Jiří Hrebenar: horkou krev ve věci zabitého Roma v Žatci vyvolávají hlavně “ti ostatní”

Víte, je smutné, jak někteří jednoduše smýšlí a vidí striktní rozdělení buď hystericky a překotně sděluješ informace, nebo jsi proti nám a podporuješ vrahy……..ale ta situace není tak jednoduchá. 

V případu v Žatci je mnoho pochybností a nejasností. Možná policie pochybila, ale také možná ne. Mohla jednat ohleduplněji, ale také byla k tomu příležitost? Někdo mohl zesnulého napadnout, ale také nemusel…byl zesnulý nadopován drogami, nebo nebyl?…….co ten údajný vrah Provazník, jež měl zesnulému dát ránu pěstí do hlavy……je to pravda, nebo lež? Proč jeho účet najednou na FB neexistuje? Smazal ho údajný viník ze strachu o prozrazení?..Pokud jsou zvěsti o Provazníkovi z Žatce pravdivé, má opravdu příbuzné u policie a je tím ohrožena nestrannost Policie ČR?……..a co anonymní svědci, vypovídali na policii, nebo jen defilují před kamerami serveru Romea.cz?………
…ve spleti facebooku se povalují lži, kdy si lidé myslí, že na soudní pitvě měli právo být členové rodiny zesnulého a od toho se odvíjí další desputace, ve kterých se objevuje neznalost práva a správních přístupů v ČR……….
 
Nejrůznější činovníci spolků a sdružení vyslovují ve svých vyjadřování soudy o selháních státu a práva……já se domnívám, že takový přístup je kontraproduktivní a jen nabádá nepřímo k projevům dalšího rasismu.
 
Říkám si, komu vyhovuje vyvolávání emocí a rasizoidních nálad? Chtějí snad někteří romští představitelé využít situace ke svému zviditelnění? Copak nevidí, že tím nahrávají například neonacistům, ultranacionalistům a anticikanistům? Copak nevidí, že takovým přístupem nepřímo zabraňují zdárnému vyšetření událostí a nepřímo sesílají pozvánky neonáckům a fašistům do Žatce a jeho okolí?
 
Ano, právo v ČR kulhá a soudy často velmi zvláštně s policií rozhodují v případech útoků na Romy. To je pravda. Právo tímto způsobem není dostupné všem stejnou měrou, bohužel. Můžeme se ptát proč tomu tak je….těch důvodů je zajisté mnoho. Jedním z nich je zažraný rasismus v české společnosti, který mnohdy nepřímo promlouvá i ve věcech spravedlnosti. Nicméně, domnívám se, že konkrétně situaci v Žatci je nutné vyřešit za pomoci dobrých právníků, lidskoprávních aktivistů, kteří budou bdít nad případem a budou sledovat, zda se neděje něco nestandartního nad nebo mimo rámec zákona ČR.
 
Myslím si, že zásadní zásadní problém v celé věci představují ti ostatní, kteří dělají chaos, vyzývají po násilí, rasismu a seskupení Romů proti majoritě. Tito nepřímí účastníci dělají zlou krev a budí z mělkého příkopu nepěkné Já volající po odplatě, nebo dokonce lynči, kdy by zasahující policisté, nebo šestice návštěvníků pizzérie měla viset na nejbližším kandelábru…….ale takovým slovníkem, natož takovými konstrukcemi spravedlnost nemluví.

Obávám se násilností vyvolanými těmi ostatními. Obávám se násilností vyvolanými extrémisty, kteří zcela jistě situace využijí k bouchnutí si do “cikána”………..sám sebe se ptám, kam jsme to jako společnost dospěli, když se děje to, co se děje. Jak moc je nám vzdálena budoucnost, když v časech tragédií nejsme schopni zapomenout na vzájemné nenávisti a neumíme společně požadovat klidnou a nenásilnou cestou spravedlnost?

Já osobně chápu z určitého úhlu nevraživost některých lidí, protože život minorit v ČR není jednoduchý. Nicméně nebylo by na čase už zanechat nevraživost stranou? Nemohl by kategorický odpor k policii zůstat stranou? Nikdo jiný celou věc nedokáže vyřešit, než Policie ČR. Ta jediná má k tomu ze zákona povolení a je to její povinnost.  Ti ostatní s ukřičenými komentáři a nenávistnými projevy by proto měli ztichnout a naopak promluvit by měli ti, jež uvažují s chladnou hlavou a jsou schopni například dohlédnout na celý případ a svou právní erudicí mohou třeba přispět ke zdárnému vyřešení.

Je to smutné a já stále věřím, že někdy v budoucnu budeme schopni vystříhat se faulů a nahradíme je něčím hezčím, konstruktivnějším. Každopádně, policie by měla celý případ vyřešit, aby temná místa byla osvětlena a případní viníci, pokud existují, byli potrestání. Památka zesnulého, ať už byl jakýkoli, si to zaslouží.