Barrandov ve své reportáži “oslavoval” Čunkovy vsetínské unimobuňky

Televizní stanice Barrandov se jistě, ale pomalu přibližuje své mediální primácké kolegyni. Jiří Čunek byl v místních volbách znovu dosazen do vedení Vsetína, a tak přichází ve večerních zprávách na řadu příspěvek o “velkém stěhování”.

Samozřejmě, celý šot začíná s otřesným obrázkem na inkriminovanou budovu, ze které byli Romové vystěhováni. Nájemníci jednotlivých bytů dlužili, zatímco město s Čunkem v popředí za tři dny postavilo několik kontejnerů, kam dotyčné osoby nastěhovalo. Celá událost je ihned zpočátku vykreslována tak, aby divák přišel k domněnce, že si to ti Romové zasloužili a ten lidovec s xenofobní pověstí není až tak špatný, když dotyčné neposlal na ulici pod most.

Na první pohled je patrná účelovost celého tvrzení, ze kterého se vytrácí faktografie popisující nejen samotný osud přesídlených, ale také finanční otázka celé záležitosti. “je to přesně deset let, co se vsetínští Romové přestěhovali do nového, zatímco vybydlený starý pavlačový dům málem spadl a navíc tam byly milionové dluhy na nájemném“, začíná studiový úvod k několikaminutové reportáži. Takový slovosled spojující Romy s dluhy musí přilákat nejposlednějšího našince k obrazovkám. To dá rozum. Hlasatel zpráv si během úvodu dává záležet na tónině v hlase, protože už na první dobrou musí být k rozeznání, kdo je kým a zač.

ashampoo_snap_2016-10-21_19h04m20s_045_

Po úvodním studiovém výstupu přichází na řadu ještě ráznější a o to zajímavější fotografie dnes již neexistující nemovitosti……..tak teď už opravdu všichni diváci nemohou zůstat na vážkách……….reportáží provází Jan Čada, který je pověstný zejména svým lehce satirickým hlasem i osobitým projevem, s nímž se doslova rychlostí blesku přibližuje k osobnosti primáckého esa Bohumila Rouba…..opravdu ti dva by si mohli z fleku podat ruce. Jak se zdá, “zprávařští matadoři” zapomněli na novinářskou etiku a nestranné podání událostí. Zakusující se rameno jeřábu společně s transparentem současného i bývalého šéfa radnice působí docela jasně.

ashampoo_snap_2016-10-21_19h14m09s_048_

Před deseti lety Čunek nedával plané sliby, a proto by se současníci roku 2016 měli držet zkrátka. Takový plakát je vyhrůžkou minulosti a dokonce i současnosti, protože stejný Čunek hrozí po krajských a senátorských volbách vystěhováním “nepřizpůsobivých lidí” z města, pokud neuspěje s přihláškou ke spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Tak jako v minulosti, i dnes by se mělo jednat o desítky milionů korun. Loni město s podobnou žádostí neuspělo a možná neuspěje ani letos a na sociální problematiku dostane 80 – 120 milionů. Mimochodem, za značnou část současných problémů může Čunkova nesmyslná a naprosto populistická politika necitlivá k sociálně slabým a nemohoucím.

Rozebíraný dům s volebním heslem představitele KDU-ČSL byl vzkazem zejména lidem z agentury. Možná to byl také jeden z důvodů, proč vsetínský starosta souhlasil s celou reportáží. Vybydlené a zničené prostory jsou lákadlem……ze záběrů není jasné, zda fotka dokumentuje stav při, nebo před demolicí vážně poničené budovy. Ale televize přeci nelže, a tak divákovi nezbývá, než uvěřit s v beznaději lámat rukama nad tím, co všechno je v Česku možné.

