Policistům na cestu zahráli “Kdož sú boží bojovníci”

Česká republika spolupracuje na přesunu uprchlíků do Turecka. Kvůli tomu na Lesbos posílá 29 policistů, kteří v trikotu Frontexu budou za pomoci donucovacích prostředků dohlížet na dodržování nelidské úmluvy, kdy je v rozporu s mezinárodním právem zacházeno s uprchlíky jako se zbožím.

Policisté nebudou ozbrojeni, v civilu s páskou přes ruku si na místo určení přivážejí pouta, obušky, granáty se slrzným plynem a nadšení z možné akce.

Ashampoo_Snap_2016.04.29_20h35m16s_010_
Páska přes ruku s vizitkou, kterou budou policisté na misi používat; Zdroj: Česká televize

Muži zákona jsou vycvičeni z demonstrací a rizikových fotbalových utkání, kde v počtu několika ozbrojenců nalehnou na neonacistu, radikála, nastříkají do očí slzný plyn a následně problematického účastníka setkání zpacifikují a odvezou na policejní služebnu. Možná se přesně takové drsné zacházení očekává od mladíků posílaných na jih Evropy. Kdo by si dělal těžkou hlavu s dodržováním lidských práv, natož nějakého mezinárodního pohledu na věc. Jednou se Brusel dohodl s Ankarou, tak proč si dělat těžkou hlavu s tím, co Turkové dělají s uprchlíky po předání. Nacionální, připitomělý pohled na problematiku se stal nepsanou normou, které Česká republika v rámci V4 slouží na výtečnou.

Ashampoo_Snap_2016.04.29_20h27m36s_008_
Policisté prřed odletem na misi; Zdroj: Česká televize

Uprchlíci logicky odmítají přesun do Turecka, a proto se proti manipulacím vzbouřili. Místo, aby se záležitostí zabývala Organizace spojených národů a zodpovědní se snažili dodržovat mezinárodní normy zacházení s ohroženými lidmi, tak raději ve jménu národní ochrany vyšleme do cizákova skupinku vycvičených pořádkových policistů. Proti ženám, dětem, starým lidem, ale také vysíleným mužům zazní salva české policejní výzbroje. Na rozloučenou ozbrojencům beze zbraní zahraje kapela ideologicky podbarvenou písničku husitů “Kdož sú boží bojovníci”. Jako kdyby skupinka Čechů odjížděla na další z křížových výprav. Jsou snad policisté novodobými rytíři beze zbraní ochraňujícími křesťanskou Evropu před islámskými nájezdy z Blízkého východu nebo severní Afriky? Snad už chybí pouze palcát s prapory v rukou a v povzdálí mávající Miloš Zeman.

Ashampoo_Snap_2016.04.29_20h34m38s_009_
Kapela hrající na letišti “Kdož sú boží bojovníci”

Proč se za pomocí hudebního doprovodu dodává celé akci zápach něčeho, co by nemělo v provedení státu zasmrádnout ani na okamžik? Český nacionalista musí být radostí bez sebe. Chtěli snad velitelé vzkázat svým mužům, aby se ničeho nebáli a křesťanství před nepřáteli ochránili, ať se děje cokoli? Takový přístup připomíná hysterii sedmnáctého, nebo osmnáctého století, kdy Evropa fanaticky vinila za všechno špatné muslima a z islámu vytvářela semeniště satana, proti kterému je třeba bojovat. Z nacionalismu přítomného na rozlučkovém ceremoniálu se dělá člověku opravdu zle.

Policejní prezidium na měsíc posílá devětadvacítku na Lesbos. Další jedenáctka slouží na Samosu a zbytek, tedy tři policisté, vykonává svou činnost na jednotlivých hostpotech v Lampeduse, Trapani a Syrakusách například při vyřizování dokladů a nejrůznějšího papírování nutnéoho k registraci přicházejících uprchlíků.

Kam se poděla lidskost, když na uprchlíky posíláme s obušky a slzným plynem vyzbrojené policisty? Díky extrémizaci společnosti dochází k porušování lidských práv a my jako Česká republika jsme bohužel součástí celého toho odporného soukolí.