Syřané s Iráčany představují v ukradených datech Islámského státu jen malou část bojovníků

Na začátku března 2016 bývalý člen tzv Islámského státu(nechá si říkat Abu Hamed) ukradl wahhábistickým radikálům na paměťové kartě tisíce dokumentů se jmény 22 000 příslušníků celosvětově nejznámějšího a médii často přeceňovaného teroristického hnutí z Blízkého východu.

Jako první o tom informoval britský zpravodajský kanál Sky News, který soubory s dalšími informacemi získal od muže velmi blízkého policejnímu vedení Islámského státu – Generálního ředitelství hranic. Kromě jmen, adres a telefonních čísel zcizená data nabízejí velmi zajímavý pohled na náboženské fanatiky Ibrahima Awad Ibrahima al-Badriho v médiích zámého spíše pod účelovou přezdívkou Abu Bakr al- Baghdadi.

Především získaná údaje odporují extrémistickým klišé, která se islamofobní radikálové napříč Evropou rozhodli rozšiřovat. S přicházejícími uprchlíky ze Sýrie údajně na Starý kontinent přicházejí spící agenti Islámského státu, kvůli kterým by všichni uprchlíci měli být nejlépe odmítnuti, nejhůře ponižováni nejrůznějšími kontrolami, nebo zbavením osobní svobody. Skutečnost je ale naprosto odlišná. Tisíce dokumentů říkají zcela něco jiného. Především v řadách bojovníků tzv. Islámského státu bojují lidé čtyřiceti národností včetně Íránců a Rusů.

72 % z nich jsou Arabové, avšak pouze 1.7 % představují Syřané. Iráčanů v dokumentech je ještě méně, pouze 1,2 %

Většina bojovníků Islámského státu pochází ze Saudské Arábie, Tunisu, Egypta a Maroka. 25 % všech rekrutů uvedených v ukradených dokumentech představují Saudové. To je celkem logické. Saudská Arábie je domovem sektářsky fanatického wahhábismu. Někteří obyvatelé ropného kráslovství nesouhlasí se stagnující politikou, změnami, postupnou demokratizací, a tak se bez obtíží upíšou fanatickým vrahům z Iráku a Sýrie. Po výcviku, ideologické nalévárně, dostanou přicházející Saudové jako bonus kromě žoldu také ideu přísného wahhábismu, jež se v Rijádu ředí nejrůznějšími novotami.

Mezi nejčastejší zahraniční “pomocníky” Islámského státu patří Turkové následovaní Francouzi.

Iráčané s Jordánci podle dokumentů nejčastěji slouží v iráckém Mosulu a v oblastech kolem Ramadi. Nikdo z bojovníků nezná skutečné jméno svého kolegy. Jednotliví příslušníci mají již od začátku přidelené přezdívky, se kterými navzájem komunikují a se kterými vystupují navenek. Wahhábističtí radikálové se tímto ochraňují před případnými potížemi po návratu do svých domovských zemí.  Personální dokumentace je velmi utajovaným tajemstvím. Jejich odhalení říká, jak špatně na tom Islámský stát s bezpečností ve skutečnosti je. Každému jednotlivci je registračním formuláři věnováno dvacet tři kolonek. Od skutečného jména, příjmení se setkáte s krycím jménem, datem narození, státní příslušností, označením hranice, ze které adept na službu v Islámském státě přišel. Nechybí ani údaje o tom, zda chce být nový příslušník bojovníkem, nebo případně sebevražedným atentátníkem. Kdispozici jsou také informace o tom, z jaké země ozbrojenec pochází a jakou profesi v ní vykonával.

V jednom z dokumentů nazvaném “mučedníci” je seznam členů připravených k provedení sebevražedných útoků. Tito lidé byli na tento druh operací náležitě vyškoleni. Vyzbrojeni dombami přijedou autem například na přeplněnou tržnici, náměstí, kde se vyhodí do vzduchu, případně se účastní vraždění všeho živého v okolí s vědomím nemožnosti návratu. Sky News ve svých zprávách  potvrzuje domněnky o jakýchsi wahhábistických “hotspotů”, kde se zájemci sejdou, nechají se “naverbovat” a s pomocí dalších teroristů odjíždějí na místo určení. Hotspoty se nacházejí například v Jemenu, Súdánu, Tunisu, Libyi, Pákistánu nebo Afghanistánu. Hotspoty kromě pomoci dostat se na území tzv Islámského státu údajně slouží také jako návratové body pro navrácení se do své mateřské země.

Podle slov muže, který Islámskému státu data zcizil, spolupracují kurdské Lidové obranné oddíly společně se syrskou vládou s Islámským státem.

Ten má být oběma nápomocen v likvidaci syrské opozice, jež by Kurdům i stoupencům Assada mohla klást klacky pod nohy. Jestli jsou tyto iformace pravdivé, to není jisté. Vzhledem k vyzrazeným dokumentům by mohla být i tato tvrzení pravdivými. O to víc je existence evropské kanceláře Lidových obranných oddílů(YPG) v České republice nebezpečná. Má Česko jistotu, že s kurdskou ultranacionalistickou organizací nepřichází také lidé z Islámského státu?