Bohumil Roub: islamofob s protiuprchlickými názory

Kauza manipulativní reportáže TV Prima o křesťanských uprchlících z Iráku, kteří do České republiky před několika týdny přijeli za pomoci Nadačního fondu Generace 21, mává veřejným prostorem. Zatímco jedni jsou nadšeni z “odhalené pravdy” o nevděčnosti uprchlíků, ostatní pochybují o správnosti českého překladu slov zpovídaného otce uprchlické rodiny. 

Autorem kontroverzní zprávy o “přemalovaných kravínech” není nikdo jiný, než bývalý spolurežisér Vyvolených Bohumil Roub, který na Primě získal nejvíce popularity hlavně díky kontroverzním sólokaprům  ze sociálně vyloučených oblastí. Generalizace hromadné viny společně s vyvoláváním nenávisti vůči Romům z primácké relace “Kam se jiní bojí” doslova sálala…..není divu, že se tehdy celou záležitostí zabývala Rada pro televizní a rozhlasové vysílání.

S medializací uprchlického tématu přichází se svojí troškou do mlýna také Bohumil Roub. Sociálně vyloučené lokality nahrazuje hraničními přechody, ze kterých lačné diváky večerních zpráv naplňuje informacemi o běžencích překračujících hraniční čáry jednotlivých států. Ke své práci přistupuje známý reportér stejně kontroverzně, jako tomu bylo v případě Romů. Dokonce nechybí ani prastaré klišé o právu na zveřejnění pravdy, ať je jakákoli.  Opět se s pravdou handluje a dostává se jí nejrůznějších nástřiků………..záběry z přeplněných nádraží v Budapešti jsou zajisté působivé, a tak se průměrný divák dozvídá “velmi důležité zprávy” o tom, jak to vypadá, když uprchlík sedí ve vlaku a na místě jeho bývalého pobytu zeje pouze bordel společně s poházenými bundami, jež uprchlíci na nádraží raději zanechali. V jednotlivých příspěvcích nechybí hlasová kulisa nepřímo navádějící k popírání mezinárodního práva běženců na azyl.

Novinařina v primáckém střihu dostává bulvarizující nástřik, ale to pravděpodobně nikomu nevadí. Nevzdělanému divákovi nabízené klišé vyhovuje a vedení televize je díky vysoké sledovanosti také v pohodě……..tak proč by se měl někdo rozčilovat? Jednotlivými reportážemi se zabývalo mnoho médií a novinářů, ale žádný z nich se nezabýval přímo osobou Bohumila Rouba. Co si tento člověk myslí o uprchlících? Jaký má názor na islám, nebo s kým se střetává třeba jen na přátelském kafi?

To je velmi jednoduché zjistit. Stačí se podívat na Roubův profil. Zde se žurnalista z celostátní televize vyjadřuje tak, jak to cítí, bez televizních kamer, bez mediálního zájmu. Jednotlivé příspěvky nejpopulárnějšího novináře TV Prima jsou skutečné podivné. Na konci roku 2015 Bohumil Roub na facebookové zdi zveřejňuje starší video z návštěvy Londýna. V příspěvku si povzdechne nad tím, jak je nyní hlavní město z Ostrovů jiné, než bývalo před čtyřmi roky.

Ashampoo_Snap_2016.02.19_15h31m48s_002_

Povšimněte si především komentářové části, kdy internetová kamarádka napíše “teď bude ještě černější než byl” a Bohumil Roub na poznámku odvědí: “jj“. Jedná se o rasovou nebo islamofobní narážku. Vzhledem k ideovému zaměření autora videa, je pravděpodobnější, že dovětek o černejším Londýně bude narážkou na zahalené muslimky v hlavním městě Britů…….měl by se takto vyjadřovat přední reportér?

