Je smutné, jak někteří lidé parazitují nad smrtí mladého Roma v Žatci a přilévají olej do ohně

V Žatci je cítit napětí, poté co v tomto městě po potyčce v jedné z restaurací zemřel šestadvacetiletý Rom. Pitva neprokázala na skonu mladíka cizí zavinění, přesto příbuzní s řadou dalších Romů požadují opakování prověřování stop na těle zesnulého. Policie celý případ vyšetřuje a není jisté, k čemu v onen osudný okamžik opravdu došlo. 

Svědci s nahrávkou říkají, že jeden muž s další pěticí mladíka v restauraci napadl. Po kopanci do prsou mladý Rom měl odletět o kus dál, zatímco se do mladíka na zemi vrhla další pětice přítomných hostů restauračního zařízení. Jenže Pizzeria Panamera, kde se konflikt odehrál, takové tvrzení odmítá a nabízí úplně jiný scénář, ve kterém šestice návštěvníků pizzerie mladíka zaklekla na zemi poté, co tento muž obtěžoval dvě nic netušící dámy.

ashampoo_snap_2016-10-23_01h28m31s_082_

Na první pohled se v jednom příběhu nalézají dva možné sledy událostí a je velmi složité určit, který z nich je zaručené pravdivý, a který se absolutně vymyká realitě.  Dvě velmi nekvalitní videonahrávky, na které se Romové odkazují, ovšem scénář s útokem nepotvrzují, ale také nevyvracejí.

Především na dvojici videozáznamů není zachycen samotný incident. Na prvním z nich je vidět několik lidí, mezi kterými jsou také městští strážníci držící mladého, velmi sténajícího Roma na zemi. V dalším z videozáznamů je vidět jen policistův resuscitační pokus, se kterým se muž zákona pokoušel vzkřísit zkolabovaného muže na zemi.

[embedplusvideo height=”554″ width=”540″ editlink=”http://bit.ly/2f4dz1f” standard=”http://www.youtube.com/v/gmrOTTi4zcI?fs=1&vq=hd720″ vars=”ytid=gmrOTTi4zcI&width=540&height=554&start=&stop=&rs=w&hd=1&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep1065″ /]

Neexistuje dokumentace toho, co se stalo předtím. Možná světlo do celého případu vnesou pouliční kamery, jejichž záznamy si policie během vyšetřování vyžádala.

ashampoo_snap_2016-10-23_03h29m51s_083_
Před pizzerií, kde mladík přišel o svůj život, je vytvořené ze svíček a fotografie dočasné pietní místo, na které lidé přicházejí, aby zde projevili soustrast nad skonem mladého muže

Zemřelý šestadvacetiletý Rom byl drogově závislým. V den nešťastné události mladíka nejprve zadržela policie v Lounech a odvážela jej do nemocnice v Žatci na psychiatrické oddělení kvůli drogové závislosti. Muž byl však následně z hospitalizace propuštěn a snažil se dostat zpět do Loun.  Na žateckém autobusovém nádraží byl vyhozen a stejně tak dopadl v nádražní restauraci. Během putování městem se chtěl tento človíček občerstvit v Pizzerii Panamera, odkud vyhozen nebyl. Co následovalo poté je zřejmé z úvodu tohoto článku. Na jednom z videí zachycujících zásah policistů jeho autor zpoza kamery v komentáři jasně dodává “Byl nafetovanej, vlítl k tomu stolu a začal tam honit ty ženský“. V dalším videu se zásahem policistů autor říká “Zbili ho jako psa“.

Jinými slovy, zesnulý byl agresorem a možná pod vlivem drog. Choval se neadekvátně, nepřiměřeně a vůbec nevhodně. Je všeobecně známé, že osoby pod vlivem bývají agresivními, nevypočitatelnými a ve svých výlevech mají velkou sílu. Na to je třeba během vyhodnocování celého příběhu neustále pamatovat. Pokud šestice návštěvníků surově nenapadala dotyčného mladíka, rasisticky jej neurážela a pouze jej zajistila bez jakýchkoli nepřiměřených surovostí do příjezdu policie, poté je takový způsob jednání pochopitelný a těžko v něm někdo může spatřovat prvky rasismu, pokusu o zabití, nebo dejme tomu vraždu. Také mohlo vedení podniku mladého Roma jednoduše vyhodit a k samotné akci hostů ani nemuselo dojít…….ovšem je zde reálná obava, že zfetovaný muž při takovémto jednání nemusel spolupracovat a mohl jednat agresivně. I proto je velmi složité posuzovat, zda-li celá událost byla řešena adekvátně.

