Policisté v Idomeni střílejí gumovými projektily také do dětí

Situace na makedonsko-řecké hranici je neúnostná. Makedonská policie překračuje mezinárodní právo a vůči urpchlíkům používá nepřiměřené násilí, se kterým nešetří ani v případě dětí. Na hraničním přechodu v Idomeni dochází díky překotnému boji ke zranění několika desítek uprchlíků. Slzný plyn s gumovými náboji je v rozporu se zákonem používán také vůči vůči dětem. Informovali o tom především Lékaři bez hranic, kteří po nedělních útocích museli ošetřovat u tří děti střelná poranění na hlavách. Ani ne desetiletý špunt představoval v mysli uniformovaných oficírů velké nebezpečí, vůči kterému je třeba používat střelné zbraně, a to rovnou na nechráněnou hlavu nedospělce. Snad si muži zákona připadali během svého snažení jako dokonalí hrdinové. Malý tvoreček po zásahu mířil k zemi a často upadl do bezvědomí, ze kterého museli zasažené oběti probírat Lékaři bez hranic.

Ashampoo_Snap_2016.04.11_12h18m06s_005_
Zdroj: Twitter

Je to nebezpečné a politováníhodné. Kupodivu ani takováto selhání nejsou důvodem k odmítnutí české pomoci s “ostrahou” hranic. Politici budou nadále sehrávat simultánky, zatímco dětské oběti agrese nacionalismu neznamenají nic jiného, než individuální chyby jednotlivců, za které rozhodně nebudou papaláši z vlád nést jakoukoli zodpovědnost. Achilleas Tzemos, koordinátor Lékařů bez hranic, řekl agentuře Reuters, že více jak 300 lidí muselo být ošetřeno, přitom více než 30 z nich mělo na těle rány způsobené gumovými projektily, jež policisté vůči uprchlíkům stříleli. Taková rána je velmi bolestivá a v případě střetu s hlavou může být i za určitých okolností smrtelná, nebo velmi nebezpečná, zvláště, pokud se jedná o dětskou hlavičku.  200 zraněných mělo díky slznému plynu potíže s dýcháním a mnozí z nich měli po střetech na tělech otevřené rány, jež museli lékaři zašít, nebo jiným způsobem ošetřit. Ashampoo_Snap_2016.04.11_12h33m24s_006_ Uvnitř improvizovaného uprchlického tábora se nachází ošetřovna Lékařů bez hranic s třemi týmy zdravoznických pracovníků a lékářů. V neděli bylo při střetech zraněno třicet dětí ve věku od pěti do patnácti let. Dva mladí pacienti dokonce ošetřovatelům sdělili, že je napadli policisté, jež je následně bili. Přes třicet dalších pacientů muselo podstoupit psychologickou terapii a sedm lidí bylo s otevřenými ranami nebo podezřeními na zlomenini odvezeno do místních nemocnic. Doslova za běhu jsou hrubým způsobem porušována lidská práva. Slzný plyn se dokonce dostal až do samotného tábora, ve kterém žije ve velmi nuzných podmínkách na tisíc lidí.

Ashampoo_Snap_2016.04.11_13h12m38s_010_

Je to ostuda. Typická ukázka nehumánního chování, před kterým se neukryjí ani malé děti. Při pohledu na události si člověk říká, co se to s námi děje? Kam se poděla soudnost s lidstvím? Copak je politicky příhodné, aby policisté s vojáky hrubým způsobem útočili nejen na těhotné ženy, starce, ale také na děti? Politika ztrácí soudnost a ve jménu dehumanizace dochází ke zraněním i účelovému ohýbání mezinárodního práva, kdy plot s žiletkami je mnohem víc, než lidské zdraví, nebo lidský život.

Idomeni je místem, kde nejsou dodržována lidská práva. O to víc je smutnější přístup Bruselu k celé problematice. Násilí vůči uprchlíkům je nepřijatelné, zvláště, pokud je namířeno vůči dětem nebo dospívajícím mladším osmnácti let.