Co dělá Samková s Kurasem na poslancem organizované debatě o islámu?

Jak vést debatu o uprchlících, islámu a multikulturalismu? Především tak, aby moderátor celého setkání neprojevoval souhlas s extrémistickými názory a držel se tzv. nad věcí. Také je rozdíl, zda se jedná o debatu v televizních studiích, nebo v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. To, co je možné před kamerami, to by nemělo být běžné mezi stěnami zákonodárství.

Přeci jen, stát by měl preferovat nezávislý, na faktech založený pohled, ve kterém prim sehrává mezinárodní právo, lidská práva a smysl pro demokracii, do které nepatří očerňování šáríi, uprchlíků, nebo důvodů, pro které lidé v nesnázích cestují do nejrůznějších koutů Evropy. Diskuse o islámu, šáríi, uprchlících, situaci na Blízkém východě a nedaleké Africe je nutná a velmi potřebná. Jedná se o velmi citlivé téma, do kterého by poslanecká iniciativa formou nejrůznějších besed měla vnést světlo a nikoli zmatek propagující nenávist jako jeden ze základních parametrů státem nepřímo podporovaného extrémismu.

Jedno takové setkání se 18. května 2016 na základě iniciativy poslance Soukupa z ANO uskuteční pod názvem “Máme se bát islámu“. Dostává v nejrůznějších prohlášeních punc setkání odborníků, akademiků, kteří by za jedno poledne měli vnést svou erudovaností světlo do mediálně vytvářené mlhy. Arabista, předseda Ústředí muslimských obcí a mnoho dalších má jistě k problematice islámu co říct, ale co má na chystaném setkání pohledávat xenofobka a islamofobka Samková, případně nenávistí přesolený Benjamin Kuras?

Ashampoo_Snap_2016.04.29_23h45m26s_023_
Zdroj: screenshot Parlamentní listy

Politické hnutí ANO organizuje představení extrémismu, jež nemá s pravdou nic společného. Chystá se mediální podívaná tentokrát bez draze placeného moderátora a televizních kamer. Záznam bude k dispozici díky mobilům přítomných, případně pozvaných návštěvníků. Kuras, ani Samková si nenechají ujít další příležitost k prezentaci svých názorů a sociální sítě budou zase plné dalšího jednání z Poslanecké sněmovny, kdy si radikálové budou notovat nad tím, jak Alrawi s Pelikánem jsou hrozní, zatímco Samková s Kurasem hájí zájmy českého občana. Na povídání o silámu nebude přítomný docent Konvička z Jihočeské univerzity, tak by srdéčko našince mělo zůstat klidným. To přeci dokazuje, jak moc kvalitní, nezávislé a špičkové setkání se bude konat………..co na tom, že Kurasovy názory jsou totožné s Konvičkovými a o Samkové je zbytečné vůbec hovořit.

Celé to připomíná, jako kdyby k debatě o Židech a judaismu poslanci pozvali antisemity a naivně doufali, že jejich názory přinesou něco jiného, naprosto vyváženého, politickou korektnost, ve které by měly dostat hlas všechna názorová spektra v okolí. Kdybychom se posunuli v minulosti, třeba do období nacistického Německa, byli by mezi hosty také esesáci z některého koncentračního tábora, nebo straníci z NSDAP? Názory islamofobů jsou takřka totožné s názory antisemitů a nikdo nemůže očekávat, že nenávist vůči někomu založená na kulturním šovinismu, rase, nebo náboženství přinesou do témat posledních dnů něco zásadního, neřkuli průlomového.

Setkání, na nichž jsou přítomni extrémisté, islamofobové a rasisté jsou velmi nebezpečná, protože svým způsobem legitimizují radikální smýšlení a podsouvají díky důležitosti úřadu, v jehož prostorách se veřejné debaty odehrávají, islamofobii a rasismu mnohem větší váhu, než by si zasloužily. 18. května 2016 budou na jednání přítomni také vyslanci z muslimských zemí. Organizátoři je sice nezvali, ale Turecko, Kuvajt, Ázerbajdžán, Saudská Arábie s Egyptem požádali o registraci na povídání o islámu. Je to tragikomické. Zástupci muslimských států pozvánku nedostali, zatímco islamofobové ano. Možná už to samotné hovoří cosi o záměru chystaného povídání. Vyslanci budou moci vystoupit až na závěr, zatímco Samková s Kurasem dostanou prostor mnohem dříve.

