Neonacista z Protiteroristických jednotek zaútočil 9. května na účastníky oslav

Protiteroristické jednotky ATO se staly součástí ukrajinské armády. Banderovci z Pravého sektoru a dalších dobrovolnických batalionů byli začleněni do obranných struktur zvláštního pomajdanovského státu. Značná část ozbrojentů těchto jednotek, operujících například na východě země, bývá neonacistického a velmi xenofobního smýšlení, kdy na uniformách čas od času nechybí nejrůznější nacistické symboly.

Pravý sektor využívá ATO jako výkladní skříň svých aktivit, pro které byl také mnoha Ukrajinci přijat jako nutné zlo k dosažení obranyschopnosti před putinovským Ruskem. Fašisté s kulomety v rukou vytvářejí dojem potřebnosti, zatímco na sociálních sítích dávají bez obav na vědomí své myšlenkové postoje, mezi které patří například obdiv postavám nacistického pantheonu šílenců. Stačí otevřít ruskou sociální síť vKontaktě a v mnoha případech se nestačíte divit. Naleznete tam nejrůznější účty vojáků s pracovními i soukromými fotografiemi.

Typickým příkladem by mlohl být uživatel vystupující pod nickem Ervin Rommel.

Ashampoo_Snap_2016.05.12_16h14m56s_010_
Zdroj: screenshot vKontaktě

Na zdi tohoto ukrajinského vojáka je k vidění propagace nacismu propojovaná láskou k banderovcům i současným nacionalistům, do jejichž řady se neznámý voják sám s hrdostí sobě vlastní řadí. 9. května 2016 dokonce společně s dalšími neonacisty provokoval v tričku SS návštěvníky vzpomínkové akce oslavující konec druhé světové války. Propagace Hitlerovy ideologie navazující na zločinný prapor banderovců z Nachtigalu nemá skutečně nic společného s vlastenectvím, natož s nějakým národovectvím.

[embedplusvideo height=”423″ width=”540″ editlink=”http://bit.ly/220E2M8″ standard=”http://www.youtube.com/v/bmJcpLFFnCs?fs=1″ vars=”ytid=bmJcpLFFnCs&width=540&height=423&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=0&chapters=&notes=” id=”ep2668″ /]

Neonacisté vůbec byli velmi aktivní během oslav v hlavním městě Ukrajinců. Procházeli mezi návštěvníky a napadali příznivce Ruska, nebo účastníky s rudou vlajkou Sovětského svazu. Mezi oběťmi nenávistných útoků  byla dokonce malá holčička se starší ženou, kterou mladý neonacista napadl, aby jim následně strhl svatojiřské stuhy, jež následně zapalovačem zapálil.

Ashampoo_Snap_2016.05.12_17h38m46s_012_

Fašisté, neonacisté procházející s kvérem v ruce podél kyjevských ulic nejsou nic zvláštního. Zatímco na konci jedné ulice aktivisté volají po dodržování lidských práv, kousek opodál mužíci v khaki uniformách vykřikují názory Adolfa Hitlera, zatímco kolemjdoucí žádají o finanční podporu pro druhy na východě země. Je to podivná koexistence, na kterou si našinec z Evropy jen velmi těžko zvykne.

Se zvoláním “sláva hrdinům” přichází propagace něčeho, co by mělo dávno spát. Na to například v Česku mnozí populisté mile rádi zapomínají a s probanderovským pokřikem si hrají na obrovské zastánce ukrajinské samostatnosti. Typickým příkladem by mohl být europoslanec Štětina, jež proslul podporou banderovců, jejichž roli v médiích zmenšoval a bagatelizoval. Do Bruselu prošedivělý pán kdysi dokonce pozval představitele ukrajinských neonacistů z Azovu.

Ashampoo_Snap_2016.05.12_17h57m51s_013_

Podobné fotografie pouze říkají, jak moc je vážná situace v ukrajinské armádě, kde neonacisté slouží a dokonce se nebojí na vežejnosti dát najevo své politické sympatie, za které by v jakékoli evropské zemi skončil v armádě a stanul před soudy.