Extrémistická NPD podpořila populistickou Alternativu pro Německo ve volbách

Ve volební kampani pomohl krajně pravicové Alternativě pro Německo(AfD) bývalý český prezident Václav Klaus. Účastnil se předvolebních setkání a dokonce byl k vidění na předvolebních plakátech, brožurách silně protiunijně zaměřených populistů. 

V zemských volbách, které se v Německu odehrály tuto neděli, vyzvali neonacizující straníci z NPD své stoupence, aby podpořili Alternativu pro Německo. To jasně ukazuje, jakou politiku Klausovi političtí přátelé prosazují. Extrémisté velmi dobře věděli, že nemají šanci, a tak si nechtěli nechat ujít příležitost pomoci protiuprchlicky a protiunijně zaměřeným kolegům.

Předseda NPD Frank Franz prohlásil, že “navzdory politickým a ideovým odlišnostem mezi NPD a AfD jsme si vědomi, že teď nejde o strany, ale o budoucnost Německa“. Voliči si měli podle rad nechat první hlas v Porýní-Falci a Sasko-Anhalstku pro AfD a teprve ten druhý měli přidělit NPD. Každý volič v těchto spolkových zemích totiž disponuje dvěma hlasy, které může podle uvážení udělit dvěma rozdílným politickým subjektům. První hlas umožňuje vybrat si kandidáta ve svém obvodu, zatímco ten druhý nabízí výběr napříč stranické kandidátky. Ve třetí spolkové zemi, Bádensku-Würtembersku, kde se odehrají také nedělní volby, se volí podle trošku odlišného klíče.

Německá policie velmi dobře věděla co dělá, když dohlížela na setkání Alternativy pro Německo. Tato politická strana má totiž velmi blízké vztahy a vazby na německou extrémistickou scénu, což bylo mnohdy patrné z projevů jednotlivých návštěvníků jednotlivých akcí. NPD oficiálně “hodila flintu do žita” kvůli tzv uprchlické krizi, díky které AfD získalo tolik fanoušků. Staronoví radikálové nejsou na první pohled zatíženi minulostí neonacistů, a tak ponechání prvního hlasu Klausem podporovaných může na regionální úrovni přinést více extrémismu do místní zemské vlády v jednotlivých spolkových zemích. Zveličování problému, obviňování Merkelové, vypravování polopravd i naprosto nehorázných lží v extrémizující společnosti vždy zabere………..Alternetiva pro Německo vytvořila jednu velkou pohádku, ve které straníci pomohou udržovat zákonnost s pořádkem v německých ulicích.

AfD chce uprchlíky kontrolovat a organizovat, zatímco NPD volá po úplném zastavení příchodu nových žadatelů o azyl. Takový detail se dá jednoduše přehlédnout. Pro příznivce s neonacisty často spojenými NPD není na překážku ani odlišný přístup v otázce zaměstnávání uprchlíků. Alternativa pro Německo chce umožnit žadatelům o azyl přístup na německý trh, zatímco ultranacionalisté z NPD mají ústa plná němectví, kdy by v Německu neměl pracovat žádný cizinec, protože v očích politických partnerů Vandasovy DSSS uprchlíci kradou místním práci.

Ve věci voleb jde radikálům především o podkopání systému demokracie a k tomu Alternativa pro Německo bez potíží poslouží. S heslem ” jedna holubička udělá jaro”, Franz Frank odhazuje stranickou rivalitu, protože si ve své neskonalé naivitě myslí, že po vítězství AfD v dalších volbách dostanou příležitost také oni. NDP s AfD politicky nesoupeří, ale velmi jednoduše nepřímo spolupracují……tedy alespoň v těchto volbách.

V Bádensku-Würtembersku zvítězili poprvé v zistorii Zelení. Získali 32,5 procenta hlasů. CDU oproti roku 2011 ztratila 11,5 procentního bodu a skončila ve volbách s výsledkem 27,5 procenta hlasů. SPD byla třetí a těsně v závěsu za ní s 12,5 procenty zůstala krajně extrémistická Alternativa pro Německo. Do zemského sněmu se dostala ještě liberální FDP s osmi procenty. Protiuprchlický etos byl obzvláště znatelný v Sasku-Anhaltsku, kde sice na prvním místě vyhrála CDU s 30,5 procenty, ale na druhém místě skončila populistická AfD s 21,5 procenty a na třetím místě se do zemského sněmu podívá postkomunistická Levice společně s SPD. Na spodní hranici těsně pod pětiprocentním limitem pro vstup do sněmu zůstali Zelení s FDP. V Porýni-Falci vyhrála SPD s 37,5 procendy, CDU byla druhá. Na třetím místě zůstala s deseti procenty AfD doprovázená FDP.

Hon za voliči doprovázený strachem i obavami z neznámého se Alternativě pro Německo vyplatil. Straně se podařilo ostrou a často pololživou rétorikou přivést k volebním urnám voliče, kteří obyčejně k volbám nechodí. Úspěch AfD komplikuje sestavování zemských vlád, protože mnohé body obsažené v programových prohlášeních radikálů nejsou slučitelné se zásadami vítězů voleb. AfD uspěla ve všech třech spolkových zemích, a to částečně také díky NPD, která své voliče náležitě “poučila” o chování ve volbách.

Voliči se díky extrémizujícím médiím a přehnaným reakcím některých politiků zcela zbytečně hrnou do náruče radikálů. Bojí se tzv uprchlické krize, nesouhlasí s kroky vládních stran, a tak na truc vhodí hlas populistům, jako kdyby chtěli vytrestat vládní papaláše za “nepřiměřená” opatření. Ve svém důsledku takové chování nevede k ničemu jinému, než k vytrestání sama sebe, protože s jídlem roste chuť a v neposlední řadě také radikalizace, která se zvláště v příhraničních oblastech stává pro policii stále větším problémem. Křesťanskodemokratická unie Angely Merkelové ztratila na hlasech ve všech třech spolkových zemích, zatímco nebývale posílili populisté s vazbami na extrémistickou scénu.

Volby na Slovensku společně se spolkovými volbami v Německu ukazují na velmi zvrácený trend v Evropě. Extrémizující trend se odráží v politických preferencích spoluobčanů, kteří si raději ztíží životní situaci před volbou serioznějších politických subjektů……….evropský volič je voličem neinformovaným, populismu jednoduše propadajícím………lze očekávat, že podobný trend nastane v listopadových krajských volbách v České republice, kdy do místních zastupitelstev přibude více populistů před zastánci demokracie a lidských práv. Ostatně, vyšší míra extrémismu a populismu je viditelná prakticky všude na politickém kolbišti…..a to ještě žádné volby nejsou. Pokud politici nezmění své chování a nezačnou vysvětlovat a komunikovat s veřejností, budou extrémisté s populisty sexy volbou odporu vůči stávající vládní a krajské politice ve státě.