Někteří frekventanti univerzity života si vymyslí to nejhorší i na aktech smíření

Extrémisté, nacionalisté, samozvaní čeští ochránci domácích tradic by ostatní téměř ve všem nejradši poučovali, zatímco nemají vůbec ponětí o etiketě a o tom, jak se chovat například v kostele, mešitě, nebo synagoze. Postačí obyčejný článek vyprávějící o společné modlitbě muslimů a římskokatolických věřících ve francouzském Rouenu za účelem uctění památky zavražděného kněze a další salva nenávisti se vyrojí jako včely na med. 

Vysoká škola života zase jednou dává najevo svou žlučovitou chuť smlsnout si na objektu své nenávisti prakticky kdykoli. Inu, kdo chce psa bíti, vždy si hůl najde a česká extrémizující scéna internetových ochránců české kultury a evropské vzdělanosti k pověstnému nástroji fyzické inzultace na klávesnicích nechodí příliš daleko. Pokaždé stačí zahnout myšlenkově za roh, pojmout celou problematiku z jiného úhlu lidského chápání a najednou existuje maličká skulinka, skrze kterou je možné na fanaticky nenáviděné sesílat jednu jedovatou slinu za druhou.

Ashampoo_Snap_2016.08.04_08h03m06s_003_
Zdroj: screenshot z úvodu článku na Novinkách.cz

Internetoví uctívači všeho českého nemají potuchy o poměrech ve Francii. Nevědí, kolik muslimů tam žije, natož kolik jich přebývá třeba v onom Rouenu. V paměti mívají obecná čísla z ruských, nebo prorusky orientovaných médiích, zatímco v rámci obecných generalizací, ve kterých je každý muslim terorista a vrah, odmítají přijmout fakt, že naprostá většina uctívačů Koránu jsou slušní a naprosto normální lidé. Kdyby tomu tak bylo, do chrámu by přeci přišla víc než stovka muslimů………..internetoví štváči si představují svatostánek jako nafukovací hrad, do kterého je možné vměstnat nekonečné množství lidí, a i kdyby se teoreticky na místo konání pietního aktu dostalo víc než sto jinověrců, pravověrný nacionál by si našel jinou jednoduchou bolístku, na kterou by s hrdostí sobě vlastní poukázal.

Solidarita v nacionalistově myšlenkách získává skutečně obludné podobenství. Kdy už konečně fanoušci Miloše Zemana, Ortelu a nesprávně pověšených zástav České republiky pochopí, co je skutečné lidství? Pravděpodobně k takovému myšlenkovému osvícení nikdy nedospějí. Raději se uzavřou ve svém malém světě, ve kterém je všechno tak krásně jednobarevné.

Samouk nacionalista má hokej v etice, absolutně netuší, jak se chovat třeba při státní hymně, nebo v kostele. To je také jeden z dalších důvodů, proč někteří s radikálnějšími názory peskují přítomné muslimy za to, že si během návštěvy katolického svatostánku nesundali pokrývku hlavy. Jak se tedy celá věc má? Při vstupu do kostela skutečně muži smekají pokrývku hlavy, aby vyjádřili, že stojí před Bohem a jeho uznávají za Boha.  Ženy by naopak pokrývku hlavy během návštěvy měly nasadit. Toto pravidlo neplatí v případě náboženských představitelů.  Pro ně platí odlišná pravidla. Imámové jsou představiteli náboženské obce a ti si nemusejí pokrývku hlavy při návštěvě kostela sundávat, podobně jako to nedělají římskokatoličtí faráři během výkonu bohoslužeb a jiných obřadů. Stejně tak si pokrývku hlavy v kostele nemusíte sundávat, pokud máte nějaké zdravotní potíže a pokrývku hlavy musíte mít na hlavě.

Kdyby nacionalisté byli vzdělanými, znali tradice, zvyky a obecná pravidla, nemuseli by na internetu vypadat jako pitomci bez kapky úcty k tomu, k čemu se po celou dobu hlásí. Ani v tomto případě neznalost neomlouvá.