Saudskoarabské olympioničky mohou přispět k podpoře ženských práv v panství Saudů

Do olympiády a jednotlivých sportovních výkonů se pseudovlastenci a ochránci bílé rasy snaží vkládat svůj pohled na svět. Sledují klání a jakmile se na místě objeví něco méně pro nacionála tradičního, začnou se na sociálních sítích objevovat sliny zla. Tomuto koloritu napomáhají nejrůznější média, když ve svých článcích vytvářejí z burkin něco naprosto nepatřičného, nebo snad Evropě nebezpečného. 

V jednotlivých příspěvcích jdou stranou výhody burkin, zatímco se do popředí dostávají démonické výplody fantazie o mýtické povaze zahalení ženy, ve kterém se ukrývá nadřazenost, náboženský fanatismus společně s útokem na evropskou kulturu. Neználkové, jež nemají žádné povědomí o smyslu zahalování, natož o jeho historii, najednou filosofují o významech vycucaných z prstu. Jak zábavné a zároveň ohavné. Hospodská kultura čecháčka ukazuje zuby prolezlé kazy.

Zatímco se účelový nacionál “raduje” nad fotkou plážových volejbalistek, kde jedna je v bikinách a druhá v burkině, mezi prsty a další várkou piva unikají skutečné výkony sportovců, nad kterými se baví všichni ostatní. Nedávno v celozahalujícím úboru vystoupily v plážovém volejbalu ženy z egyptského týmu. Média najednou sportovkyně kritizovala a olympijský duch lidských práv mizel v nenávratnu. Kupodivu tzv. tolerantní prozápadní svět médií zapomněl na svou toleranci k odlišnostem, když se pokoušel vyvolat vůči sportovkyním nenávist. Místy to připomínalo článečky z dob nacistického Německa, kdy Žid je špatný už jenom proto, že nosí na hlavě jarmulku.

Tým holandských volejbalistek na celou událost reagoval přímo ukázkově a bikiny vyměnil za celozahalující úbor. Kupodivu islamofobové tuto toleranci přešli na sociálních sítích bez povšimnutí., protože jim reakce sportovkyň nepřišla vhod do předem vytvořené ošatky předsudků.

Ashampoo_Snap_2016.08.13_12h45m02s_014_
holandské sportovkyně oblečené v celozahalujícím oblečení za účelem podpory egyptských sportovkyň

Vlasy zůstaly nezahalené, ale přesto je gesto holandských účastnic olympiády lidské, až dojemné. Oblečení není důležité při hře o medaile. Ba naopak umožňuje práva žen ještě posílit. Například taková saudskoarabská maratonská běžkyně Sarah Attar s americkým a saudskoarabským občanstvím může být typickým příkladem, se kterým lze jednou provždy bořit hloupé bariéry. Poprvé mladá Arabka startovala na olympiádě v Londýně v roce 2012, kde společně s judistkou Wojdan Shaherkani přestavovala vůbec první ženy, které kdy Saudskou Arábii reprezentovaly na světoznámých hrách. Dnes, o čtyři broky později v Riu Attar vede tým čtyř žen. Je to víc, než jen sport. Mladé sportovkyně dokázaly překonat zkostnatělost wahhábského režimu, aby ostatním dokázaly, že i žena z Rijádu může před celým světem ukázat, co v ní je.

Ashampoo_Snap_2016.08.13_13h29m40s_015_
Sarah Attar na zahajovacím průvodu olympijských her v Riu

Maratonská běžkyně Attar měla jen několik měsíců na přípravu. Nepatřila k těm nejlepším, po třiceti dvou vteřinách upadla, přesto překročila cílovou čáru, zvedla se, nezískala žádnou medaili a dokonce se ani neumístila na skvělých pozicích…….ale o to vůbec nešlo. Attar vyhrála nejen nad sebou samotnou, ale také nad systémem, který ji nechtěl jako ženě dát šanci. I když černovláska skončila na zemi, 60 000 přítomných diváků vstalo, aby se poklonilo odvaze toho malého človíčka na antuce.  Právě tady a teď, saudskoarabská žena zastupující na olympiádě Saudskou Arábii startovala s dalšími účastníky z celého světa. Je jedno, že Attar nyní žije v americké Kalifornii, kde její tatínek pracuje jako inženýr……..dostala šanci, kterou využila, aby ženám z pouštního království ukázala, že i ony mohou dosáhnout toho, co ona nyní.

Sport může i díky mezinárodní podpoře změnit zakyslost saudského společenství, ve kterém mnohdy tradice vítězí nad zákony a pokrokovými nařízeními vlády. Díky mediálnímu a společenskému vlivu může například Attar přispět ke zlepšení života v těžkopádně měnícím se prostředí. Podporu získala také od saudské princezny Reemy bint Bandar Al Saud, jež byla králem jmenována do pozice královského zastoupení ve věci ženských záležitostí při úřadu sportu.

Sarah Attar, šermířka Lubna al-Omair, sprinterka Kariman Abuljadayel a judistka Joud Fahmy, která musela zápolení ukončit kvůli zranění, jsou neoficiálními velvyslankyněmi pokroku.

Ashampoo_Snap_2016.08.13_14h28m06s_017_
popis zleva: doprava: sprinterka Kariman Abuljadayel, šermířka Lubna al-Omair; maratonská běžkyně Sarah attar, judistka Joud Fahmy

Ženy v burkině přispívají k diskusi a dokonce se účastní jednotlivých setkání doma v Saudské Arábii. Počátkem června 2016 se v Rijádu odehrál workshop, jehož se zúčastnila jako budoucí olympionistka také Sarah Attar. Vyprávěla ostatním sportovkyním své zkušenosti z Londýna 2012 a především upozornila také na štvavou kampaň, kterou každý sportovec z konzervativní země při svém zápolení ucítí. Média jsou jako dravá zvěř, která rozcápou oběť k obrazu svému. Podobné je to na sociálních sítích, kde burkiny a další tradičnější oděvy budí v některých uživatelích sociálních sítí těžké pohoršení.

Saudská Arábie potřebuje změny a čtveřice žen v barvách pouštního království může v této zemi přispět k lepšímu. Už proto je třeba těmto ženám tleskat nejen ve sportovních úspěších, ale také v poslání, které s sebou nesou.