Z většiny žadatelů o členství v Okamurově SPD budou pouze čekatelé a nikoli členové hnutí

Tomio Okamura ve v médiích rozplývá nad tím, kolik nových členů jeho založené hnutí má. Během šedesáti minut od spuštění registračního formuláře se údajně přihlásilo na 60 zájemců o členství a za tři týdny to mělo být už pět tisíc nedočkavců, jež se chtěli stát členy nového politického subjektu ukřičeného poslance z JapaFoodu. 

Poslanec v novém kabátku účelově pojímané přímé demokracie své fanoušky pravidelně krmí dávkou domácích videí, a tak není divu, že mnozí z diváků pocítí touhu podílet se na právě budovaném “zázraku”. Hnutí Svoboda a přímá demokracie bylo založeno 16. června 2015. Tehdy se představilo jako radikální hnutí s touhou prosadit v parlamentu radikální politické myšlenky. Radikálové nabízejí radikálům líbivé a velmi jednoduché sliby, zatímco šikovně využívají demagogický talent předsedy hnutí Tomia Okamury.

Ashampoo_Snap_2016.02.05_06h27m31s_029_
Zdroj: Screenshot z webu SPD

Pokud zapomeneme na rozsáhlou konkurenci v krajní pravici, poté odpor k uprchlíkům prokládaný nenávistí k multikulturalismu a zlotřilé Unii vytváří novému subjektu zdánlivě dobré předpoklady pro úspěch. Je ale tomu tak ve skutečnosti, nebo se tisíce žadatelů o členství nachází pouze v myšlenkách neúspěšného kandidáta na prezidenta republiky?

Stačí si vzpomenout na Úsvit přímé demokracie, kdy v období Okamurova předsednictví mělo hnutí více poslanců, než řádných členů. Na kandidátkách hnutí se do Sněmovny dostalo 14 lidí. Podle serveru volby.cz byli jen tři z nich členové hnutí, sedm nestraníků a další čtyři byli z jiných stran, převážně z Věcí veřejných. Podle tehdejšího mluvčího Úsvitu přímé demokracie Jana Zilvara mělo samotné hnutí pouze devět členů.

Tomio Okamura má ústa plná přímé demokracie. Považuje ji za motor změn, přitom podle zásad přímé demokracie nejedná. Stačí se podívat na přihlašovací formulář do SPD…….o několik řádků níže visí pod kolonkami poučení o tom, jak hnutí zachází s příchozími přihláškami.

Ashampoo_Snap_2016.02.05_03h12m32s_024_
Screenshot z webu SPD

Ultranacionálové chtějí být aktivními členy ultranacionálních politických stran nebo hnutí. Proto se do nich hlásí, protože věří, že se budou moci již od začátku zapojit do veškerého dění. Jenže, Okamurův výtvor nově příchozím nabízí něco jiného. Každého, kdo se přihlásí, nejprve umístí na čekací listinu. Členem se nestáváte automaticky, ale až po dvou letech. Do té doby se jako čekatel nemůžete zapojovat do dění v hnutí a maximálně musíte plnit to, co po vás SPD požaduje. Členem Svobody a přímé demokracie se stáváte teprve po uplynutí dvouleté lhůty…….tedy, pokud o vašem členství Předsednictvo rozhodne kladně.

Zkrátit onu dvouletou čekací lhůtu je možné pouze v odůvodněných případech, jež si opět určí pouze Předsednictvo hnutí. Na webu SPD se o přijímání nových členů píše: “Přijímání členů probíhá kontinuálně, ale chceme přijímat zájemce o členství na základě osobního jednání a s ohledem na minulost a důvěryhodnost každého člověka.” Toto tvrzení je v přímém rozporu s počty členů, o kterých Tomio Okamura ve svých pravidelných relacích hovoří. Kdyby skutečně SPD již nyní měla tisíce členů, nedělali by regionální “pobočky” hnutí vůbec nic, než personální pohovory jeden za druhým, a k tomu by ještě navíc na každého uchazeče měli jen pár minut. 

Tomio Okamura byl zhrzen pověstným pučem v Úsvitu, a proto se rozhodl pro drakonické řešení. Má právo veta nad jakýmkoli členstvím kohokoli. Okamžitou nabídkou být členem SPD mají s největší pravděpodobností pouze lidé blízcí Tomio Okamurovi. Těch zajisté nebudou tisíce, dokonce ani stovky.

Usnesení 1. ideové konference SPD konané 12.12.2015 ve svém 6. bodě uvádí: “Konference hnutí Svoboda a přímá demokracie konstatuje, že vznikly základy regionálních organizací ve všech krajích včetně hlavního města Prahy. K dnešnímu dni je členy hnutí 263 osob a členství se vyřizuje u 1 818 zaregistrovaných členů – čekatelů, které se postupně navyšuje z celkového počtu 8 590 žádostí o členství.

Kde jsou ty desetitisíce žádostí? Tři týdny po otevření přihlašovacích formulářů na konci července 2015 Okamura hlásil 5000 poslaných žádostí, zatímco na ideové konferenci ze začátku prosince 2015 uvádí pouze 8 590 žádostí o členství.

Není to celé nějak podivné? První měsíc se lidé hrnuli, zatímco zbylých pět měsíců přišlo jen něco málo přes 3 500 žádostí o členství v založeném hnutí? Jak se zdá, buď prvotní euforie s prvními třiceti dny opadla, nebo, si Okamura veškeré údaje o počtech zaslaných žádostí jednoduše politicky přikrášlil a náležitě upravil.

Za 179 dní od 16.6.20015 do 12.12.2015 se z 8 590 čekatelů na členství přeměnilo pouze 263 lidí na členy SPD. Statisticky vzato, každý den bylo za výše uvedenoé období v SPD o 1,46 člena více.  Čekatelé čekateli budou ještě dlouhou dobu. Hnutí má v plánu posuzovat členství zatím pouze u dalších 1 818 čekatelů na členství. Možná s další ideovou schůzí přibude další paklík s čekateli, zatímco se potichu zapomene na slibované tisíce přihlášek. Ale do té doby může válná část čekatelů o členství ztratit nervy a mohou odejít do jiného krajně radikálního subjektu, s nimiž se poslední dobou doslova roztrhl pytel.