Islamofobní názory primáckému zaměstnanci doslova čouhají z bot. 4. listopadu 2015 Bohumil Roub na svém profilu zveřejnil hoax, který ve stejný den dementoval Český rohlas. Pokud je pan Roub skutečně odborníkem a profesionálem ve svém oboru, měl by vědět, co může a nemůže být pravdivé. Vymyšlené tvrzení pasované do úst Jana Wericha se reportérovi hodilo takříkajíc do krámu, a tak jej prostě pan novinář do svého facebookového přítele nasdílel

Ashampoo_Snap_2016.02.19_15h57m29s_003_

Bohumil Roub se s uprchlickým tématem často nepřímo dotýká islámu. Hovoří s muslimy a poměr k tomuto náboženství zcela jistě ovlivňuje zaměření jednotlivých reportáží. Roub považuje imitovaného Wericha za moudrého člověka, protože ve svém vybájeném příspěvku plagiátor hraje na islamofobní strunu, která je Roubovi nejspíš velmi blízkou.  Tento facebookový post ukazuje, jaké jsou názorové proudy nejznámějšímu člověku z TV Prima nejbližší. Typický muslim je v představách kontroverzního človíčka z obrazovky předobrazem kamenování a netolerance…….to by možná mohl být jeden z vůdovů nevyváženosti uprchlicky laděných reportáží. Kromě hoaxů, zveřejňuje obyvatel Pardubic články s krajně pravicového a velmi rasistického webu – Eurabie. 

Ashampoo_Snap_2016.02.19_16h17m40s_004_

Se shodou okolností se také jedná o předsudečný nesmysl založený na nepravdivých informací. Na názor k němu se Roub ptá svého facebookového přítele, europoslance Tomáše Zdechovského. Když už jsme u těch virtuálních přátel…….jedním z nich je xenofob a populisticky smýšlející zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček(panu zástupci ombudsmanky Bohumil Roub na sociálních sítích zasílal pozvání na kávu mimo rámec kamer)

Ashampoo_Snap_2016.02.19_16h26m00s_005_

Přátelství by to nebylo zajímavé, kdyby Prima společně s Roubem nezaštiťovali pravdivost repotráže o iráckých křesťanech právě slovy Stanislava Křečka………nabízí se myšlenka……. je Křečkovo zastání skutečně nezávislé a není pouze projevem přátelství, kdy zástupce ombudsmanky zneužije váhu svého úřadu k podpoře pravdivosti něčeho, co možná s pravdou nesouvisí? Ostatně, tím, jak se Křeček k reportáži vjádřil možná porušil  § 1 odst. 9, který zástupci ombudsmana i ombudsmanovi zakazuje zasahovat do činnosti úřadů jiným způsobem, než stanoví zákon o veřejném ochránci práv. Ale to zřejmě panu Roubovi nevadí, a proto prohlášení ombudsmanského úřadu komentuje pouze slovy: “ach jó”

Ashampoo_Snap_2016.02.19_16h43m44s_006_

Televize, a pravděpodobně také samotný Bohumil Roub velmi dobře vědí, že překroucenou reportáží přestřelili, a proto se oba dva snaží za jakoukoli cenju dokázat pravdivost svých slov.

Přístup primáckého reportéra k islámu podle facebookových příspěvků známe. Ale jak se vyjadřuje kontroverzní žurnalista k samotným uprchlíkům? Bohumil Roub má v oblibě některé názory Václava Klause, jehož knihu “Stěhování národů s. r. o.” také vlastní. Dokonce by ji celou vydal v některém z deníků, aby si ji přečetlo mnohem víc lidí.

Ashampoo_Snap_2016.02.19_16h52m12s_007_

Samotná kniha je zamýšlena protiuprchlicky. Útočí na Merkelovou: 

“Osobností letošního roku je podle amerického časopisu Time německá kancléřka Angela Merkelová. Oznámila to šéfredaktorka časopisu Nancy Gibbsová. Podle níž redakce ocenila její roli morální vůdkyně a její vstřícný přístup k uprchlíkům. Titul obvykle Time uděluje člověku, který v končícím roce nejvíce ovládl zpravodajství a veřejný život.“

Když jsem začal číst oslavný blábol šéfredaktorky TIME Gibbsové, která sdělila, jak redakce dlouho vybírala, až vybrala „morální vůdkyni svobodného světa v době uprchlické krize“, neboť „svým pohledem na uprchlíky jako na oběti hodné záchrany spíše než na vetřelce, které je třeba zapudit, vsadila tato žena vychovaná za železnou oponou na svobodu…“ jsem si vzpomněl na jiné „výtečníky“, kteří tuto cenu obdrželi. Tak třeba:

1938 Adolf Hitler
1939 Josef V. Stalin
1957 Nikita Sergejevič Chruščov
1979 Ajatolláh Rúholláh Chomejní
2011 „protestující“- reprezentanti: účastníci Arabského jara, hnutí M-15, Tea Party a Occupy Wall Street.