Rozhovor Romey.cz s otcem zemřelého

[embedplusvideo height=”423″ width=”550″ editlink=”http://bit.ly/2f4caYy” standard=”http://www.youtube.com/v/BjWjg_98nxA?fs=1&vq=hd720″ vars=”ytid=BjWjg_98nxA&width=550&height=423&start=&stop=&rs=w&hd=1&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep7124″ /]

Jiné je to se zásahem policie, kdy zákonný způsob zadržení ještě nemusí být adekvátním k dané situaci. Možná, když mladík vykřikoval bolestí, mohli policisté zvolnit a zadržený nemusel upadnout do bezvědomí a následného kolapsu, kdy byla nutná masáž srdce. Zároveň není jasné, zda vůbec policisté museli sahat k tak na první pohled drastickým způsobům řešení, jakým je faktické zalehnutí zadrženého a následné nasazování pout, protože není jisté, jestli byl mladý Rom před i po příjezdu policie agresivním. Nicméně, ředitel žatecké městské policie Miroslav Solar pro Novinky.cz k zásahu policistů dodává: “Městská policie tam asistovala, byla u toho, ale že by to úmrtí bylo po zákroku městské policie, to ne. Celou věc šetří státní policie, vyhodnocují stopy a kamerové záznamy“.

ashampoo_snap_2016-10-23_03h51m07s_089_
Policista poskytuje zkolabovanému mladíkovi masáž srdce

V komentářích k případu se objevují emoce. To je ale naprosto přirozené, protože skon mladého člověka je velmi bolestnou a zároveň velmi nešťastnou událostí, se kterou není možné se jen tak prvoplánovitě smířit. Celou věc navíc umocňuje fakt, že policie zatím nikoho neobvinila. Sociální sítě se plní doslova a do písmene snůškou naprostých zhovadilostí, kdy čecháčkovští nacionalisté schvalují smrt Roma a domlouvají se na protiakce vůči chystanému protestnímu shromáždění, zatímco na samotné straně Romů opět kvetou ultranacionální až rasistické nálady pokoušející se využít nešťastnou událost k obrazu svému.

Opět se rozděluje společnost na Čechy a Romy, zatímco jsou vyšetřovací orgány dopředu podezřívány z nekalostí, kdy majorita nechce připustit vyšetřování správným směrem, protože by se mohlo jednat o svobodu šestice Čechů…….samozřejmě, je zbytečné dodávat, že podobné konstrukce jsou bez patřičných důkazů naprosto hloupé, naivní a velmi nebezpečné, protože mohou v ulicích Žatce vyvolat úplně zbytečnou salvu násilí. Téměř nikdo z ultranacionalisticky smýšlejících komentátorů se nepozastaví nad tím, proč psychiatrické oddělení žatecké nemocnice mladého muže propustilo, protože jinak by tento člověk mohl žít a smrt v pizzerce by nikdo právě teď a v těchto hodinách nemusel řešit.

Je smutné, kolik “supů” z jakýchkoli stran se k případu slétá a pokouší se strhnout pozornost na sebe sama. Na sociálních sítích se vydávají “srdceryvné” prohlášení o tom, proč se nemohou zúčastnit Roma Spirit, protože daný jedinec v události vidí plápolající rasismus, zatímco další lidé zkoušejí za pomoci poplašných zpráv přilévat olej do již tak moc rozpáleného ohně nenávistí, hořkostí a zlosti.

ashampoo_snap_2016-10-23_04h35m57s_092_

Objevují se dokonce “stoprocentně zaručená svědectví” přesně popisující sled událostí……a je snad zbytečné dodávat, že takové zaručeně pravé příběhy nejsou pravdivé a vznikly pouze v mysli autorů. Dochází k překopávání příběhu a najednou před náhodnými návštěvníky sociálních sociálních sítí vystupují viníci se jmény, kdy rodiče zesnulého měli zjistit identitu muže, jež jejich syna měl kopnout do krku.

