Z nákupního centra přímo do armády

Armáda hledá nové vojáky. I když se k odvodům hlásí údajně na 250 uchazečů měsíčně, málokdo z nich vyhovuje přísným kritériím následného výběru. Česká populace vlivem konzumního stylu života neodpovídá nárokům armády, a proto se nábory přesouvají z malých stánků do prostředí nákupních center.

Podívaná ukazující zakuklence v lítém boji je zajisté zajímavá, ale poněkud odráží realitu někam do pozadí. Náhodný teenager si vyfotí armádní techniku, bojové umění a zcela jistě veškerou podívanou nasdílí na sociální sítě. Dospěláci se zastaví, obhlédnou obrněnce, gázíky, výstroj a možná si potěžkají nebezpečně vypadající samopal opodál. Armáda České republiky v rámci zvyšování stavů vyrábí z války lukrativní záležitost, při které si našinec přijde na slušné peníze.

Ashampoo_Snap_2016.04.13_09h40m18s_001_

Pokud se přihlásíte, dostanete třicet tisíc na ruku. Vysokoškoláci nastoupí rovnou do pozic důstojníků a rodinné rozpočty obohatí o čtvrt milionu. To je zajisté pádný důvod k narukování do státních služeb. Armáda je moderní, bojeschopná, profesionální, tak proč by měl mít kdokoli obavy ze služby v khaki uniformách. Jako kdyby se veškerá fakta vytratila kdesi v moderním hábitu za skvělou podívanou. Účelově se vytrhávají fakta z kontextů, aby následně šmouhy na kabátku nebyly vidět. Na náborářském divadélku se náhodný divák nedozví vůbec nic o šikaně na kasárnách. Nikoho nenapadne ani na vteřinu otázka samotného boje. Zájemci nespatří záběry z Afghanistánu, kde létají kulky pár centimetrů od hlavy a na cestách vybuchují pracně ukryté bomby, jež mnoho tzv. profesionálních vojáků připravily nejen o mužství, ale také o některou z končetin.

Ashampoo_Snap_2016.04.13_09h41m18s_003_

Správný nacionalista se neptá na realitu. Správný nacionalista požaduje pohádku, ve které jsou k mání pouze všeobecně přijímané klady. Celé to dění v nákupním centru připomíná prastaré romány, kdy osmnáctiletý utřinos kvůli penězům na účtě upsal svůj život armádě, následné válce, aby později zjistil, jak vypadá skutečná tvář vojenské mašinérie. Ve světě se každou minutou zhoršuje bezpečnost. Války vznikají jako houby po dešti, proto je hloupé, když se vojenští adepti naivně domnívají, že si v armádě přijdou na peníze jen tak pro nic za nic. Romantizace, přikrášlování armády se lidstvu nikdy nevyplatilo.

V současnosti schází armádě řidiči s oprávněním skupiny C, kuchaři, elektromechanici, lékaři……..je komické myslet si, že právě tyto obory po sexy podívané v obchoďáku odejdou ze své práce a třeba bílý nemocniční hábit vymění za stan polní nemocnice. NATO se nelíbí nedostatek vojáků v páteřních, bojových a podpůrných útvarech. Proto se armáda pokouší o vábení na nižší úrovni. Kdo by odolal s plným vozíkem nákupu upsání se k nové kariéře. Nacionalisté sice na sociálních sítích budou chrochtat blahem, ale ve skutečnosti přihlášku obejdou mílovými kroky. Na klávesnicích milovníci násilí a válek neriskují životy, kdežto ve službách státu by o to nejcennější jít mohlo.

Extrémisté mají vždy rádoby vlastenecké řeči, ale když má jít do tuhého, couvnou, zakňučí a následne zbaběle utečou. Vůbec, zábavné na celé anabázičeských nacionalistů zůstává ona služba národu – státu……radikálové nesnáší EU, NATO, přesto na sociálních sítích vypisují podporu nabírání nových vojáků, aniž by si uvědomili, že ono navyšování požaduje především nenáviděné NATO.

Kdyby armáda neměla potíže se sháněním “nových duší”, zcela jistě by se nepodbízela na takových místech, jako jsou nákupní centra. 27 654 mužů a žen v khaki uniformách nestačí, ale najde se dalších 2 000 zdravých lidí, kteří by vyhovovali náročným požadavkům?