Extrémisté se v Kolíně nad Rýnem na sociálních sítích domlouvají v útocích na cizince

Hysterie po silvestrovských událostech v Kolíně nad Rýnem přináší své zkažené ovoce. Šest Pákistánců se Syřanem byli v centru města přepadeni přibližně dvacítkou chuligánů. Informoval o tom německý zpravodajský web Derwesten.de

Chuligáni se údajně domluvili na Facebooku. Dali si sraz, aby jen tak z domnělé pomsty přepadli nevinné lidi. Svou spanilou jízdu ulicemi města útočníci považovali za čištění  centra od “nebezpečných živlů“. Zatímco je situace v samotném Kolíně nad Rýnem poklidná a nikdo se nestrachuje na ulicích, ve stělovacích prostředcích panuje úplně jiná atmosféra. Jednu reportáž stíhá další s tím, jak jsou ti uprchlíci přicházející ze Sýrie nebezpeční. Popletený nacionalista, mylně sebe sama považující za ochránce kultury, jednoduše propadne svodům mediální manipulace.

V neděli o půl páté v pozdně odpoledních hodinách dostala místní policie podle slov policejního mluvčího první oznámení o tom, že šestice pákistánských občanů bylo přepadeno dvacetičlennou skupinkou útočníků v Trankgasse. Dva napadení díky větším zraněním skončili v nemocnici, ale ve večerních hodinách byli opět propuštěni do domácího léčení. V dalším případě deset muzů na Kaiser – Wilhelm – Ring napadla Syřany a jednoho zranila. Druhé přepadení nebylo velkého rozsahu, a tak byl na rozdíl od přepadených z Trankgasse muž ošetřen ambulantně přímo na místě. Policie zadržela 18 podezřelých z útoků, 4 ponechala ve vazbě. Útočníci pocházeli z neonacistické scény.

S mediální masáží lze očekávat více takových útoků. Hooligans, neonacisté, islamofobové s řadou dalších xenofobně smýšlejících uživatelů sociálních sítí se svolávají na “trestné výpravy”, s pomocí nichž by se pomstili svému objektu nenávisti. Přesně tak vypadá generalizace viny ve světle děsivé reality. Skupinka xenofobů s basebalovými pálkami, pepřovými spreji, noži a dalšími proprietami vyhledává jako dravá zvěř po městě ty, jež vypadají jen trošku neněmecky. Postačí jiná barva pleti, případně přízvuk v řeči a cestička ke kudle je na vzdálenost malíčku.

Radikálové se na facebookové skupině, stránce, nebo vytvořené události domluví na tom, kde se ve městě nejvíce srocují neněmecky vypadající spoluobčané. Dohodnou se na “pomůckách” svého jednání, a dokonce si navzájem poradí, jak se nejlépe obléknout, aby případné odhalení policií bylo co nejvíce ztížené. “Když policie nemůže ochránit Němce, jsou tady vlastenci“………také vám tato věta něco připomíná? To bude tím, že podobnou mluvu mívají čecháčkovští extrémisté. Jen místo Němec, použijí Čech. Lynčovací výzvy nejrůznějšího kalibru jsou k mání jak na české, tak na německé straně sociálních sítí.

Na Facebooku se můžete setkat od výzev k demonstracím proti Pohádkám pana Donutila až po schvalování násilí páchaného na uprchlících. Bohužel, od slov k činům není někdy příliš daleko. Proto by měly být uzavřené skupiny na sociálncích sítích monitorovány policií.