Neonacisté a nejrůznější ultranacionalisté chtějí využít žatecké neštěstí ke svému užitku

V úterý, 18. října 2016 v žatecké pizzerii na Kruhovém náměstí přišel ve večerních  hodinách o život šestadvacetiletý Rom. Tato nešťastná událost z pochopitelných důvodů vyvolala salvu emocí, mezi které bohužel patřila také katarze rasismu, nebo nacionálního šovinismu tryskajícího jako gejzír z romských i majoritářských stran provinčního nacionalismu. 

Policie případ vyšetřuje, pitva prozatím neprokázala cizí zavinění a zatím vše ve světle nedokončené práce policistů vypadá jako selhání organismu nezaviněné žádnou další osobou. Někteří Romové společně s pozůstalými s výsledky nesouhlasí a žádají kromě opakování pitvy také odhalení vrahů, jež jsou zodpovědni za skon otce nezletilých dětí. Sociální sítě jsou plné nejrůznějších svědectví, z nichž některé umístěné například na webu Romea.cz poukazují na násilí, kvůli kterému měl muž v pizzerii zemřít. V tuto chvíli je těžké říct, kdo má a nemá pravdu, případně někoho označovat za vrahy, nebo násilníky. Díky nejasnostem a temným místům je skutečně možné téměř cokoli. A je čistě na vyšetřovacích orgánech, aby odhalily pravou tvář celého dění.

V Žatci úterní událost vyvolala salvu solidarity, kdy se ve městě organizují pietní shromáždění organizovaná u zdi inkriminovaného podniku, kde se nešťastná událost odehrála. Lidé na místo nosí zapálené svíčky jako vzor vzpomínky a úcty nad promarněným životem.  Na celou situaci reaguje také krajní pravice, ultranacionalisté a neonacisté, kteří se na sociálních sítích domlouvají na tom, jak a kdy dorazí do Žatce, aby jednoduše ukojili své poněkud úchylné choutky.

Jedním z takových svolavatelů je mostecký radikál na Facebooku vystupující pod jménem Pavel Urbášek, o jehož názorových hodnotách se může každý přesvědčit na jeho profilu, kde není nouze o milenecký vztah k Hitlerově říši zla. Tento muž oslovuje na sociální síti souvěrce s nabídkou cesty do severočeského města. Na cestu vyráží z mosteckého vlakového nádraží 25.10.2016 v 13:30. Samotný sraz neonacistů, ultranacionalistů a také vítačů rasismu proběhne o půl hodiny předtím, to aby se vyholené lebky připravily na výpravu nenávisti.

ashampoo_snap_2016-10-24_10h35m24s_013_

Přeci jen po delší době organizují společné výpravy proti ideovým nepřátelům v jejich rasové válce, kterou se ve jménu svých frustrací rozhodli vést. Vlak jim jede ve 13:50 a cíl cesty radikálů je jasný. Extrémisté chtějí provokovat a nejlepší by pro ně bylo, kdyby došlo k nějaké rvačce, jež by se následně dala “zúročit” v nějaký dlouhodobější útok na místní romskou komunitu. Plány vyznavačů hákových křížů a černých sluncí počítají s menší skupinkou, která by opakovaně jednak situaci monitorovala a dále také po troškách přispívala k bezpečnostní nestabilitě například za pomoci již zmiňovaných provokacích, nebo rovnou v organizování útoků, kdy skupinka hololebců zmlátí Roma, aby následně rychle vzala do zaječích.

ashampoo_snap_2016-10-24_10h37m51s_015_

Sny radikálů jsou jedna věc, ale situace nenahrává do jejich karet. Jen na výzvu Urbáška se ozvalo během dneška pouze několik lidí, s nimiž by mladý Mostečan zaplnil stěží malou kadibudku. I přes početní nedostatek a nezájem radikálů vyjet v úterý mimo svá bydliště mladičký extrémista hodlá zkoušet štěstí……co kdyby přeci jen k útoku došlo a díky zprávám o bitce by se chytli další rasisté………V uzavřených skupinách je diskuse ještě více přiostřená. V pizzerii zemřel Rom, a tak milovníci bílé cítí závazek tento podnik podržet například tím, že ho budou pravidelně navštěvovat a debužírovat tam místní pochutiny. Otázkou zůstává, zda majitelé, nebo provozovatelé restaurace budou z podobné akce nadšeni, nebo nevěřícně raději bouchnou hlavou o zeď z návalu vzteku z ubývající klientely a nízkých tržeb, ve kterých holé lebky nebudou tím takříkajíc pravým ořechovým.

Z diskuse je cítit touha ubližovat, vyhrožovat a vůbec pochodovat ulicemi pivařského centra severu. Pánikova skupinka hrající si na Odinovi vojáky, mezi které patří také Urbášek, “žhaví dráty” internetových přípojek nad tím, jak něco udělat, aby se o nich psalo. 27. října v několika městech probíhá pietní setkání věnované zemřelému Miroslavu Demeterovi. Na nich radikálové bezpochyby budou a zároveň se pokusí o nějakou nekalotu vyúsťující minimálně ve slovní provokace, nebo individuální útoky vůči jednotlivcům, kdy se skupinka ultranacionalistů pobaví nad tím, jak před nimi utíká Rom někam do bezpečí. Celý den zakončí skupinka domluvených pitkou v některé z restaurací.

Krajně pravicová scéna zkouší coming out, ve kterém by znovu zapomněla na své rozdělení a neschopnost oslovit širší publikum. I proto žatecké události by mohly za určitých konstelací neonacistům a ultranacionalistům dopomoci k regionálnímu uživení, pokud se pietní setkání vymkne kontrole.


Komunikace extrémistů:

ashampoo_snap_2016-10-28_00h21m05s_028_

ashampoo_snap_2016-10-28_00h19m45s_027_

ashampoo_snap_2016-10-28_00h25m01s_031_