Zločiny z nenávisti stoupají v Anglii a Walesu od referenda raketovou rychlostí

Stará nenávist vůči “východoevropanům” znovu ožívá. Místní vyznavači bílé volající hesla “Anglie Britům!” jsou po referendu o vystoupení z Evropské unie velmi aktivní a 850 000 Poláků na Ostrovech se nacházejících pociťuje oprávněný strach z jednotlivých události, jež jsou v britském zpravodajství k vidění stále častěji.

Štvavé letáky, nápisy na poštovních schrínkách, letáky zmiňující “polské kruvy” plní přední stránky místních deníků.

Novinářská senzace jednotlivých incidentů vypráví velmi smutný příběh o britské společnosti, ve které krajní pravice zosobněná Britain First a UKIPem podporuje a podněcuje dělení národa.

Otloukánkem místních nacionálů jsou Poláci delší dobu, ale po referendu o Brexitu počet jednotlivých incidentů dramaticky narostl. Podle Guardianu v roce 2013 britští policisté zatkli 585 lidí páchajících trestnou činnost z nenávisti. Průzkum z roku 2014 ukazuje, že 81 % Poláků žijících v Británii bylo obětí minimálně slovního útoku, kdy srdceryvná nadávka upustila páru nedočkavému ultranacionálovi s anglickou vlajkou na zádech. Bývalá koloniální velmoc, vládnoucí v okupovaných zemích často za pomoci rasistické legislativy, nyní jednobarevnou nesnášenlivost skrze nejrůznější politiky, xenofobní fanatiky a protiunijně zaměřené plátky zaměřuje na muslimy a Poláky.

Typickým příkladem by mohl být The Sun, který kromě kontinuální protibruselské štvavé kampaně dával značný prostor nepravdivým hoaxům, jež na svých stránkách vydával za naprosto pravdivé zprávy.

Nejrůznější filutové, neúspěšní packalové využívali a doposud využívají situace ke zviditelnění se v The Sun s xenofiobními příspěvky nejen vůči muslimům, ale také Polákům. Jeden z článků dokonce hlásal, že se téměř všichni obyvatelé polské Lodže odstěhovali za prací do Britránie. Doslova za bílého dne nejrůznější předsudky dostávaly jasnější kontury. Polský instalatér, obchodník s krámkem na rohu představoval satana, ďábla, kterého je třeba vyhnat, nebo kvůli kterému není dobré zůstávat v Unii, když před necelými dvanácti lety velký stát na východě do společného projektu vstoupil. Od začátku členství v EU Polsko podle statistik opustilo na 2 miliony lidí. Většina z nich skončila v Irsku, nebo Německu a část ve zmiňovaném Spojeném království. Nově příchozí cizinci se stávali terči stereotypních klišé, podle kterých je najednou každý Polák nádeníkem ochotným vzít Britovi práci doslova pod nosem.

Nacionalisté hrdinsky se škraboškou na obličeji útočí na příbytky Poláků, ničí jejich majetek, vyhrožují a dokonce v těch nejvážnějších případech fyzicky napadají ty, kteří jsou v popletené mysli neonácka považováni za tuctového Poláka.

Radikálova Británie v hnědé optice nepotřebuje krev z Východu, a tak členové Britain First a dalších méně známých uskupení dělají všechno pro to, aby se sny staly skutečností. Zatímco nácek mlátí a ničí, odborníci v médiích opakují, že příliv Poláků a dalších národností byl pro britskou ekonomiku přínosem. Dononce studie z roku 2014 odhalila, že přistěhovalci přispěli do ostrovní ekonomiky v přepočtu přibližně 171 miliardami korun.

Radikální kruhy se plní konspiračními scénáři a teoriemi, ve kterých mají být ekonomičtí matadoři londýnského city pokládáni za agenty nějakého “židovsko-bolševického spiknutí”, které si objednala a zaplatila britská vláda. Směšným a nepravdivým teoriím natvrdlí pošuci provolávající slávu bílé rase věří víc než dost. S každým útokem si připadají jako národní hrdinové. Uzavřené facebookové skupiny se plní zážitky, ve kterých se domnělí pachatelé chlubí večerní akcí, během níž nacionální hrdina postříkal žlutou barvou Polákův dům.

Cílem útoků se kromě lidí stávají polská kulturní centra, polské obchody, restaurace, polské organizace, zájmové kroužky a mnoho dalších.

Nacionálům nedělá dobře, že běžní Britové raději jdou nakoupit k Polákům, než do jiného obchodu. Nízkým cenám a vlídnému chování nemohou konkurovat místní britští nebo pákistánští obchodníci, a proto roste zlá krev, která by chtěla i za cenu hoaxů a polopravd přesvědčit zákazníka polského obchodu o tom, že nakupovat u těchto “cizáků” není dostatečně vlastenecké, ale také mravně přínosné, protože Polák od českých nebo slovenských Romů kupuje děti. Jen si vzpomeňte na kauzu v Sheffieldu, kdy The Daily Express popsal nepravdivě atmosféru v malé čtvrti Page Hall. Tři roky stará událost  vypadá, jako kdyby byla ze včerejška. Tehdejším  cílem lhářů bylo poškození polského prodavače a stejný scénář znemožnit Poláky sledují místní extrémisté znovu.

Referendum je spouštěčem dalších nenávistí, kdy se frustrace ze sebe samého spouštějí na polské spoluobčany.

Za poslední dva týdny června 2016 (16.6-30.6.) zaznamenala policie v Anglii a Walesu 3076 zločinů z nenávisti. Meziročně se jedná o nárůst o 42 %

Meziročně tak v porovnání stejného období došlo k téměř polovičnímu nárůstu násilností z nenávisti. Nejvíce útoků na Poláky by,lo zaznamenáno 25. června 2016. V tento den bylo nahlášeno na 289 trestných činů z nenávisti. Referendum dalo další ideový rámec pokračujícím útokům, které na rozdíl od minulého roku dostávají stále větší razanci. Všelidové hlasování, které není navíc pro politiky závazné, částečně zakrylo liberálnost a demokracii, kterou se Ostrovy od druhé světové války vyznačují.

Každý den je podle údajů Scotland Yardu v ulicích Londýna od hlasování v referendu spácháno na 25 – 50 trestných činů z nenávisti

Kdo by očekával takové statistiky v případě hlavního města Spojeného království? Pravděpodobně nikdo, protože finanční a kulturní metropole má pověst liberálního místa, kde si multikultura podává zcela správně ruce navzájem. Bohužel, horečka nesnášení nyní panuje na nejrůznějších místech, kde bychom si to ztěží mohli představit. Drtivá většina těchto incidentů v hlavním městě zahrnuje hlavně nadávky, urážlivé posunky, nebo obtěžující komenty na kolemjdoucí, obtěžující nebo další urážlivé jednání.

Existují ale také případy fyzického napadení, kdy je cílová osoba radikály oslovena, zda mluví anglicky a poté je napadena a skopána, tak jak tomu bylo například 24. června 2016, kdy třicetiletý mladík byl napaden skupinkou mladých extrémistů. Jednotlivé případy řeší policie a viníci budou nejspíš potrestáni.

Je smutné, že i dnes existují lidé, kteří by ostatní zmrzačili nebo zabili jen kvůli národnostnímu, nebo rasovému původu. Inu, tam kde se daři nacionalismu, tam je vždy dostatečný počet brbců ochotných pošlapávat práva jiných.