského nejvýše postaveného právního kodexu. Extrémistické a pčihnědlé změny v základních listinách státu mohou za určité konstelaci hvězd paradoxně také poškodit zájmy ultranacionalistů.

Mimochodem, s referendy to v Maďarsku nikdy nebylo příliš velké terno. Jediné, které od roku 1990 přesáhlo padesátiprocentní hranici, bylo z roku 2008, kdy občané rozhodovali o zrušení některých poplatků ve zdravotní péči a vysokoškolském studiu.  Tenkrát byla účast rovných 50,48 %.

Přesto, že referendum o migračních kvótách bylo svoláno na 2. října 2016, města dlouhou dobu předtím lemovaly nejrůznější transparenty, hesla i nenávistná kampaň, která stavěla nejen na xenofobii, ale také kulturním šovinismu. Předpokládané náklady na říjnové rozhodování byly odhadnuty na 4,9 miliardy forintů, což představuje v přepočtu částku přibližně 431 milionů českých korun. Přesně tolik Orbán vyhodil z okna, když nechal spoluobčany hlasovat v referendu, jehož výsledek se vzhledem k dlouhodobé místní historii referend dal očekávat, a to i přes jednu z největších reklamních kampaní, které Maďarsko kdy spatřilo. Na vládních billboardech jste v Maďarsku mohli spatřit například takováto nepravdivá, nebo strach vytvářející prohlášení: “Věděl jste, že pařížské atentáty spáchali přistěhovalci?“; “Věděl jste, že jen z Libye chce do Evropy přijít zhruba jeden milión lidí?“; “Věděl jste, že od začátku migrační krize v Evropě skokově roste počet případů obtěžování žen?

ashampoo_snap_2016-10-05_02h54m44s_022_

Vláda se za všech okolností snažila zasáhnout nejcitlivější místa v lidské mysli za použití nefér praktik, kterých by vládní politické strany neměly nikdy použít. Maďarští extrémisté a populisté z Jobbiku a Fideszu se zachovali v ideové rovině úplně totožně jako český Petr Mach. Oba dva jednají populisticky a oba dva zároveň zkoušejí hru na city a nejnižší lidské pudy. Zkrátka, Petr Mach ví o Orbánových zásazích do ústavy, stejně jako ví o výhodách plynoucích z členství v Evropské unii.  Předseda Svobodných se snaží ideově zatajovat a přibarvovat……a to je možná jeden z důvodů, proč by tento muž neměl být nadále volitelným v jakýchkoli současných, nebo budoucích volbách.