Miloš Zeman zmiňoval v OSN problémy, aniž by řekl, že na mnoha z nich se sám podílí

Miloš Zeman přijel na zasedání Organizace spojených národů oslovit své voliče v Česku s naprosto otřesnou angličtinou. Student s průměrnými znalostmi z jazykové školy by si před diplomaty počínal lépe, než nechvalně známý bonmotář z Hradu. 

Díky podpásové prezentaci před celým světem nyní malý stát uprostřed Evropy vypadá jako ráj křupanů, kde přihnědlý xenofob žvatlá svá klasická klišé, aniž by si uvědomoval například své geografické omyly, ve kterých se teroristé z nigerijské Boko Haram přesouvají šest tisíc kilometrů na jih, protože v takové chybné pozici vyhovují nejlépe myšlenkovým pochodům provinčního populisty z Prahy. Miloš Zeman sám sebe považuje za velkého politika a vizionáře, přitom včera před celou planetou bravurně ukázal, že tím, kým se cítí být, rozhodně není.

ashampoo_snap_2016-09-22_02h00m43s_013_
Miloš Zeman čeká, až bude vyzván k projevu

Z béžově hnědé židle zamířil prezident republiky k připravenému pultíku. Podíval se na předsedající a zahájil svůj proslov cestičkou ke svému nejoblíbenějšímu tématu posledních týdnů a měsíců. Obsah projevu, jak již bylo na začátku článku naznačeno, nepatřil přítomným státníkům. ale spoluobčanům v dalekém Česku, ve kterém se kdejaký fanda extrémismu a přišláplého čecháčkovství utrhne, aby spatřil na Barrandově svého idola v plné polní. Takový divák neumí anglicky, a proto mu provinčnost vůbec nevadí. Před očima v kouscích vět vyskakuje terorismus, a to prozatím nevědomému divákovi stačí.

Co na tom, že se ostatní za prezidenta stydí a raději by si podobné okamžiky vymazali z paměti. Milovník kořalky a nejrůznějších destilátů ví, co tábor příznivců chce, a tak svůj nuzně prostřený stůl rozkládá bez jakéhokoli studu na tváři. Před rokem prezident hovořil na stejném místě o šíření terorismu a nyní se ptá, co se po jednom jediném roce stalo. Vyjmenovává místa zneuctěná terorismem. Paříž, Nice, Dhaka, New York, nebo Orlando jsou smutnými událostmi s ještě smutnějšími konci, kdy terorismus zabíjel. Šílenec ukrývající se za cedulkou islámu, o kterém neměl ani ponětí, povraždil ve jménu své nenávisti Evropany, nebo Američany daleko za oceánem…….jen si vzpomeňte, jak jednotlivé útoky komentovali čeští radikálové a jak na ně reagoval Hrad. Bez mrknutí oka se nalepovali generální viny všem muslimům a Miloš Zeman se nebál slovně zaútočit na jedno z největších náboženství světa. Dělal dobře svým vítačům, aniž by si za zády všiml narůstající vlny neofašismu a radikalizace., k jejíž životu sám významnou měrou přispěl.

ashampoo_snap_2016-09-22_04h45m23s_015_

Terorismus potřebuje diváky a Miloš Zeman je jedním z nich. Nechal se vtáhnout do nonverbální manipulace, ve které jako prezident republiky selhal na celé čáře. Není dobře, pokud se hlava státu sžije s morální lůzou, protože morálně závadné myšlenky podrývají nejen demokracii, ale také víru v naději a dobrou budoucnost. Islamistickým terorismem prý ještě před několika lety bylo zasaženo “jen” 6 zemí, zatímco dnes jich je podle Miloše rovných 35.

Zvědavý divák se musí zamyslet a pustit fantazii na špacír, aby dokázal rozklíčovat podrobnosti prezidentského proslovu, ve kterém je Islámský stát rakovinou a jeho metastáze jsou horší, než nádor samotný……..bohužel ani tady si český prezident neuvědomuje, že onu rozkladnou činnost a sílu Islámskému státu dodává také on sám, když radikálně odsuzuje všechny muslimy s uprchlíky a nevědomky tím dělá všechno podle přání islamistů samozvaného Abu Bakra. Miloš Zeman by chtěl mnohem víc, než jen politické kondolence po některém z teroristických útoků, a tak se ptá, jak dlouho se bude čekat…………zřejmě si nevšiml, že svět se pokouší přímo v Iráku a Sýrii zničit bojující stoupence fanatismu. Pravda, tento boj má “vady na kráse”, často jsou oběťmi civilisté a například takoví Kurdové s dalšími představiteli bojujících stran zneužívají situaci k etnickým čistkám…….ale tyto potíže nejspíš prezident nemá na mysli.

ashampoo_snap_2016-09-22_05h25m27s_016_

Očekávat obyčejné lidství by v tomto případě bylo nejspíš naivní. Místo toho je do monologu vkládána obava ze sníženého počtu vojáků v Kábulu a do éteru vstupuje trojice nebezpečenství, kterému by se měl svět postavit. Tím prvním je obava z nového Islámského státu v Afghanistánu, ve kterém by místní Taliban mohl splynout s Bakrovými lidmi, protože krutost Talibanu je stejná jako krutost Islámského státu, Al-Kájdy a dalších.

