Adam B. Bartoš a “přítel” z Ruského institutu strategických studií

Vrabci na střeše si šepetají nad spojnicí mezi Adamem B. Bartošem a nejvyššími ruskými úřady, nebo tajnými službami Ruské federace. Zemánkovy cesty  na východ cosi napovídají. Vysoký představitel Národní demokracie přijíždí k východním sousedům, aby si následně na sociálních sítích pozpěvoval nad stavem demokracie v Putinově říši. Nacionalisté se spojují, druží a za tím účelem se podnikají stranické spanilé jízdy například do Srbska, nebo nedaleké Moskvy. 

Je veřejným tajemstvím, že Rusko se svými účelově vytvořenými obchodními, nebo finančními organizacemi přispívá k oživování extrémismu v Evropě. Bezpečnostní a informační služba již mnohokrát na toto téma informovala veřejnost. Typickým příkladem by mohla být francouzská nacionalistka Marine Le Penová, která díky přátelení se s ruskými finančníky napojenými na kremelské tamtamy dostala finanční injekci, s níž se snaží oslovit neofašisty, neonacisty napříč Evropou.

Národní demokracie s Adamem B. Bartošem si dávají pozor na to, aby neprozradili pozadí svého fungování. Nicméně, i přes opatrnost nejznámějšího antisemity Česka je možné cosi nepřímo odvodit. Stačí sledovat na sociálních sítích jako přítel Bartošovu činnost. Na Facebooku se to u předsedy Národní demokracie hemží mnoha stovkami lidí. Najdete mezi nimi neonacisty, neofašisty, islamofoby, české nacionalisty, mládežnické komunisty……. z 99 % se jedná o Čechy, nebo Slováky.  Cizí státní příslušníci, coby internetoví přátelé, nejsou zpravidla nikým jiným, než  představiteli zahraničních, sprátelených ultranacionalistických uskupení a stran. Jejich přidání se uskutečnilo v nedávné době(v průběhu několika měsíců)……..ti nejsou z hlediska informací nikterak důležití.

Z dlouhodobých přátel Adama B. Bartoše je například velmi zajímavý Eduard Popov z Ruského institutu strategických studií. 

Ashampoo_Snap_2016.04.15_13h37m37s_007_

S ním se Adam B. Bartoš na sociálních sítích “přátelí” dostatečně dlouho, aby se dalo tvrdit cosi o náhodě. Eduard Popov je vysokoškolsky vzdělaným historikem. V roce 1996 se dokonce stal nejmladším držitelem titulu doktora filosofie na rostovské státní univerzitě. Popov je mimo jiné také autorem mnoha knih, článků, ale také pořadatelem řady konferencí a kulatých stolů, ze kterých bychom mohli jmenovat například: “Rusko a Západ: Konzervativní pohled na dvousté výročí Tutčeva (1803-2003). “Genocida a kulturní etnicita Rusínu v Zakarpatské Rusi’, “Ruský jazyk jako základ ruské a slovanské civilizace”. Od roku 2009 se Eduard Popov stává vedoucím výzkumným pracovníkem Ruského institutu strategických studií. V oblasti historie se Popov zaměřuje především na krajně pravicové ideologie, ruský konzervativismus, ruský nacionalismus, ukrajinský nacionalismus, civilizační geopolitiku, panslavismus, nebo postbyzantinismus.

Odborník na krajně pravicový extrémismus je vysokým představitelem kontroverzního úřadu, o jehož skutečné náplni se vedou různé diskuse. Ruský institut strategických studií podléhá přímému velení ruského prezidenta a neoficiálně se o této organizaci hovoří jako o podporovateli extrémismu v Evropě. Skrze tento institut dochází údajně k narušování politiky Evropské unie i zvyšování vlivu Ruska v politice jednotlivých států Starého kontinentu.

Ashampoo_Snap_2016.04.15_16h01m32s_010_
Screenshot z webové stránky Národní demokracie doplněný o popisky

Eduard Popov není pro šéfa Národní demokracie pouze náhodným přítelem……..panem neznámým z virtuálního světa nul a jedniček. V únoru minulého roku se Adam B. Bartoš s Popovem a dalšími lidmi osobně setkal. Schůzkou se Národní demokracie vůbec netajila.  Ze setkání existuje několik neveřejně dostupných fotografií, jež Zemánek nebo Bartoš na sociálních sítích sdíleli.

V únoru 2015 se Národní demokracie setkala s ruskými nacionalisty a zástupci blízkými Kremlu. Jednalo se o spolupráci. Byla součástí jednání také dohoda o finanční pomoci například za sloučení české neofašistické, neonacistické a extrémistické scény pod jednu jedinou střechu Národní demokracie? Proč by vysoký Putinův člověk přijížděl do Čech k jednání, kdyby výsledkem schůzek nebylo dosažení ruských cílů a plánů skrze Národní demokracii a osobu Adama B. Bartoše? Popov mimo jiné působí také jako vedoucí vědecký pracovník Institutu ruského zahraničí. Je to další z řady organizací snažící se kompromitovat západní svět před tím východním. Opět se jedná o politiku, ve které jde Putinovi a Kremlu o dosažení svých snů a cílů nekompaktibilních se zájmy České republiky.

Národní demokracie Adama B. Bartoše je nejen populistická, ale také velmi nebezpečná z pohledu zahraničně-politického, kdy zájmy národních demokratů jsou v rozporu se zájmy státu, ke kterému radikálové naoko hlásí nejvíce. Ruské potřeby Putina z Kremlu se Bartošovi hodí do krámu, protože díky nim český radikál dostává podporu ke své činnosti.