Slovenské volby zachvátila vlna zpátečnické nenávisti i selhání pravice

Konečně jsou po počátečních potížích k dispozici konečné výsledky slovenských voleb. Nákup nových technologií Slovenskému statistickému úřadu nijak nepomohl. Politici jsou tlačeni médii i volebními štáby k reakcím, ale prozatím je jisté, že slovenskou politickou scénu zachvátil tekutý hněv. Voliči rozvášnění sociálními sítěmi ignorovali politiku, zatímco dali na jednotlivá vyjádření na internetu. Extrémismus, antisystémové politické subjekty slaví předčasně svůj úspěch. 

Výsledky Slovenského statistického úřadu ukazují, že lidé z malých volebních okrsků volili radikály……..i to je typické dnešní situaci, kdy politické subjekty dají na strach před reálnými plány řešení potíží. Vítězný Smer se účelově přihlásil k politice sociální demokracie, i když s ní nemá nic společného. Nepředložil žádný jasný ucelený cíl, s čím se po volbách v resortních otázkách bude zabývat. Jako kdyby se snažil Fico mlčet kvůli neúspěchům třeba ve školství, nebo zdravotnictví. Nebyli v dosahu koaliční ministři, a tak nezbylo nic jiného, než sáhnout po populismu.

Prezident Kiska zcela správně upozorňoval na to, že migrační politika bude představovat hlavní součást voleb. Slovensko nikdy nemuselo čelit zásadním migračním mediálně zvětšovaným vlnám. Migranti přišli, lidé se začali bát a ptali se, co by se mohlo dít. To je typické pro východní blok. S novým fenoménem zradili politici. Pomlčeli o tom, že ve Vídni v míru a klidu žije dvanáct procent muslimů s ostatními lidmi. Raději se démonizovalo a nabádalo k nenávisti. Pocit strachu je základní emoce, se kterou se dá velmi dobře pracovat a manipulovat. Rétorika v Česku je mírně odlišenější než ta slovenská. Volební heslo Smeru “Pracujeme pro lidi” dlouho nevydrželo. Přislo nové heslo “Chráníme Slovensko” a průzkumy ukazovaly Smeru velký nárůst. S blížícími volbami Smer v průzkumech klesal a rostly fašistické politické strany následované ultranacionalisty. Nová mobilní bariéra předvedená novinářům týden před volbami jakoby naznačovala budoucí dění.

Robert Fico zradikalizoval a ukázal veřejnosti, že systémové politické strany jsou ochotné degradovat sebe sama na úroveň extrémistických, až fašistických subjektů. Smer vsadil na kandidátních listinách na ministry s členy vlády, nasadil protiuprchlický tón pokoušející se porazit přihnědlou konkurenci v okolí. Druhé místo v pomyslném žebříčku stranického klání představuje protievropsky a protiuprchlicky laděná Svoboda a Solidarita(SAS) Richarda Sulíka. Partaj původně vytvořená kolem jednoho politika získala 12,10 procent hlasů a předběžně novinářům oznámila, že nebude spolupracovat s Ficem, a už vůbec ne s Kotlebovou fašistickou stranou, která se s 8,04 procenty také dostala do slovenského parlamentu…..LSNS získalo 14 poslanců.

Složení parlamentu podle dosavadních výsledků. KDH nakonec propadla a nedostala se do Národní rady. Místo devíti politických subjektů usedne v parlamentu “pouze” osm stran. Jejich složení ledacos napovídá.

Ashampoo_Snap_2016.03.06_10h56m19s_003_

Bratislava, hlavní voličská základna SAS, znamená pro Česko velké varování, ve kterém radikálové získají své pozice, protože politici nic nevysvětlují, budí v lidech strach a snaží se přečůrat nesystémové politické strany nesystémovými styly chování. Konvičkovci, Okamurovci společně s Bartošovci pociťují ve slovenském volení potenciální šance. Sami sebe vidí na pozici Slováků a na sociálních sítích hlasitě sní. Kotlebova strana dostala díky velkému získání hlasů mnoho peněz. Kotleba může slavit úspěch a zároveň může díky financím za získané hlasy budovat vnitřní struktury své xenofobní partaje. Fašisté se mohou s volbami “stabilizovat” a tzv “zprofesionalitovat”. Slibované koncentrační tábory, slova plná rasismu neznamenala zřejmě vůbec nic…….převážela jiná, populističtější rétorika vůči uprchlíkům, Evropské unii a NATO.