Jiří Čunek zde vystupuje jako novodobý hrdina okamžiku. Staticky narušený objekt si žádal podle jeho slov vyklizení a město mělo pouze dvě řešení. Jedním z nich bylo přemístění lidí do hotelu, nebo na ulici. Lidovecký radní a starosta z křesťanské lásky zvolil třetí cestu dvou unimobuňěk…oh, jak křesťanské a humanitní zároveň…..velmi složitý příběh je vyprávěn z jedné strany mince, zatímco jsou opomíjena dávno známá fakta, kterými je například 40 milionů vyhozených z okna, doprovázených zhoršenou situací předtím velmi chudých obyvatel města. Čunek ještě předtím přispěl k celé události, ale to není pro obyčejnou podvečerní reportáž příliš důležité. Kdo by se dnes staral o nějakou novinářskou etiku a nudnou faktografii, ve které se místní buňkové ghetto musí v nadcházejících chvílích řešit.

ashampoo_snap_2016-10-21_19h23m02s_049_

Kdyby si náhodou někdo stěžoval, prostor dostalo několik chválících Romů. Kdyby žena s šesti dětmi nedostala kontejnerové bydlení, bylo by to s ní velmi zlé. Další Rom poukazuje na vysoké nájemné sedmi a osmi tisíc…..ale takový komentář je ponechán v zapomnění, protože takové invektivy Janu Čadovi nepřísluší. Několik málo vteřin vyprávějících o předraženém bydlení jsou důvodem, pro který nebude moci Rada pro rozhlasové vysílání zasáhnout, a proto musí být vše jasné a zřetelné. Málo přizpůsobiví se opět toulají v atmosféře slovíček, zatímco starostlivý Čunek korzuje unimobuňkami, aby se místní Romky zeptal, jestli má uklizeno………lepší prostor k PR nemohl podivný politik od celostátní televize dostat. Žena nemůže starostu pozvat dovnitř, protože tam podle svých slov má bordel.

ashampoo_snap_2016-10-21_19h43m59s_050_

I v této kratičké scéně je ukryta “podprahová” zpráva, ve které se každý musí na beton ujistit, že ani dnes v buňkách ubytovaní nejsou o nic moc lepšími, než ti, které sem město vyhnalo. Jan Čada mistrně žongluje s matematikou. Místo 200 000 dluhu na nájemném, je dnes tato částka údajně jen 20 000……co na tom, že elektřinu má v současnosti jen hrstka nájemníků a většina z nich se potýká s velmi vážnými potížemi. Provázející reportér jednou větou dodává: “komfort asi ne, daleko čistěji než před deseti lety v pavlačáku tu je ale určitě“……….klidně tedy můžeme nadále vytvářet za peníze daňových poplatníků další ghetta, protože televize z takových míst vytvoří lepší místo na světě.

Když mladý Rom vypráví o tom, že platí měsíčně pět, sedm tisíc nájmu, přichází během vteřiny do obrazu snímek se satelity. Jako kdyby chtěl režisér reportérského týmu poukázat na to, že si Rom stěžuje, zatímco má dostatek peněz na satelity, které si nemůže každý majoritář dovolit. Přímo tak to nikdo neřekl, ale ze záběru je to více než patrné. 36 bytů se 160 lidmi prý starostu Čunka respektuje, zatímco televizní štáby s novináři odmítají a jsou k nim odměření. Kdyby přeci jen někdo pochyboval dostane svědectví v podobě lamentujícího nájemníka.

Televizní kanál Barrandov do islamofobního a multikulturního monolitu vsunul starý a dobře známý etos na anticikanismus…….čecháčkové, ultranacionalisté a zapšklí neofašisté budou za takový počin jistě rádi. Má snad Jiří Čunek v celostátní televizi někoho známého a měla snad celá relace sloužit k další politické osvětě, ve které by Agentura pro sociální začleňování měla vyjít vstříct vsetínským požadavkům? Taková praxe nemá s novinařinou vůbec nic společného. Pouze přivádí do veřejného prostoru polopravdy bez ohledu na osudy nejslabších, kterými sociálně slabí bezesporu jsou.