Čin vraha z Nice nesmí být omluvenkou ke generalizacím a projevům islamofobie

Ještě ani vyšetřovatelé nezjistili základní fakta o útoku v Nice a už se na sociálních sítích vytvářejí ostré reakce, ve kterých jako hlásná věž stojí tzv. Islámský stát jako viník celého neštěstí majícího na svědomí více jak 70 obětí.

Smutná událost spustila ve virtuálnu kanonádu populismu, kdy politici využívají krátké doby ke zvýšení popularity, zatímco islamofobní  xenofobové zkoušejí tanečky na sesbírání co největšího počtu sympatizantů k uspořádání nějaké další demonstrace, během které by se požadovalo postavení islámu mimo zákon, protože útočník z Nice byl údajně Francouz tuniského, a tedy muslimského původu.

Konvičkovci brojí, zatímco se Evropa ztrácí ve své malosti, ve které sama sebe považuje za pupek světa. Jako kdyby se jinde, několik tisíc kilometrů dále žádný teroristický útok neodehrával. Zkuste se podívat na mapu Bagdádu s četností sebevražedných atentátů. Ztěží naleznete prázdné místečko, kde by se nějaký incident neodehrál. Jenže francouzská Nice není Blízký východ a někteří Evropané téměř vždy trpěli sebestředností i překotným pocitem pupku světa, ve kterém útok na civilisty je útokem na celou planetu.

Zdroj: Global Terorism Database

Jako by všichni unisono zapomněli na historii Starého kontinentu, na kterém IRA v letech 1969 – 1998 odpálila celkem na 10 000 náloží. První útok přišel 30. března 1969, během kterého protestantští dobrovolníci náloží zničili elektrostanici v Castlereagh. Následující měsíc dalších pět náloží explodovalo u dalších elektrostanic a vodovodního potrubí. K činům se přihlásila IRA. Jedna z posledních akcí IRA se odehrála 3. srpna 2001, kdy nálož ukrytá v autě vážně zranila v západním Londýně sedm nevinných civilistů…….

Teroristické útoky nejsou v Evropě nic nového a jejich aktéry jsou především separatisté, radikálové žádající samostatnost. V diskusích na sociálních sítích se objevují spekulace o tom, že když jednou z největších složek teroristů tzv. Islámského státu jsou Tunisané sloužící ve službách zla, tak ze statistického pohledu na věc budou všichni Tunisané kovanými teroristy v zástupu. Podobné smýšlení je velmi nebezpečné a napomáhá politice Islámského státu, protože slouží k očerňování části společnosti a rozdělování lidí na jednotlivé tábory. A o to fanatikům samozvaného Abu Bakra al-Bagdádího jde především. Přemýšleli ukvapení komentátoři nad tím, jestli by za teroristy označili všechny Iry, když IRA zavraždila ve jménu své ideologie tolik lidí?

Zdroj: Global Terorism Database

V případě evropských teroristů někteří lidé nechávají statistiky ladem a označují jednotlivé fanatiky za duševné nemocné a nikoli za teroristy. V jednotlivých prohlášeních prostupuje veškerým děním nacionální šovinismus doprovázený jemnější formou rasismu, islamofobie……..k “našincům” se přeci musí přistupovat jinak, než k někomu, kdo svými kořeny pochází z cizákova…..tedy neevropského prostředí. Je trochu smutné, když podobné názory mají poslanci, senátoři, starostové, policisté, nebo jiné veřejně činné osoby. Jako kdyby se populismus zažral do hloubky mysli každého z nás. Dezinformační pastičky následované jednobarevným viděním světa jako nějaké noční můry provázejí po nějaké nešťastné události každého z nás……..bohužel……svět informací přinášený internetem neznamená konec hloupých teorií a naprostých lží, protože v každé době a každém režimu se najdou hlupáci s citem pro konspirační teorie prokládané předsudky, nesnášenlivostmi a projevy nenávisti vůči všemu neznámému, nebo dostatečně vysvětlenému a poznanému.

Evropa svou činností, neúctou k lidským právům, mezinárodnímu právu a sklonem k militarizaci společnosti nepřímo nahrává teroristům, a na to bychom neměli zapomínat především. Smrt minimálně 77 lidí je děsivým mementem, ale ani kvůli tak strašlivé události bychom neměli dát prostor generalizacím a nenávistem, protože přesně to teroristé, ať už pocházejí odkudkoli, požadují.

SDÍLET