Úsvit se při hlasování postavil Zemanovi zády

Okamura i jeho bývalý Úsvit se často netají svou podporou Miloše Zemana i jeho populistických prohlášení. Nejinak tomu bylo v případě pověstného proslovu o kalašnikovu jako nedemokratické cesty zbavení se premiéra Bohuslava Sobotky. Čeští nacionálové se mohli přetrhnout, aby následně projevili svůj souhlas s tvrzeními prezidenta republiky. 

Nejinak tomu bylo v případě polovičního Čecha Tomia Okamury. Před objektivem kamer vystupoval jako největší nacionalista ze všech. Odhodlání z něj doslova sálalo a nejeden čecháčkovský nacionalista při tom zcela jistě zvedl pravici k provolání zdravice svému vůdci. Člověk by očekával, že stejně neochvějným hvězdička islamofobního, ale také neofašistického nebe zůstane také mezi svými kolegy v poslanecké sněmovně.

Nejinak tomu je v případě radikálů z Úsvitu Miroslava Lidinského. Neúspěšní odpadlíci se spojili s islamofoby Martina Konvičky, aby tímto počinem zvýšili šance na politickém poli. Pravidelně organizují tiskové konference, na nichž požadují nedodržování lidských práv a zároveň vyvolávají nenávist vůči muslimům, které ve své mluvě označují za “vrahy i zloděje české kultury”.

Nejeden nacionál by za Úsvit a Tomia Okamuru položil ruku do ohně, ale pokud by došlo na lámání chleba, šeredně by se spálil. Jedním z takových příkladů může být hlasování v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Miroslava Němcová z ODS 27. ledna 2016 chtěla zařadit jako první bod před zasedáním parlamentářů “Stanovisko Poslanecké sněmovny k výroku prezidenta republiky na adresu předsedy vlády”. Teprve poté, po projednání výroku o kalašnikovu, se mělo dostat na další záležitosti, kterým se poslanci chtěli v daný den věnovat.

Hlasování o návrhu poslankyně Němcové začalo s pořadovým číslem 94. Přihlášeno do něj bylo 168 přítomných poslanců, z čehož 75 bylo proti a 59 jednání o sporném výroku prezidenta republiky zamítlo. Proti byli například všichni komunističtí poslanci, zatímco ultranacionalističtí kolegové z řad nezařazených a Úsvitu se zachovali naprosto zcela odlišně. Člověk by očekával, že se nacionálové s poslaneckými průkazy postaví za svého prezidenta a bod z dílny ODS zamítnou. Například už jenom proto, že výsledkem projednávání by mohl být nějaký záverečný akt, kterým by Sněmovna odsoudila projev idolu xenofobní scény Česka.

Ashampoo_Snap_2016.01.28_13h37m38s_003_

Tomio Okamura s Radimem Fialou se coby nezařazení bez svého poslaneckého klubu zachovali tentokrát podle očekávání. Odmítli návrh zabývat se ve Sněmovně slovy Miloše Zemana. Zato z úsvitářů češti nacionalisté a milovníci islamofobního fanatismu nemohou být nadšeni ani omylem. Místo jasného odmítnutí se sedm úsvitářských poslanců rozhodlo zdržet. Jiří Štětina nebyl v okamžik hlasování přihlášen. Úsvit Lidinského přitom svou politickou činnost posledních týdnů navázal na podporu Miloše Zemana a jeho slov. Poslanci organizovali nebo dokonce byli účastníky demonstrací na podporu Zemana, zatímco dnes se svému idolu postavili zády.

S Miroslavou Němcovou nesouhlasili, ale také neřekli jasné Ne. Bude zajímavé, jak Lidinský, Černoch nebo Olga Havlová obhájí své hlasování před svými fanoušky a podporovateli. Zcela jistě něco vymyslí, protože jejich voličská základna není příliš vzdělaná, natož aby dokázala sledovat činnost svých aktivistů nesnášenlivosti. Mecenášům islamofobie postačí zamávat nepravdivými argumenty, obvinit všechny vyznavače Koránu z  genocidy Evropy a veškerá provinění minulých časů jsou s rychlostí blesku pryč.

Tomio Okamura se v říjnu 2015 zdržel ve věci zpřísnění u cizinců páchajících závažnou trestnou činnost

aby následně natočil jedno z dalších videí, kde svým voličům lhal a pokoušel se své rozhodnutí podat tak, aby bylo xenofoby, neonacisty a neofašisty jednoduše stravitelné. Základní devizou proextrémistických poslanců zůstává manipulace a fabulace. Obě dvě tyto dovednosti nejenže slouží k vyvolávání popularity, ale také krytí vlastních nedostatků, nebo případných selhání, do kterých z pohledu českého nacionála otočení se Zemanovi zády zcela jistě patří.