Extrémistům nekoštuje Czechia

Česko jako Czechia vyvolává v nacionálech záchvaty vzteku. Svět v myšlenkách extrémisty rozdělený na vlastence a vlastizrádce nedokáže překousnout nové zeměpisné označení, pod kterým by se Česko mělo v zahraničí pojmenovávat. Tak jako vždy, i v tomto okamžiku se veškeré hrozny hněvu rodí z absolutní neznalostí, se kterou extrémistická scéna vyniká.

Svým způsobem je tragikomické, že zrovna skupina lidí názorově souznících na vlně neonacismu a neofašismu ukazuje na blízkosti čechie k slovníku Adolfa Hitlera. Jako kdyby si domácí vyznavači extrémních názorů neviděli do úst, nebo vlastních klávesnic. Stranický šéf NSDAP pro označení našeho státu sice používal “Tschechei”, nicméně to nic samo o sobě neznamená. Czechia pochází z latiny a bylo poprvé použito v 17. století. V angličtině se poprvé v tisku objevuje Czechia od roku 1841.

Ashampoo_Snap_2016.04.15_22h19m20s_023_

S černým sluncem v obrázkové galerii radikální uživatelé sociálních sítí bojují za čistotu rasy, státu i jeho pojmenování. Ochotně sdílí momentky s fašistickým prezidentem Tisou, píší emaily teplickému řediteli gymnázia a nyní se jali radikálové dalšího přetěžkého úkolu obhajoby dobrého jména republiky v zahraničí.  Jak je to komické. Czechia přeci není slovannská……to odporuje zásadám Velkoruska, nebo hrdosti blanických rytířů, jež si Bartošova Národní demokracie s Blokem proti islámu zprivatizovali pro své vlastní zájmy a účely. Cokoli, co neodpovídá černobílému vidění světa je špatné a zaručeně vlastizrádcovské….och bože, kolik máme najednou v naší vlasti vlastizrádců…..to by ani jeden na prstech ruky nespočítal.

Je velmi zábavné sledovat jednotlivé příspěvky v rádoby vlasteneckých skupinách. Valná část z armády virtuálních národovců často neví, ani co komentují. Vidí Czechia a už si okamžitě s rychlostí blesku myslí, že se Česká republika nebude na oficiálních dokumentech jemovat jinak než Czechia. Jako kdyby se najednou do propasti vytratil známý anglický tvar “the Czech republic”. Chtít po informačních analfabetech pochopení rozdílů mezi zeměpisným a politickým označením je asi totálně zbytečné.

Ashampoo_Snap_2016.04.15_19h48m07s_020_
Spatřeno v jedné extrémistické skupině na Facebookju

Samozřejmě i s Czechií zůstává Česko v zahraničí Českou republikou v angličtině uváděnou jako Czech republic. Bude tomu tak při oficiálních, protokolárních příležitostech, na mezinárodních a mezistátních smlouvách a úmluvách. Czechia/Česko bude užito pouze během neformálních událostí, kdy není třeba používat striktní, oficiální názvosloví. Může tomu tak být během sportovních zápasech na dresech, na mapách a jiných předmětech. České státní a veřejné instituce budou nadále v zahraničí používat  na mezinárodní scéně v angličtině označení “the Czech republic”.  I proto jsou hlášky o tom, že dvojslovné používání “the Czech republic” znamená samostatný stát směšné, protože ani se zavedením “Czechia” toto označení nemizí.

Zeměpisné názvy jsou používané podle toho, jak moc a jak často je pouýívají domácí státy. Pokud se Czechia bude v Česku používat, zvykne si také cizina. V tomto ohledu není možnésedmi miliardám lidí nařizovat, jak nás mají pojmenovávat. To přijde s časem. Zeměpisná označení nebývají zpravidla součástí ústavního pořádků, nebo nějakých zákonů. I proto je trapné, když se nějaký chytrolín snaží vyvolat dojem nezákonnosti, nebo dokonce neústavnosti při užívání Czechia ve slovních a větných obratech.

Svým způsobem je neadekvátní a naprosto hloupá reakce ministrně Karly Šlechtové, která se svým způsobem přidává k internetovým neználkům, když se obává, aby si Česko nepletli cizinci s Čečenskem.

Ashampoo_Snap_2016.04.15_22h59m15s_026_

Současné slovo  “Czechia” má docela blízko k “Czechnya”. Podobné je to s “Czech Republic” a “Chechen Republic”.  Czechia bude oficiálně zaregistrovaným zeměpisným označením, zatímco slovíčko “Chechnya” registrovaným zeměpisným označením není. Při soutěžích a mezinárodních konferencích se používají označení států, nebo geografických celků uvedených v databázi OSN. Z toho důvodu jsou jakékoli obavy ze záměny zbytečné a neadekvátní.  Jiné je to s logem Czech republic, které si za miliardu koupila propagační agentura CzechTourism.

