Odpor vůči vojenským kolonám Američanů je ukázkou hry na nepravé vlastenectví

Konvoj amerických vojáků vyvolává v některých lidech neskrývané vášně. Po dlouhé době si to mohou extrémisté, případně amerikanofobové “vyříkat z očí do očí” se svým ideovým nepřítelem. Zatímco obrněnci jedou po silnici, odpůrci všeho amerického ukazují fakáče, postávají s transparenty……na malém plácku vedle sebe tísní jak hnědí neofašisté, tak komunisté, nebo dokonce nacionální bolševici, jež podobně jako přihnědlí kolegové využívají populismu k mediálnímu zviditelnění.

Pitoresktní postavičky si na “řádění” někdy přivádí fotografy. Postávají jako lacinné modelky před železným kolosem, zatímco se snaží o tragikomické napodobení hrdiny z náměstí Nebeského klidu, jež ve své zoufalosti postával před čínskými tanky pouze s nákupními taškami v ruce. Rudý Akorn vznikající po vzoru amerických kolegů je přeci jenom něco jiného, než neznámý Číňan žijící v zemi vražedné diktatury. “Boj proti vlastizrádcům” alegoricky znározňováním odporu k americkým vojákům je smutným příkladem populismu, kdy předchozí přesuny cizích armád nejsou důležité, protože se o nich v médiích nehovoří.

Štáb postávajících extrémistů rád argumentuje s tím, že “kam přišli Američané, tam umírali civilisté”……..možná stejní hlasatelé košilatých prohlášení zapomněli na vojáčky sovětské armády, kteří se nikoho na nic neptali a korzovali republikou podle svého přání. Tehdy skutečně podle historiků od 1. ledna 1969 do 21. června 1991 zahynulo v Československu důsledku autonehod způsobených přesuny sovětské vojenské techniky 248 lidí, zatímco v případě přesunů amerických ozbrojenců  nezemřel v Česku na následky autonehod vůbec nikdo…….kde jsou mrtví civilisté? Ach ano, tady je myšlen počet mrtvých v Iráku, Afghanistánu a dalších zemích……..v tomto případě skutečně civilisté umírají, protože se stávají oběťmi válečných zvěrstev a nešetrného boje proti náboženským fanatikům……jenže Rusko jako nástupnický stát Sovětského svazu nemá Americe co vyčítat. Tento velký stát má na triku mnoho mrtvých například z nejrůznějších oblastí Ruska, Asie a jiných končin.

Zahraniční politika Spojených států amerických a Ruské federace je často bezohledná, nepřátelská……to je pravda, ale v případě konvoje amerických vojáků jde o něco naprosto jiného. Přítomní radikálové u pangejtů českých, moravských a slezských silnic jsou jako opice v říji. Ukazují barevné zadky, aby v obřadních tanečcích obhájili svou ideologii nenávisti. Upřednostňují Rusko, Putina…….mnohdy je jim šumafuk, jestli na Krymu, nějaké části Ukrajiny, nebo na Kavkazu umírají civilisté………..vlajka s pruhy a hvězdami na ně působí jako rudý prapor na býky. Bývala by možná agresivně nevyvolávala nenávist, kdyby si krajně levicové a krajně pravicové struktury nehrály na to, kdo z nich je největším vlastencem……..jako kdyby velikost fakáče rozhodovala o lásce k vlasti.

Stalinisté se dostávají ke slovu. Jsou citováni v novinách. Zápach minulosti se znovu objevuje. Jako kdybychom v rámci senzací ztratili soudnost…….Kvůli tomu, že vláda schválila průjezd kolony amerických vojenských vozidel, doputovalo na Nejvyšší státní zastupitelství trestní oznámení na premiéra Bohuslava Sobotku, ministra obrany Martina Stropnického a ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka “pro podezření z vlastizrady, rozvracení republiky a zneužití pravomoci úřední osoby“……….o jakou vlastizradu se jedná, když v demokratické zemi demokraticky zvolení politici rozhodli? V tomto okamžiku je třeba znovu ukázat na to, že soudruhů se nikdo neptal. V časech Československa se každý druhý den semlela dopravní nehoda s autem nebo tankem armády Sovětského svazu. Kdo byl ve skutečnosti vlastizrádcem? Byli to ministři, kteří jednali, nebo českoslovenští ministři, jež ani žádnými konvoji nezabývali?

Je tragikomické, jak extrémisté zapomínají na minulost, aby zároveň nevnímají současnost. S poskakujícím odmítačem americké armády cválá často tolerance k porušování lidských práv následovaná neofašizací společnosti, ve jménu které se zase jednou slovní hříčka o vlastenectví ušpiní blátem. Evropu neohrožuje USA, ale Rusko a hloupé hry na pokračování studené války. Radikálové si neuvědomují, že díky demokracii mohou demonstrovat proti americké vojenské koloně……..to by v dobách Československa nebylo možné, protože by je soudruzi odklidili. I proto je jednání krajně politických extrímistů tragikomické, protože oni odmítají demokracii, aby následně demokracie využívali ke své činnosti. Ale takový extrémistův svět v základu je.