Kysúcký neonacista Marián Magát – poslanecký kandidát k pohledání

Kysúcký neonacista Marián Magát je skutečně kandidátem na poslance k pohledání. Nejenže se projevuje jako zastydlý antisemita, ale zároveň ke své kandidatuře může na zařádku roku 2016 přidat stíhání za nedovolené ozbrojování. Zřejmě si až příliš vzal k srdci svůj předvolební plakát, ve kterém nabádá k ozbrojování Slováků, a nikoli místních policistů. Příspěvek na zelenkavém papíře je v bílém písmu sice směřován na odpor vůči uprchlíkům, ale lidové tvořivosti se zajisté meze nekladou. 

Marián Magát, jehož by čeští ultranacionalisté mohli znát ze Svobodného vysílače, neztrácí čas a v období předvolebního hodokvasu za Kotlebovu stranu ukazuje pomocí číselných zkratek své osobní preference. Nemůže na plná ústa napsat “Heil Hitler”, a tak místo toho používá dvě osmičky, jež v neonacistické hantýrce znamenají úplně totéž.

Ashampoo_Snap_2016.01.16_13h41m51s_011_

Zásadou číslo jedna je zůstat pokaždé stylový. Volby na Slovensku začínají 5. března 2016 a Marián Magát se netají obdivem k Hitlerovi a holocaust označuje za podvod, výmysl a zkreslená fakta.

Ashampoo_Snap_2016.01.16_17h03m01s_014_

Byl také několikrát v životě stíhaný kvůli veřejné propagaci neonacismu a při poslední návštěvě Prahy byl policisty zatčený pro podezření z trestného činu šíření nenávisti proti skupině obyvatel. Své pražské extenpore za podpory ostatních xenofobů poslanecký kandidát v minulém roce zahájil sadou antisemitské nenávisti a sám sebe nepřímo označil za “bojovníka vůči židovské světovládě”.

Svůj blízký cit k neonacismu zvěčnil Marián Magát na svém blogu slovy švédského pangermanisty a milovníka Hitlerovy říše Svena Hedina, který ve své knize z roku 1937 o nacismu napsal : “Je to bezúročný ekonomický systém, fungujúci bez kapitálu z bánk, vytvárajúci skutočné hodnoty cez prácu. Je to systém, ktorý vyzdvihuje národ nad všetko materiálne a nad kapitál. Je to najlepšie fungujúci systém, aký som kedy videl. Švédsko zvažuje o jeho zavedení, no národ, ktorý si neprešiel ponížením a utrpením ako Nemci nedokáže tento systém prijať(myslel tým versaillský diktát).” Marián Magát citovaného autora zcela účelově podává jako žida, i když židem nebyl. Účelovou úpravou faktů i zveřejnováním lží se slovenský kandidát na poslance podobá jmenovanému rodákovi ze Stockholmu.

Ľudová strana Naše Slovensko má sice kandidítní číslo 19, ale někteří kandidáti na poslaneckou sesli mají blízko k neofašistům i nadšencům fašistického Slovenského štátu. Nezbytnou rekvizitou mnoha kandidátů do parlamentních voleb zůstává modrofialová uniforma fašistické Hlinkovy gardy. V ní se extrémisté velmi rádi fotografují, zatímco na sebe navzájem pokřikují “Na stráž”. Magátovými kolegy za cestou k voliči jsou například Marián Mišún, nebo Michal Buchta

Ashampoo_Snap_2016.01.16_15h13m21s_012_

Marián Mišún je vyhozeným městským policistou z Púchova. Svého času trénoval neonacisty v bojovém umění. Organizoval protiromské pochody. Byl několikrát trestně stíhaný jak na Slovensku, tak v Čechách. Má blízké styky s fotbalovými ultras a neonacistickými hnutími. Michal Buchta je dlouholetým členem fašistické Slovenské pospolitosti a 14. března 2015 s mnoha dalšími neofašisty a neonacisty pochodoval a oslavoval v Bratislavě 76. výročí vzniku fašistického Slovenského štátu. O Tisovi například prohlásil: “Tiso byl skutečný zástupce a ochránce slovenského národa. Žádný jiný prezident, který nastoupil po jeho vraždě, nezastával zájmy slovenského lidu“. Dalšími kandidáty do voleb je například bývalý herec a ústřední postava slovenské neonacistické scény Rastislav Rogel. Bývalý zpěvák neonacistické kapely Krátký proces a Juden Mord si pro svoji poslaneckou kandidaturu si vybral číslo 44, které je neonacisty používané jako skrytý odkaz na nacistické jednotky SS.

Vraťme se ale zpět k Mariánu Magátovi. Minulé volby se ucházel neúspěšně o post europoslance, nyní by rád rozhodoval o zákonech demokratrického Slovensko, i když ve svém článku z 12. října 2015 považuje odstranění demokracie za příležitost k lepšímu životu.