Tím druhým je extrémizace a radikalizace populace, která je zatím stabilní. K bližšímu vysvětlení prezident použil přirovnání z třicátých let minulého století, kdy nacisté perzekuovali Židy, aby je posléze zplynovali a totálně do jednoho povraždili. Miloš Zeman říká, že se stejný scénář může znovu opakovat. V tom má pravdu. Nicméně i zde má řečník máslo na hlavě, protože k radikalizaci a extrémizaci společnosti Miloš Zeman přispívá se svou neofašizující mluvou a buranským přístupem k tématu. Čeští neofašisté, neonacisté a nejrůznější radikálové mají svého prezidenta v oblibě pro jeho nedemokratické názory.  Viz. Svobodné rádio, torzo Holešovské výzvy, lidé kolem Lucie Haškové, Černohorského, Sládka, Vandase a dalších……..ti všichni mají Miloše z Hradu za ikonu své nenávisti a poskytují mu svou neskonalou podporu.

Je zábavné, doslova tragikomické, že nejvyšší ústavní činitel ze středu Evropy vyslovuje obavy z jevů, ke kterým pravidelně přispívá. Ale v sále OSN sedí ještě mnohem větší “šoumeni” s miliony, nebo tisíci oběťmi na triku. V Zemanově případě jde “jen” o slova, ale i obyčejná věta může zabíjet, pokud se jí chopí fanatický nacionalista.

Moje země, i když je malou zemí, má vojáky v Afghanistánu, Mali a dalších částech světa. Ale to samozřejmě není dost. Co potřebujeme, je koordinovaná akce prakticky všech stálých členů Spojených národů“, řekl český prezident naslouchajícím diplomatům. Jako kdyby to v sále nikdo nevěděl. Jenže boj proti terorismu chce mnohem víc, než jen vojáky, válku a skon. Kdyby svět opravdu zahájil větší ofenzívu na několika frontách, v několika zemích najednou, a pokud by se hrála opět simultánka na okupace zemí, vznikl by velký počet lidí bez domova, oběti válek by neměly co jíst, nedostali by lékařskou péči a narostl by počet uprchlíků a Zeman by opět jako hlupák na hnoji volal k postavení zdí, protože tato země není pro všechny.

ashampoo_snap_2016-09-22_06h16m05s_017_

Zeman chce útočit na mozek a nikoli na tělo. Nabádá k neokupování zemí a nezahajování velkých pozemních operací. Minulý rok navrhoval vznik malých jednotek specializovaných na boj s teroristy, dnes navrhuje aktivaci článku 47 Charty OSN, podle které by vznikl vojenský poradní štáb při Radě bezpečnosti.  Jenže, je takové řešení opravdu akceschopné? Jaké zájmy by takovýštáb plnil? Český prezident má pravdu, že vojenské útoky by se měly soustředit na centra, nikoli na prodloužené pomocníky teroristů. Zmiňovaná je také Indie, která v roce 2000 v OSN volala po speciální platformě OSN pro boj proti mezinárodnímu terorismu. Šestnáct let se mezinárodní organizace dohadují nad definicí terorismu………bylo několik shromáždění, kde se politici z celého světa pokoušeli o definování tohoto jevu, avšak nikdy nedošlo ke shodě. Definovat terorismus je politicky nebezpečné, protože například skutky Ruska, USA, Indie, Číny, Francie, Německa a mnoha dalších států světa by mohly být najednou považovány za projevy terorismu. To je hlavní důvod neochoty říct co terorismus vlastně je.

Miloš Zeman není mezinárodním právníkem, a tak říká, že teroristou je pro něj každý, kdo útočí na civilisty. To je hezké, snad si na svá slova vzpomene při hodnocení ruské politiky na Krymu, nebo čínského chování v Tibetu.  Tam by nejspíš se svou definicí terorismu narazil u Putina a čínského prezidenta, jehož před několika měsíci v Praze hostil. Miloš Zeman má pravdu, že OSN nevyužívá všechny nástroje, s pomocí kterých by mohla terorismus zmenšovat a tišit. Ve slovech prezidenta je zmiňován ruský návrh na protiteroristická řešení na půdě OSN……….jak překvapivé. To jistě čeští fanoušci ocení.

ashampoo_snap_2016-09-22_07h08m01s_019_

Celkově vzato, projev Miloše Zemana v OSN nepřinesl nic nového a pouze se zabýval militarizací, terorismem, zatímco ostatní ještě vážnější problémy světa zůstaly nepojmenovány a nezmíněny.  Mluvčí Ovčáček si celou dobu smskoval na mobilu, zatímco jeho šéf omílal písničku pro své věrné v Česku.