Kupují vlastenci české potraviny?

Vlastenectví a hraní si na něj je skvělou příležitostí k výnosnému byznysu. Kdo by nechtěl parazitovat na ultranacionální hrdosti často zamindrákovaných jedinců společnosti? Český, česká , české……tohle slovo nejvíce přináší cinkavé penízky do kasiček novodobých podnikavců. 

Rozjíždí se byznys se surovinami vydávajícími se za ryze národní produkty. Inu proč ne…. když s češstvím může podnikat Landa, Ortel, nebo jiný rádoby vlastenecký nadšenec, tak proč by si nějaký obchůdek se zeleninou a ovocem na náměstí nemohl zahrát také na prodavače místních, zaručeně českých surovin.

České rajče chutná lépe, než rajče dovážené z dalekého Holandska, nebo bližšího Německa. Co na tom, že ten červený kousek přírody byl původně nakoupený v jednom ze supermarketů a rozhodně se nejedná o nacionálně zářící skvost zemičky praotce Čecha.

Všichni jsme si za pomoci celostátních médií a komentářů politiků zvykli na koncentrovaný obchod s národní hrdostí. Lidé by raději měli číst v Kauflandu, nebo Lidlu etikety na zboží, protože nakoupením českého másla podporuje zákazník českou potravinovou soběstačnost….alespoň tak je to konzumentům ve velkém servírováno.  Všechno co je české je lepší, i když to nemusí být za každou cenu pravda. Obchodníci nás pravidelně každou vteřinu klamou, vystavují podvodná osvědčení, že to či ono je české, jenom proto, abyste si koupili pronárodně české zboží.

Ve jménu národa, ve jménu češství dokonce zapomínáme na to, že žijeme v globálním světě, v němž se jednotlivé rozdílnosti stávají nepodstatnými. Extrémisté volají po českém ovoci, českém cukru a českém mléku i za cenu porušení pravidel Evropské unie. Politici v otázkách potravinové soběstačnosti možná vyjednali špatné podmínky, ale to není důvod  k prosazování zásad nacionální slepoty. Na druhou stranu……co je to potravinová soběstačnost? Neposunula se náhodou potravinová soběstačnost někam do jiných vod?

Potravinová soběstačnost v globalizovaném světě nepředstavuje otázku postaru vnímané národní soběstačnosti. Potravinová soběstačnost v globální síti je o vzájemné propojenosti, klientelismu, vlivu velkých gigantů na národní vlády a mezinárodní organizace……… Potravinová soběstačnost se přesouvá do soběstačnosti Evropy, Ameriky, Austrálie…….jinými slovy….potravinová soběstačnost se přesouvá z nacionálních území na území “zeměpisná”, kde se nepřemýšlí o potravinové soběstačnosti Česka, ale například o potravinové soběstačnosti Evropy. Je pouze na národních politicích, jakým způsobem ulehčí vstup národních výrobců do globálního trhu s potravinami.

Český zákazník je vděčným zákazníkem. Nepožaduje kvalitní potraviny a dokonce není vůbec zvyklý přimět obchodníky k jakýmkoli zlepšením. Vandas s dalšími pravicovými i levicovými extrémisty doslova kvete nad prosazování českých potravin, protože každý vlastenec používá jen české……české salámy, českou čokoládu, české maso, českou zeleninu, české ovoce…….opravdu se většina lidí řídí při nakupování podle druhu původu výrobku? Lidé kupují to, na to mají. Matka samoživitelka, zdravotně postižení a starobní důchodci si těžko mohou vybírat pouze podle země původu. Mnohdy je české zboží dražší než zboží zahraniční. Lidé se chtějí najíst…..nemají čas zkoumat, zda je rajče z Dánska, Německa nebo Česka…..podívají se na cenu a vyberou levnější variantu potraviny. Často se tak například u mléčných výrobků, sýrů a dalších komodit bohužel děje také na úkor kvality nakoupené potraviny.

Kde jsou ti extrémisty a ultranacionalisty vyzdvihovaní vlastenci? Dokonce ani ti holohlavci  pořvávající na ulici “Čechy Čechům” nenakupují české zboží. Kde by na něj také vzali, když jsou nejčastějšími příjemci dávek v nezaměstnanosti, sociálních dávek a dalších forem pomoci  sociálně slabým. Typický neonacista, typický extrémista koupí to nejlevnější, často také nejméně kvalitní a nečeské. Může se takový příjemce nečeského zboží nadále nazývat vlastencem? A kdo je to vlastenec……je to ten hulvát pořádající hony na spoluobčany? Je to ten bezmozek ukájející si vlastní frustrace na jiných? Je to ten pomýlenec s obrácenou vlajkou Česka v popředí protičeských pochodů?  Jak může ten hypotetický vlastenec kázat o českém a přitom kupuje nečeské potraviny, nečeskou elektroniku, nečeské oblečení, poslouchá nečeskou hudbu a často používá nečeskou angličtinu s nečeskou němčinou?

O kom tedy Vandas ve svých debatách hovoří? O jakých vlastencích?  Kvalita potravin není o českém nebo nečeském. Kvalita potravin je v něčem jiném. Je hloupé prosazovat v globalizovaném světě pouze české zboží, když globální svět je o zboží bez nacionální identity. Každý z nás si může vybrat podle své preferované volby a pokud se víc lidí rozhodně nakupovat to či ono zboží, poté se obchodník zcela přirozeně přizpůsobí. Důležitá je kvalita a cena potravin, a nikoli jejich národní původ. Koupíte si české máslo za 46 korun, nebo německé máslo za 38 korun? Vyberete si českou kachnu za 180 korun za kilo nebo rakouskou kachnu za 160 korun za kilo? …….Je to především trh, neboli vy samotní, kdo určuje, jaké zboží bude preferovanější.

Své místo na trhu s potravinami mají potraviny ze zahraničí společně s potravinami domácími. Je pouze na nás, který výrobek bude častější a výhodnější k nákupu.