Na volbu loga bylo údajně použito také peněz z eurofondů. V tomto ohledu lze souhlasit s názorem Šlechtové. Jedná se skutečně o zbytečné vyhazování peněz, kdy nakoupené logo bude k ničemu. Nabízí se otázka: “kolik bude stát nové logo Czechia?” V tomto ohledu jsou otázky a následné odpovědi skutečně velmi důležité. Na druhou stranu, Česká republika je známá v zahraničí svou nekoncepčností, takže přístup Česka nebude pro Brusel ničím novým, dokonce ani překvapivým.

Zábavné jsou také jednotlivé politické konstrukce nahrazující nový zeměpisný název. Poslanec Schwarzenberg tomu dal další nacionalisticko-populistický nástřik, když navrhoval používání slovíčka Bohemia.

Ashampoo_Snap_2016.04.15_22h03m28s_022_

Zákonodárce zapomněl v horečnatém spěchu na Moravu a Slezsko, které v Bohemii obsaženo není. Pokud by skutečně Czechia ztrácela smysl, poté ho Bohemia skutečně nemá. Česká republika je Česko, Morava a Slezsko. Jakékoli vyjímání v rámci jiného zeměpisného označení je nepřijatelné. Ideový gól tomu nasadila TV Nova, která se v rámci hysterie a přehnaného nacionalismu vrhla na jazykovou podobnost slov v některých jazycích. Takový přístup nemá s novinařinou nic společného. Není to nic jiného, než obyčejný lingvistický bulvár, protože podobných slov v češtině v porovnání s vulgarismy v jiných jazycích je vícero.

Ashampoo_Snap_2016.04.15_22h25m20s_024_

Ale když je něco nového, tak bulvarizující řádky vždy přilákají dostatečný počet zájemců. Může to být úsměvné, může to být zábavné, ale rozhodně to není věcně správné, natož jakkoli faktografické. Stejně tak je v zastupitelské demokracii hloupá představa, že by o změně zeměpisného označení měl rozhodovat lid v referendu.

Ashampoo_Snap_2016.04.16_02h29m29s_031_

I takový požadavek se v diskusích na sociálních sítích objevuje. Viz. například výkřik extrémistického a naprosto nekompetentního politického uskupení Úsvit-národní koalice. Politici po nedávném fiasku během 44. zasedání Poslanecké sněmovny míří populisticky na solár nevzdělaným nacionálům, jež si následně začnou popěvovat nad tím, jak je Černoch demokratický a za každou cenu myslí na přímou demokracii, bez které není možná změna zeměpisného názvu státu. Je pravděpodobné, že ani zákonodárci z výše uváděného hnutí nevnímají a možná i neznají rozdíl mezi politickým a čistě zeměpisným popisem státu. Kdyby extrémisté s poslaneckými pasy znali zákony, zcela jistě by věděli, že názvy sídelních a nesídelních geografických objektů se určují podle zeměměřičského zákona, a nikoli podle populistických referend. Na stanovení nového názvu se podílejí také specializovaná vědecká pracoviště zabývající se českým jazykem. V konečné fázi zastupitelské demokracie rozhodují zákonodárci. Na používání jednoslovného zeměpisného označení Czechia se na Hradě 14. dubna 2016 dohodli politici se Zemanem

Ashampoo_Snap_2016.04.15_22h47m16s_025_

Je naprosto legitimní vést diskusi nad dohodnutým jménem. Nicméně tato diskuse by neměla vybíhat z mantinelů demokracie a neměla by být založena na lžích a polopravdách. Stejně tak úvahy by neměly být ovlivňovány nacionalisty, jakými je například politická strana Moravané, jež svého času dokonce ve volbách spolupracovala s Okamurovým hnutím. Jednoslovné označení, jež bude do tří měsíců zaneseno do databáze OSN se nám nemusí líbit. To je v pořádku. Dělit kvůli názoru na nové jednoslovné pojmenování Česka lidi na vlastizrádce a vlastence je hloupé, nelogické, totálně idiotské.

Stejně tak hloupé a idiotské jsou demagogické články médií, například Lidovek, kdy se z přídavného jména český(czech), nebo označení pro čestinu vytváří jakési nové označení České republiky. Svět žurnalistiky by přeci jen měl k problematice přistupovat serioznějí, a nikoli hala bala, jak jsme poslední dobou zvyklí.

Ashampoo_Snap_2016.04.16_02h10m43s_030_

Česko potřebuje jednoslovné pojmenování nenavazující na politický systém. Slovíčko Czechia by  tím správným jednoslovným názvem mohlo být. Má historickou minulost sahající několik staletí k českým předkům a je zároveň neutrálním. Tam, kde své místo má nacionalismus, tam se velmi složitě rozhoduje. Zvítězit by měl zdravý rozum a nikoli nacionalizování vytvářející bariéry například rozdělováním spoluobčanů na vlastence a vlastizrádce.