Poslední dobou se stalo mediální módou vést rádoby poučné debaty o islámu. Například včera v Komentářích na ČT24 Abbasová, Janeček a Volfová diskutovali na projednávané téma. Byla to tragikomická podívaná, kdy o dost hubenější žena měla solidní, lidské názory, zatímco Janeček představoval soft verzi populisty zakazujícího šáríu a vnímajícího uprchlíky jako bandu nevzdělanců, jež musí být poučena o tom, že se ženy nebijí a mají stejné postavení jako evropští muži v okolí.

Ashampoo_Snap_2016.05.05_04h33m39s_027_
Zdroj: Česká televize

Radíkální a populistické názory se díky tomu pod pláštíkem zástupce protikorupčního fondu dostávaly do večerních domácností zvědavých Čechů. Soft extrémista, jež byl svého času ve spojení s Danem Landou, není totéž, co Lejla Abbasová zabývající se pomoci chudým v africké Keni. Bohužel, to je nešvar posledních měsíců, kdy jsou populistické, naprosto zcestné názory kladeny na úroveň správných a naprosto legitimních názorů……..takový přístup by mohl být velmi nebezpečný. Například Novinky.cz informovaly o poslaneckém povídání o islámu přesně po svém. Na hlavní stránce Seznamu.cz se prsila plejáda nesmyslů navozující gradaci, kdy si poslanci zvou na kobereček muslimy, kteří by měli vysvětlit, jaký to islám vyznávají, aby posléze následoval titulek o hlídání hranic, Romech a nakonec o odhodlaných jezídkách, jež kvůli pomstě vraždí ty “islámské” teroristy, kterými jsou muslimové…………

Ashampoo_Snap_2016.05.05_04h58m14s_029_
Zdroj: Screenshot z titulní strany Seznamu.cz

Jak laciné a naprosto ubohé. Novinky.cz se poslední dobou svou tvorbou blíží Blesku, nebo nějakému islamofobnímu, extrémistickému plátku, kdy se rádoby chytlavými titulky a populistickým obsahem článků snaží získat co největší čtenost.

Nabízí se otázka: “měli by být extrémisté a stoupenci radikálních názorů součástí poslaneckých desputací?

Například, při veřejné debatě o Rusku a tzv. odhalení mýtů o této zemi, mezi řečníky v prostorách Poslanecké sněmovny vystupovali představitelé krajní pravice, jež prezentovali své rusofilní názory nemající se skutečností pranic společného. Zmiňovaná debata se nakonec podobala kantátě na Putina i lásce k ruskému nacionalismu, díky němuž by republika měla zapomenout na Západ, protože Východ vypadá sympatičtěji a dokonale hřejivěji.

Ashampoo_Snap_2016.04.09_19h41m47s_011_
Debaty o Rusku se v PSP ČR zúčastnil také úsvitářský extrémista Martin Koller ze Stráží obrany státu

V demokracii by představitelé extrémismu neměli dostávat slovo v parlamentu, zvláště, pokud do něj nebyli zvoleni a nemají od nikoho žádný mandát. Rasismus, islamofobie, kulturní šovinismus jsou hodnotami, jež by neměly být prezentovány jako názory správného přístupu, nebo snad hodnoty demokracie. Poslanec Zdeněk Soukup z ANO má také zvláštní pohled na svět. Mimo jiné tvrdí, že:

“Je třeba vyhodnotit kam nás zavedl koncept multikulturalizmu a tak zvaná korektní politika;

Měli bychom být velmi obezřetní při žádosti muslimských obcí o registraci jejich církve 2. stupně. To jim umožní mimo jiné uzavírat církevní sňatky, zřizovat vlastní školy a podobně. Měli bychom být velmi obezřetní při povolování stavby mešit. Hlavně bychom neměli dopustit vytváření velkých komunit muslimů. Kam to vede je zřejmé z některých čtvrtí ve Francii. “

Názory Babišova zákonodárce jsou islamofobní a ukazují na absolutní neznalost tématiky.  Samotný svolavatel setkání ze dne 18. května 2016 atmosféru celé akce nejspíš upravuje přesně podle svého cítění. Islamofobové byli pozváni, aby prezentovali možná to, co si Soukup sám myslí. Poslanec s radikálními sklony je nebezpečným “materiálem” mezi zákonodárci, protože může zneužít svého postavení k prezentaci radikalismu v prostorách Sněmovny, například za pomoci veřejných setkání, na která jsou zvání kromě odborníků také extrémisté jako jedni z hlavních řečníků.