Patrioti ČR rozšiřují na Facebooku hoaxy o teroristovi ze Švýcarska

Politická strana Patrioti České republiky jsou seskupením tragédů. Zatímco se předseda partaje Jiří Vítek přidává do klaky islamofobů a svůj politický subjekt situuje na pozici krajní pravice, na sociálních sítích politicky angažovaní extrémisté nelení a bez obtíží rozšiřují hoaxy.

V sobotu veřejnosti neznámý Švýcar na severozápadu země zranil ve vlaku šest lidí, mezi kterými byla také šestiletá holčička. Policie případ vyšetřuje a doposud není jasné, co stálo za motivem šíleného činu. Vyšetřovatelé se shodují, že za rozlitím hořlaviny, jejím zapálením a následném útoku ve vagonu vlaku není pohnutka terorismu. Nejspíš se jednalo o něco jiného. To ale extrémistům, populistům a nejrůznějším fanouškům krajní pravice nevadí. Ve stínu sociálních sítí si sumírují s předem s takřka dokonalou jistotou další teroristický útok na pomezí hraničních přechodů.

Útočníkem je podle BBC sedmadvatetiletý Švýcar, jehož fotografii zatím nikdo nikde nezveřejnil a stejně tak nikdo nic neřekl o zahraničním původu útočníka. Extrémisté by rádi znali jeho identitu. Jsou doslova hladoví po tom, aby svým společníkům ukázali, jak nebezpečný cizinec se potuluje po evropském kontinentu. Za tajemným Švýcarem vidí předem přistěhovalce, který nejlépe ve jménu tzv. Islámského státu zavraždil další Evropany.  Maďarský, velmi nedůvěryhodný a populisticky laděný web Meteon.org zveřejnil na svých stránkách článek, do jehož čela umístil fotografii domnělého teroristy.

Ashampoo_Snap_2016.08.14_20h35m52s_028_
Screenshot z webu Meteon.org

Maďarský pisálek chce mermomocí vytvořit dojem teroristického útoku. V časech bohatých na islamofobii a nenávist vůči uprchlíkům se najde dostatečné množství jedinců věřících prakticky téměř v cokoli. Ze stejného zdroje vycházel nejspíš správce stránky politické strany Patrioti, který pouze ofotil obrázek z maďarského serveru a dodal k němu popisek: “Seznamte se! To je ten “Švýcar” , co včera vraždil ve švýcarském vlaku”.

 

Ashampoo_Snap_2016.08.14_20h42m37s_029_

Krajně pravicová strana podporující náboženskou i rasovou nenávist chtěla být prvničkou ve světě zpráv, a proto neváhala a bez obtíží svým fanouškům zvěstovala pravdu o tom, kdo stojí za všeobecné známým útokem, který předem Patrioti ČR považují za čin terorismu. Kdyby ekvilibrista se screenshoty kromě rychlosti byl také vzdělaným, zcela jistě by si ověřil pravdivost celého tvrzení. Stačí obyčejný Google a pravda spatří světlo světa. Afroameričan ze screenshotu není Švýcarem a s Evropou nemá vůbec nic společného.  Fotografie muže pochází nejspíš z amerického The Washington Times a jedná se o sedmatřicetiletého muslima Gary Nathaniela Moora z Houstonu, který 30. prosince 2015 zapálil místní mešitu.

Opět byl populisty nesouvisející případ, respektive fotografie žháře, zneužit v jiném naprosto nesouvisejícím případě kdesi v Evropě. Ale to je typická praxe islamofobů a fanoušků krajně pravicové politiky. O to víc je to smutné, když se k podobným praktikám uchýlí politická strana usilující ve volbách o místa ve veřejné správě. Tohle jsou přesně ty okamžiky, kdy by si měl volič všimnout praktiky svých oblíbenců. Patrioti České republiky jsou populisté schopni zneužít hoaxů ke svému mediálnímu růstu.