Muslimský starosta může být stejně dobrý jako ten židovský, nebo křesťanský

Média se zajímají o náboženské přesvědčení nového starosty Londýna. Vyhrál muslim, a tak se svět pisálků přehání v myšlenkách nad tím, zda je to správně a někteří bulvární plátky dokonce uvažují nad tím, zda s novým šéfem radnice nepřichází islamizace Anglie. 

Trošku to připomíná zahnívající časy třicátých a čtyřicátých let minulého století, kdy zvláště československé plátky rozjímaly nad tím, zda ten, či onen politik není Žid, nebo za ním nebdí nějaká židovská moc, jež by mohla ohrozit Slovanovu dušičku, tou dobou zmítající se pod vlivem hákového kříže. Navracíme se snad do období, kdy je důležité, kdo jakého boha vyznává?

Labourista Sadiq Khan s pomocí citátu ze slavného filmu reagoval bravurně na kritiku svých odpůrců. Lidé by se skutečně měli zamyslet nad tím, čemu poslední dobou podléhají. Být muslimem rozhodně není totéž jako být teroristou. Islamofobní klaka sílí a tragikomicky se na sociálních sítích pokouší o vyvolání dojmu, ve jménu kterého se Khan měl před volbami chovat umírněněji, zatímco nyní údajně odhazuje přetvářku a nahrazuje ji příklonem k islamismu. Jako důkaz slouží ve Photoshopu vytvořené grafiky, ve kterých Khanova manželka před volebami chodí nezahalená, zatímco dnes je vše úplně jinak. Krajně pravicový demagog Petr Hampl, toho času zakládající Alternativu pro Česko, přispívá do trapmosti také svou troškou, s níž se snaží navodit nebezpečí islamizace.

Ashampoo_Snap_2016.05.11_19h07m57s_030_

Demagogie se pokouší ovlivnit jednoduché myšlení radikála a zároveň těch, co ve věci nemají jasno a absolutně nevědí nic o muslimském kandidátovi, jež nakonec v demokratických volbách demokraticky vyhrál. Ohýbá se minulost, vytrhává se z kontextu, aby následně bděla v blízkosti trapnokomických grafik. Přesně tak se antisemitismus zaměřoval na Židy a židovskou kulturu, kterou nepokládal za součást evropské kultury a požadoval její vyřazení ze společnosti.

Sadiq Khan svůj proslov k Londýňanům zahájil s kandidátem utrapravicové strany Britain first Paulem Goldingem za zády. Štvavou kampaň extrémisty z Ostrovů mile rádi využili extrémisté čeští a evropští, jež využívali Goldingovy grafiky s vybásněnými texty plných nenávisti ke svému užitku. Když je příležitost k rasismu, čecháčkovští neofašisté, neonacisté a vyznavači čechoslovakismu ho ihned využijí. Muslimský starosta může být stejně kvalitním jako židovský, nebo  křesťanský starosta. Náboženství s výkonem práce nemá skutečně nic společnoého. Sadiq Khan je dobrým znamením, že to s Evropou není až zas tak zlé, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Ashampoo_Snap_2016.05.11_19h00m47s_029_
Parlamentní listy populisticky komentují vítězství nového londýnského starosty a snaží se vyvolat zdání něčeho nebezpečného

Radikálové se snaží vyvolávat zdání, ve kterém extrémismus vyhrává, protože Alternativa pro Německo s Kotlebovci na Slovensku dosáhla jistých úspěchů. Vítězství muslima takový světonázor narušuje a ukazuje, že  jednoduché myšlení s jednoduchými závěry nemusí být vždy nutně pravdivé. Ostatně, v jihoněmeckém Bádensku-Württembersku se do čela zemského parlamentu dostala za Zelené rodačka z Turecka Muhterem Arasová. O té kupodivu islamofobové nic neříkají, protože světová, a také domácí média, se zaměřují na viditelnější Londýn, jež se do mysli rasistů dostal také díky UKIPu Nigela Farageho a Britain First Paula Goldinga.

V extrémizující společnosti je volební vítězství představitele minority vždy dobrým a kladným impulzem nejen pro minoritu samotnou, ale také pro celý národ jako takový. Značné množství hlasů z řad muslimského voličstva podle médií získal také kandidát konzervativců Zac Goldsmith. Sadiq Khan zvítězil díky dobře zvládnuté předvolební kampani a nikoli proto, že je muslimem.

 

SDÍLET