ashampoo_snap_2016-10-23_01h11m05s_081_

Zda-li je to pravda, či nikoli není jasné, protože facebookový přítel nasdíleného příspěvku horkotěžko může rozklíčovat autenticitu příspěvku. No co, hlavní je, aby se senzační zpráva rozšiřovala, protože kovadlina se má žhavit dokud je železo poddajné a davy horké. Samozřejmě, ve tvrzení nesmí chybět kapička konspirátorského nadšení, kdy senzační příspěvek každý musí sdílet, protože se všechny důkazy ztrácejí. Celé to připomíná případy, kdy extrémisté vymýšleli příběhy, aby vyvolali například protiromské pochody. He smutné, opravdu velmi smutné, že tyto hyeny – tvvůrci senzací si snad ani neuvědomují, že svou invencí šlapají po mrtvém a chovají se tak zcela neuctivě a nemorálně.

O případu v Událostech informovala Česká televize, jež natočila prostřednictvím romského reportéra Šamka kratičký spot. I zde se neinformovaní a lehce ovlivnitelní chovají nemístně, když pochybují o nezávislosti ČT a reportáž pokládají za účelové zpracování. Jeden z facebookových komentářů se o spotu zmiňoval například takto: “to je jasny ukazuji co se jim hodi takhle se s lidma prece nejedna meli ho slusne vyvest a po pripade dat pouta , ale mlatit a kopat ?????!!!!!! cizi zavineni udajne neni to si delate jako poradne kozy nemam slov !!!!

Pokud nejsou informace zveřejňovány tak, jak by komentátoři chtěli, následuje zpochybnění práce a na pořad dnů přichází podezření z ideových manipulací……nepřipomíná vám to něco? Na extrémistické scéně se velmi často brojí a útočí proti České televizi, protože ta v naprosté většině dodržuje zásady opravdového zpravodajství a novinářské práce. Je smutné, že zrovna smrt člověka dokáže názorově sblížit extrémisty s například některými Romy.

ashampoo_snap_2016-10-23_04h17m05s_090_
Screenshot titulky inkriminovaného článku na Romea.cz

Svou troškou do mlýna přispěla také Romea, která kromě nestranného informování o žatecké události dala prostor zavádějícím článkům, jakým by mohl být například ten od Michala Mika.

ashampoo_snap_2016-10-23_04h20m35s_091_
screenshot ze serveru Romea.cz

Ano, drogová problematika je na severu Čech opravdový  problémem. To je pravda. Stejně tak je pravda, že s Romy je zacházeno jako s druhořadými obyvateli státu. Jako společnost se navracíme pomaličku do 90. let….i s tím se dá souhlasit. Podobné je to se zmiňovanou nezaměstnaností, protože ta je opravdu v některých lokalitách vysoká – zvláště mezi Romy, a to z několika důvodů, mezi které patří také zažitý rasismus. Nicméně, celý koncept článku společně s jeho titulkou budí zvláště v napjatém období zbytečně zlou krev a z události z Žatce vytváří něco, čím nikdy nebyla. Do kontextu je přidáván rasismus, i když v něm možná vůbec neexistoval.

Celému případu je dáván politicko-etnický rozměr, a to není v žádném případě správné. K obraně Romey zbývá dodat, že onen politicko-etnický rozměr nešťastné úterní dění získalo dávno před vydáním zmiňovaného článku. “Nespokojenci” s vyšetřováním případu přímo i nepřímo přetavili události do “vyššího levelu”, ve kterém se žatecké dění může stát na okamžik celorepublikovým problémem….tedy alespoň v médiích a sociálních sítích.

Obavy některých Romů jsou pochopitelné. Každý má právo na vlastní názor, nicméně opravdu zodpovědní by neměli rozdmýchávat nenávist, vášně, nacionalismus, nesnášenlivost, protože takový přístup ničemu nepomáhá a přispívá k zauzlení celé situace. Pokud smrt kohokoli vyvolá touhy po odvetných pochodech, demonstracích, nebo protestních shromážděních, poté prostředí v České republice opravdu není zdravé a v ovzduší plápolá kromě mnohdy oprávněné nedůvěry k policii a soudům také vatra vzájemného neporozumění………..to je velmi smutné.