Patří krajně pravicová strana do debaty na vysoké škole?

Zatímco se Spolkový úřad pro ochranu ústavy rozhoduje, zda se zaměřit na Alternativu pro Německo, bavorští krajně pravicový radikálové s Petrem Robejškem na akademické půdě Západočeské univerzity pořádají besedy pro širokou veřejnost. 

Je to tragikomická podívaná. Nenávistné myšlenky extrémistova časoprostoru zaznívají bez jakéhokoli ostychu v Plzni. Jako kdyby nelidskost, opakování chyb dávno zapomenutých časů byly něčím naprosto normálním. Kdo by se dnes staral o dodržování lidských práv, nebo ochranu života……..postačí zacinkat politickou nekorektností a Pavlovův slintací reflex zapůsobí na předem vybranou část publika. Univerzitní prostředí dodá trapným lžím falešný šmak pravdivosti.

Bystroň s Robejškem jsou ekonomickými uprchlíky českého původu, toho času žijící v nedalekém Německu. Robejšek si počínal úplně stejně jako Bystroňovi rodiče. Oba dva si k emigraci vybrali z ekonomických důvodů sousední Německo  a stejně tak Robejšek s Bystroněm využívají uprchlické krize ke svému zviditelnění.

Ashampoo_Snap_2016.04.21_21h30m53s_012_

Alternativa pro Německo před tzv. uprchlickou krizí zaútočila na Řecko jako důkaz zbytečnosti Evropské unie, aby později vsadila na eso v rukávu – tzv. uprchlickou krizi……..I v tom jsou oba dva řečníci sobě naprosto totožní. Robejšek díky osobním vazbám na TV Prima mnohokrát promluvil jako bezpečnostní expert, filosof, politolog v nejrůznějších živých vystoupeních večerních zpráv. Uprchlíci jsou ošklivou armádou okupantů, Merkelová je zlá bába a bruselská Unie dostává v pseudopolitologických povídáních nástřik jakéhosi okupanta, jehož by se mělo Česko bát.  Putin je chlapík bravurního střihu, zatímco ta Merkelová zůstává ve slovech postaršího absolventa hamburské univerzity nejhorším politikem Evropy.

Není divu, že se takový světonázor setká u české nacionalistické svény s povděkem. Právo na politickou nekorektnost je právem na lži, přeháněni i zamlčování části příběhu. Obecenstvo si žádá lákavé zápletky a politicky nekorektní nositelé myšlenek jim je poskytnou, až zrak bude přecházet. Místo propagace extrémismu by měl Petr Robejšek raději divákům vysvětlit, proč podváděl a proč se podle slov etické komise Německé asociace politických věd  v roce 2003 dopustil plagiátorství. V těchto otázkách by možná ostřílený “vylévač” lodí s uprchlíky nepůsobil tak sebejistě.

Islamofobní a velmi extrémistická Pegida sice není v německém parlamentu, ale je velmi nebezpečná. Má stejné cíle s Alternativou pro Německo a stejně tak je skupinka extrémistů blízká k srdci jak Bystroně, tak Robejška. Před očima přítomných postávalo něco, s čím by ještě před několika měsící měla akademická půda problémy. Patří skutečně debaty krajně pravicových extrémistů s proextrémisticky vyjadřujícími se lidmi na akademickou půdu? Měla by radikální strana a její bavorský předseda opravdu na vysoké škole rozšiřovat svou ideologii, případně útočit na základní hodnoty slušného a demokratického světa?