Parta, co?!”

Literární Klausův výtvor se proti mezinárodnímu právu na azyl, lidským právům a pravidlům, jež Evropa, a nejen ta, vytvořila ke spravedlivějšímu fungování lidské společnosti.

V knize zůstává uprchlík nepotřebnou veteší, a tak se s ním v jednotlivých větách zachází. Na jednotlivých stránkách jsou zvěsti o nelegálních uprchlících, i když žádní takoví nelegálové neexistují. Stěhování s. r. o. odmítá v migrační krizi akt milosrdenství.  Kniha je kromě protiuprchlické noty zaměřena také protiunijně a antimultikulturně: “Evropské multikulturální elity jsou pořád nespokojeny s tím, že se jim ty evropské státy nedaří dostatečně rozbít. Přišly na to, že když to hezky promíchají těmi migranty, kteří žádné kořeny v evropských státech nemají, tak to bude šancí na umělé sjednocení kontinentu.” Existence evropských zájmů podle autorů brání členským státům EU, aby si chránily své hranice sami. Při debatách o nutnosti uzavření “schengenu” prý není jisté, co to znamená. Jestli jde o zastavení přílivu migrantů, nebo jen o zajištění jejich bezpečného a organizovaného transferu do Evropy. Pokud prý jde o to druhé, bylo by nejlepší ze schengenu vystoupit. 

Je smutné, že právě takový světonázor je blízký někomu, kdo se zaštiťuje právem na pravdu, ať je jakákoli. Svět Bohumila Rouba je plný sluníček a těch ostatních. Roubovi se líbí názor: “pokud nechcete prijmout někoho, kdo se chová nepřátelsky, komu nerozumíte, koho byste museli živit, tak to přeci není xenofobie“. To je velmi jednoduchý filosofický názor odhalující jednoduchost Roubovy mysli, ve které jsou nejspíš uprchlíci nepřátelskými, nebezpečnými a sociálně závislými.

Ashampoo_Snap_2016.02.19_17h27m20s_008_

Bohumil Roub souhlasí s velmi tvrdými názory na uprchlíky. Václav Klaus mladší ve svém příspěvku na Novinkách mimo jiné říká: “Na útocích zástupců primitivnější civilizace na náš západní svět není nejstrašnější brutalita nebo počet obětí. Nejstrašnější je zoufalost a bezradnost evropských elit.” Islám, přicházející kultury pokládá za méněcenné, primitivnější civilizace……..
Ashampoo_Snap_2016.02.19_17h38m37s_009_

Bohumil Roub Klausův příspěvek komentoval 25. listopadu 2015 slovy: “Konečně natvrdo! Prostě se nebát říkat to, co si většina lidí myslí!” S kulturním šovinismem i vyskakujícím rasismem Klause primácký novinář souhlasí. Dokonce by na soutěžích v šachu vyhodil všechny Rusy s Araby jenom kvůli jejich původu. Takový postoj je naprosto iracionální a neměl by ho zastávat reportér z celostátní televize médii pokládaný za VIP hvězdu českého mediálního nebe.

Ashampoo_Snap_2016.02.19_17h54m18s_010_

Bohumil Roub ukazuje na svých příspěvcích, že není tím správným člověkem, který by měl nezaujatě informovat o uprchlické tématice, nebo záležitostech týkajících se lidských práv, či Evropské unie. Pokaždé zde existuje riziko dezinformací podobných například těm z reportáže o iráckých uprchlících. Demokratické zpravodajství potřebuje demokraticky smýšlející reportéry, protože bez nich není možné sdělovat informačně nezávadné zpravodajství.