Ashampoo_Snap_2016.01.16_16h23m34s_013_

Jako ilustrační obrázek nezapomněl Magát použít antisemitskou malůvku nepřímo odkazující na to, že štěstí brání bohatý žid, jemuž vláda jde na ruku, zatímco se občan musí spokojit s málem. Je to typický pohled neonacisty na dění ve společnosti. Použije antisemitismus, s pomocí něhož by mohl zlegitimizovat své požadavky na zavedení diktatury.

Marián Magát je především vůdčí postavou neonacistického spolku  Akčná skupina Vzdor Kysuce, která je známá především fašistickými pochody Jozefa Tisa. V uniformách Hlinkových gard si to členové pochodují městy, zatímco se slzou v oku vzpomínají na slávu jejich obdivované doby nacistického Německa. Přátelství mezi jednotlivými členy po vzoru nacistických bojůvek zocelují sportovně – brannými aktivitami. Spolkaři vůbec netají své polovojenské ambice. Tito neonacističtí extrémisté vznikli v roce 2011. Jejich současnou inspirací…..dalo by se říct alfou i omegou zájmů jsou kolaborantští vojáci Slovenského štátu, kteří bojovali po boku nacistických jednotek.

Akčná skupina Vzdor Kysuce spolupracuje také s maďarskými neonacisty Maďarským národním frontem, který zase na oplátku spolupracuje s mezinárodní sítí neonacistů. Zahnnědlí holohlavci s bílými sny o bílé noci dlouhých nožů si jako malé děti s nadšením sobě vlastním vyměňují na Facebooku fotky náckovských kapel s rasistickými obrázky a slogany. Krev a čest jim v žilách rozhodně nekoluje. Také kde by se v nich vzala. Hlavní osobou novodobých slovenských neonacistů je Richard Holtan.

Do Holtanovy organizace má vstup pouze bílý Slovák. Čím je bělejší, tím lepší. Árijci k pohledání žijí svůj sen, kdy ulicemi poletují kordony popěvujících košiláčů a nevítaní Romové s homosexuály i muslimy končí za zdmi nových internačních táborů. Richard Holtan je typickým pokračovatelem fašismu Tisovy kolaborace. Novodobí zrádci národa si hrají na uniformované zlouny, aby na konci podivného výletu položili věnec vzpomínek na hrob ultranacionálního hrdiny Tisa. Akčná skupina Vzdor Kysuce, jak již bylo v článku řečeno, má velmi úzké vazby na Kotlebovu krajně pravicovou politickou stranu Ľudová strana Naše Slovensko, za kterou nyní mnoho “vzdorařů” kandiduje do parlamentu.

Ashampoo_Snap_2016.01.16_17h18m34s_015_

Skupinka extrémistů sebe sama považuje za “Akční vlastence pro naše Slovensko”. Je to skutečně smutný pohled, že i dnes ve 21. století existují takoví lidé. Marián Magát rád šokuje okolí a je doslova šťastný, když na sebe upoutá pozornost. Jako hlavní tahák v vítězství ve volbách Marián Magát se svými třemi kolegy v nenávisti odkazuje na několik demonstrací, jež na Slovensku vyvolali. Počet zasahujících politistů je pro Magátovi stranické kolegy nabízen jako plusový bod, s nímž se změní demokracie na Slovensku k vysněné tyranii, po níž slovenští extrémisté volají.

V představách Mariána Magáta trůní sny o zániku, před nímž zachrání pouze zbraň, nesnášenlivost, neofašismus a láskyplné milenectví s Hlinkovými gardami i antisemitsko-islamofobními názory. Magátova mysl je na pokraji nekonečného armagedonu, kde demokratická policie představuje moc zla, zatímco vyvolávání nenávisti, například vůči židům, černochům nebo muslimům je pro extrémistu pouze demokratické právo na svobodu slova, jemuž brání “fašistické vlády jak v Česku, tak na Slovensku”.

Kysúcký neonacista přistupuje k modle nacionálů, “přímé demokracii”, po svém. Považuje ji za utopii, pokud nedojde k omezení voličského práva.

Ashampoo_Snap_2016.01.16_18h00m48s_019_

Přímá demokracie má vždy v sobě v mysli extrémistů ukryté nějaké ale…….s ale k ní přistupuje Okamura, s ale k ní přistupují čecháčkovští nacionalisté a s ale k ní přistupuje také Marián Magát. I když Magát ve svém článku přiznává, že “biela rasa je mixom viacerých bielych rás, niekedy s prímesou rás nebielych“, bez potíží na veřejných shromážděních útočí na nebílé občany a dokonce veřejně pokládá každou jinou kulturu za podřadnou. Marián Magát volí bílou jako příhodnou rasu a jako správný milovník Hlinkových gard odmítá míšení ras

Ashampoo_Snap_2016.01.16_18h08m52s_020_

Zkrátka, Marián Magát je politický kandidát k pohledání. Kysúcký antisemita přináší lásku k nacionálnímu socialismu a s tou chce bílým Slovákům s křesťanskou vírou napomáhat k destrukci demokracie.