Ashampoo_Snap_2016.03.06_10h55m33s_001_

Ashampoo_Snap_2016.03.06_10h55m55s_002_

Politickou scénu zachvátila mánie zla, kdy nerozhodnutí voliči narychlo uvažují nad tím, komu dát hlasy ve volbách. 75 % voličů Kotlebovy strany představovali středoškoláci s vysokoškolsky vzdělanými voliči. To je velmi vážné……je to znak neochoty vysvětlovat a ochoty zastrašovat. Lidé přestávají reagovat na realitu a věří virtuálnu ze sociálních sítí, televizních relací. Kotlebova strana neměla žádný volební štáb a odmítala se vyjadřovat k prozatimním volebním výsledkům. V Nitře se šéf fašistů rozhodl sledovat výsledky voleb bez přítomnosti médií.

Kampaň Kotleby nebyla masivní. Neprojevovala se velkým počtem billboardů a cíleně si vybírala regiony s nízkou mírou nezaměstnanosti a vyšší mírou chudoby. Marián Kotleba hovořil o vysoké nezaměstnanosti, ale také o uprchlících, kde dal prostor svým fašistickým názorům. Slovenští fašisté vsadili na osobní, kontaktní setkání s voliči. Kotlebova strana získala 8,04 procenta hlasů. Vyhranění vůči lidem s odlišnou barvou pleti a náboženstvím v historické minulosti způsobilo největší zlo. Bohužel, to, co lákalo lidi k extrémismu v Hitlerově době, to přitahuje současníky také.

Boris Kollár z extrémistické Sme rodina zplodil s osmi ženami devět dětí a díky nenávisti vůči všemu netradičnímu – nekřesťanskému nemusel vymýšlet programové body zaměřené na stav silnic, policie, zdravotnictví, ekonomie………byli tady uprchlíci a v neposlední řadě muslimové, se kterými je možné žonglovat jako s míčky v cirkusu.  Díky neschopnosti slovenské pravice se do popředí dostávají radikálové a v nějaké roli budou následně fungovat v parlamentu……..je tu také možnost vzniku protimigračního bloku, ve kterém by stejně smýšlející radikálové mohli společně na jednotných bodech volat po extrémismu. Kollárova strana je velmi nepřehlednou a svou minulostí i vznikem spíše vede k oligarchismu správně kritizovanému některými politiky a novináři.

Robert Fico bude nejspíš jmenovaný k sestavení vlády……..zcela určitě bude říkat: “pojďte sestavit vládu, aby tady nevládli fašisti”, ale ty fašisty svým způsobem nevytvořil a neposílil nikdo jiný, než samotný Robert Fico. Pokud současný premiér nesestaví vládu, bude na řadě další protiuprchlický ukřičenec Sulík………sestavit vládní kabinet bude nejspíš velmi složité. Možná v opozici si velmi blízké budou LSNS, Sme rodina i Slovenská národní strana. V mnohém mají velmi podobný program. Robert Fico je tím, kdo by se mohl snažit manipulovat s malými politickými stranami. Ty udělají cokoli proto, aby se dostaly do kýžených pozic. Klidně upraví stranické záměry… mimochodem, něco podobného se odehrálo v časech minulých……to by mohlo být velmi nebezpečné, protože by se v takovém případě mohli do popředí ministerských pozic dostat ultranacionalisté.

Frustrovaní voliči zvolili radikály a dali na řeči o uprchlících. To se nestalo ani ve volbách v letech 1946 a 1948. Kotlebou chtěli “vytrestat” Fica, zatímco si neuvědomili, že se takovým chováním vystavují dalším velmi vážným problémům a potížím. Bývalá vládní strana KDH boj o přežití neustála a nakonec z Národní rady odchází. Naopak, výsledky představují velký problém, nejen pro Slováky a Slovensko.