Skvělý výkon Ivany Chýlkové znehodnotil xenofobními narážkami a posměšky Kohák se Sokolem

Bravurní výkon Ivany Chýlkové v pořadu Tvoje tvář má známý hlas kalily xenofobní narážky Jakuba Koháka doplňované přihlouplými komentáři Ondřeje Sokola. Známá herečka si vylosovala v minulém díle hudební show romskou zpěvačku Věru Bílou, a tak si mozek u některých aktérů vzal na chvilku dovolenou. Místo obyčejných reakcí přicházejí před televizní kamery předsudky, ve jménu kterých jsou romští spoluobčané vykreslování v nejhorším možném světle.

Proč v okamžiku nádherné romské písničky přicházejí na přednes košilaté urážky znevažující romštinu, nebo romskou menšinu? Někteří umělci si neuvědomují, že díky známé tváři, účinkování ve sdělovacích prostředcích mají vůči společnosti velkou zodpovědnost, ze které by v žádném případě neměli podporovat rasismus, nebo nenávist vůči příslušníkům minorit. Hloupý vtip s rasovým podtextem není vtipem. Uráží nejen představitele menšin, ale také autora povídaček využívajících předsudků ve společnosti.

Věra Bílá je fenomenální a zrovna tak fenomenální zůstala Ivana Chýlková, když mimicky, hlasově a celkovou vizáží napodobila ikonu romské hudby v Česku. Maskéři odvedli báječnou práci a partnerka Jana Krause ukázala, že je profesionálkou na svém místě. Ostrovtip Sokola i Koháka mnohdy upadá do trapností. Používání předsudků k vyvolání nějakých reakcí je projevem duševní nevyzrálosti. Zatímco choreograf, divadelní režisér a bývalý člen Partičky Suchánka a Genzera zesměšňoval text písně Věry Bílé, za několik vteřin direktem na solár zaútočil herec z reklamy na FIO banku. Své hodnocení výkonu Ivany Chýlkové zahájil rádoby úsměvnou vložkou o ukradeném telefonu, který během vystoupení trapnokomickému herci někdo ukradl: “mně to udělalo radost, samozřejmě. Vystoupení Paš o Paňori bylo krásné, sice mi během toho zmizel mobilní telefon, ale on byl stejně starej, takže to nevadí, já si koupim jinej

Kromě Chýlkové byli na pódiu romští tanečníci, které do vystoupení sehnal taneční choreograf Yemi Akinyemi Dele, který účinkující do hudebního pořadu po taneční stránce připravuje. Neupravený milovník fotbalu a nekorunovaný předseda poroty v hudební show Tvoje tvář má známý hlas narážel na hloupý předsudek obviňující všechny Romy z krádeží a trestných činností. Proč se takové replice nezasmát, že?…….průměrný český neofašista, neonacista, nebo obyčejný rasista si přišel na své. Zase jednou byla pokořena úcta k minoritám, zatímco nenávist dostala zelenou.

Konečné bodování z úst Jakuba Koháka zažilo xenofobní pokračování. Z ukradeného telefonu se inventář virtuálních předmětů zozšířil o puklice od auta: “Dva body. Nejen, že mi zmizel telefon, ale kluci z techniky mi řikali, že i puklice z auta, takže Věra Bílá. Vraťte mi to potom.” Jak pokleslým dokáže být obyčejný český umělec. Zarážející na tom všem je to, že se nikdo neozval a neprojevil svůj nesouhlas. Jako kdyby zlodějský příběh odehrávající se pouze v Kohákových mozkových závitech byl něčím naprosto normálním a zcela běžným. Během celého večera po vystoupení Ivany Chýlkové padlo několik xenofobních a předsudečných narážek. Jedna z nich poukazovala ústy Sokola posměšně na početnost romských rodin. Je to smutné, když je nepravdivý předsudek označující všechny Romy za zloděje součástí zábavy v showbyznisu. Při podobných eskapádách si člověk rychle uvědomí, jak je naše společnost nemocná nenávistí, která s postupem času v mnoha myslích zdomácněla k pobavení ostatních.