Ministr kultury by se měl omluvit za islamofobní a kulturněšovinistický výkřik na Twitteru

Islamofobie, antisemitismus, homofobie, nenávist k Romům jsou nebezpečné, pokud jejich projevy vyjdou na povrch u někoho, od koho byste to nečekal. Například takový vládní politik jinak na veřejnosti vystupující jako demokrat, člověk mající blízko k ochraně lidským právům i pokrokovému řešení dávných nesrovnalostí se najednou promění ve slovech mezi řádky jako řadový nenávistník z nějaké primácké, rádoby zpravodajské relace. 

Je to velmi smutné a opět se potvrzují staletími podpořené pravdy, kdy v nejtěžších okamžicích člověk pozná toho druhého ve skutečných barvách. Snaha podílet se komentáři na sociálních sítích odhalí to, co by ostatní neměli vidět. Šílenci provedli teroristický útok, při kterém zavraždili faráře a těžce zranili jeptišku. Kdo by neznal případ rozšiřovaný snad všemi médii na celém světě.

Snad jen krátce pro připomenutí. Na severu Francie dvojice noži ozbrojených útočníků 26. července 2016 během dopolední bohoslužby v kostele ve městě Saint-Étienne-du-Rouvray donutila téměř devadesátiletého kněze pokleknout, aby mu následně nožem podřízla krk. Přibližně další čtyři lidé, dvě řádové sestry a dva návštěvníci svatostánku, se během okamžiku stali rukojmími příchozích bestiálních vrahů. Jednu z řádových sester se údajně útočníci také pokusili zabít, ale čin jim nevyšel a žena je v nemocnici v kritickém zdravotním stavu. Přivolaná zásahová jednotka psychicky narušená individua s noži v ruce zastřelila.  K útoku se následně přihlásil tzv. Islámský stát. Podle některých francouzských novin útočníci pokřikovali “Alláhu Akbar, zatímco server Le Point s odkazem na dobře informované zdroje uvedl, že vrazi během svého běsnění vypouštěli z úst pověstné slůvko “Daeš”, které v arabštině znamená označení pro tzv. Islámský stát.

Popisovaný čin je bezesporu ohavný, barbarský a prostě totálně nechutný. Nezaslouží nic jiného, než rázné odmítnutí a celkové opovržení. Nicméně, ani slova zhrození by neměla být důvodem k propagaci náboženské, nebo kulturní nenávisti, kdy jsou neslučitelné věci hloupě slučovány, jako kdyby se mělo jednat o jedno a totéž. Podívejme se na komentář ministra kultury Daniela Hermana, který politik učinil na Twitteru.

Ashampoo_Snap_2016.08.02_03h56m05s_015_

V demokracii je nepřípustné, aby se vládní politik vyjadřoval jako islamofob. Právě takové projevy jsou pomyslným hřebíčkem na rakvi demokracie. Někteří lidé s jednoduchým stylem smýšlení mohou dojít k závěrům, že být islamofobním je naprosto v pořádku, když islamofobně vystupuje člen vlády známý svým vstřícným vystupováním k lidským právům. Jiní mohou dojít k názoru zpochybňujícího post ministra kultury. Jakou kulturu může pan ministr zastávat, když zcela nekulturně na sociálních sítích vypisuje věty plné předsudků?

Někdo by mohl namítat, že inkriminovaný post byl vytvořen pod tlakem emocí, a že to “panu ministrovi jen ulítlo”. Jenže politik je profesionál a ve veřejných vyjadřováních musí nechat ego a emoce doma za dveřmi. Politik je veřejnou osobou a svým vystupováním dává příklad ostatním. V demokracii by měl vládní politik vystupovat podle nejvyššího společenského standardu, do kterého nepatří nenávist, rasismus, kulturní šovinismus, nebo islamofobie. Politik by měl pokaždé pečlivě zvážit každé slovo a měl by se vyhýbat zkratkám, protože díky nim může dojít k vyvolávání náboženské, etnické, nebo kulturní nenávisti.

Co je na celém Hermanově příspěvku špatně? Především druhé souvětí, které by mělo média a slušně vychovaného člověka doslova zvednout ze židle. Nesmysl vytvořený ministrem ukazuje, že islamofobie s kulturním šovinismem jsou v některých jedincích hluboce zakořeněné. Nenávist spí, spí, až poté je něčím probuzena….například vraždou církevního hodnostáře………samotný ‘Herman totiž kdysi býval také knězem…..

Věta “Muslimští fanatici žijí ve středověku, nejen podle svého kalendáře.” je opravdu ohavná a vysoce postavený člen KDU-ČSL by se za ni měl muslimům a celé společnosti omluvit. Co je na ní špatně? Především útočící fanatici nemají s islámem nic společného, a pokud vrahy, teroristy zaštiťující se zločinným spolkem Islámského státu budeme nazývat muslimskými fanatiky, tak pácháme slovní útoky na více než 1,5 miliardu lidí, která s nimi nemá nic společného. Každý muslim není fanatik a každý ortodoxně smýšlející není teroristou. Daniel Herman má pravdu, že fanatismus je projevem středověku. S tím je možné souhlasit. Další část bije do očí, protože islámský kalendář nemá s náboženskými fanatiky vůbec nic společného.

Datování podle islámského kalendáře není známkou kulturního barbarismu, duševní nevyzrálosti,  pokleskem zvyků, tradic, nebo znakem druhořadosti. Islámský kalendář je lunárním kalendářem. Má 12 měsíců, o délce 30 a 29 dnů. První měsíc muhharam má dnů 30. Jeho rok má 354 dnů a je o 11 dnů kratší než rok Gregoriánského kalendáře. Podle islámského kalendáře je rok 1437, ale populistické narážky na středověk ve spojení na letopočet může udělat leda tak opilec v hospodě na růžku a nikoli ministr Vlády České republiky. Islámským kalendářem se řídí muslimové a teroristé muslimy nejsou, protože svými skutky odporují Koránu a zásadám islámu, který neschvaluje jak terorismus, tak vraždění civilistů.

To by měl Daniel Herman jako teologicky vzdělaný člověk velmi dobře vědět. Chtěl by snad stejně zkratkovitě a populisticky pan ministr nahlížet na ostatní kalendáře? Indický vidí tento rok jako 1937 a perský dokonce jako 1394…… možná, až se opět něco nepěkného stane v Íránu, nebo v Indii, tak Daniel Herman ze záhybů rukávů od saka vytrousí cosi o Adolfu Hitlerovi a narození Jindřicha Mořeplavce.