Zveřejněné emaily Sobotky na WhiteMediích dělají z neonacistů dočasné spojence nacionalistů

Podle informací Respektu měl premiér na Seznamu, kde měl e-mail, heslo dlouhé 20 znaků, včetně kombinace čísel, malých a velkých písmen. Co je cílem zveřejnění mailů pana premiéra? Je to vydírání a snaha o výpalné, nebo destabilizace vlády?

Každopádně vzniká otázka, jak se k heslu hackeři dostali. Je trošku naivní domnívat se, že by se k němu dostali technikou “uhádnutí”, tedy známou metodou BruteForce. Při tak velkém heslu je velmi složité uhádnout kombinaci.

Nacionální hackeři buď dostali od někoho zakázku, nebo se k informacím dostali od někoho, kdo si útok objednal. Je takovým objednatelem jiný politický subjekt? Pokud by tomu tak bylo, znamenalo by to, že příslušná politická strana má blízko k extrémistické scéně, nebo prostředníkovi, který by byl schopen splnit přání zadavatele.

Figuruje v pozadí hackerského útoku osoba blízká Bohuslavu Sobotkovi? Ten, kdo se dostal k heslu k emailové schránce Bohuslava Sobotky musel znát návyky předsedy vlády i jak s heslem nakládá. Proč předseda vlády nepoužívá některé softwarové řešení, s kterým by k heslu bylo složitější se dostat? Byl Sobotkův počítač infikovaný počítačovým virem, jež by následně heslo mohl logováním kláves zjistit? Pokud ano, dostal předseda vlády nějaký email se zavirovaným obsahem? Kdo jej případně poslal?

Zcizené emaily budou nejspíš obsahovat ještě jiné dokumenty, než jaké byly zveřejněny. S největší pravděpodobností se na neonacistickém webu White Media objeví ještě mnohem “šťavnatější” sousto určené všem, kdo “sjíždějí” stránky extrémistů.

Je veřejným tajemstvím, že Česká republika má velmi výrazné trhliny v bezpečnosti i zajištění serverů vlády, vládních organizací i celků samosprávy. Ještě nedávno se otevřeně o velkém problému Česka ve světě internetu a počítačových sítí hovořilo. Armáda, vláda se snaží. Dokonce chce založit speciální úřad zabývající se internetovou bezpečností, ale……….opět tento koncept má podle některých odborníků nešťastné řešení, jež za velké peníze možná neposkytne to, co na první pohled nabízí. Útok na Bohuslava Sobotku je pouze jedním z menších střípků oznamujících nepřipravenost státu na 21. století počítačů.

Zveřejněné emaily předsedy vlády mají možná hned několik funkcí. Tou obecnou je znemožnit vládu ČR před zraky spoluobčanů i zahraničí. Má dojít k navození dojmu, že Česká republika je ovládána neziskovkami, lobbisty, poradci, ambasádami, Bruselem, charitami i nejrůznějšími osobami, jež se bez mandátu snaží ovlivňovat veřejné dění. To je zajisté voda na mlýn čecháčkovským nacionalistům, jež si v takových podezřeních doslova lebedí a neonacisty z WhiteMédií považují za dočasné spojence, s nimiž mohou porazit “zrádnou” vládu. Hackerský útok na člena vlády pouze legitimizuje neonacisty( ať už jsou hackery, nebo obyčejnými zprostředkovateli nakradených informaci) v očích nacionalistické scény.

Rusofilní AeroNet.cz nečeká a samotný Vrchní Kolotoče sepisuje štvavý článek, v němž se demokratickou participaci neziskových organizací na fungování státu i logickou a zcela správnou spolupráci s Bruselem vydává za cosi nebezpečného a nepatřičného. Nalévárna pro kované nacionalisty může začít. Torzo Holešovské výzvy ukrývající se za Projektem Československo může na Svobodném rádiu pokračovat v propagaci extrémismu tolik blízkého českému fašismu dvacátých i třicátých let minulého století. Rozkrýt WhiteMedia i Nacionální hackery se policii nejspíš nepodaří, ale to českým ultranacionalistům nevadí a o to jim ani nejde, když od milovníků svastik dostali dárek převázaný zahnědlou mašličkou.

SDÍLET