Bartošova Národní demokracie je součástí proruské propagandy i podpory extrémismu

Národní demokracie Adama B. Bartoše je spolkem nacionálních tragikomiků. Básní o vetřelcích, zatímco na plakáty umístní amerického herce – migranta z Rakouska. Extrémisté obrýleného antisemity volají po národní hrdosti a staví se proti globalizaci, zatímco se bez obtíží zapojují do globálního hnutí krajně pravicových subjektů.

Globalizace je pro novodobé oživovatele extrémismu vítaná, pokud se to hodí. Podobně to mají Bartošovi nohsledi s mnoha dalšími pohledy na svět. Účelově smýšlejí, aby následně mohli na hraně zákonnosti balancovat útoky vůči menšinám a uprchlíkům v Česku.

Ashampoo_Snap_2016.01.06_18h10m37s_008_

Jestli se dříve Národní demokracie vymlouvala na to, že s Ruskem nemá nic společného, tak nyní je všechno nad míru jasné. Vrcholní představitelé Národní demokracie se stali součástí vysokých struktur organizace vytvořené ruskými ultranacionalisty.  Po Zemánkových výletech se Skybou po boku, návštěvách srbských ultranacionalistů přichází na řadu další volné pokračování. Samotná Le Penová dostala z Ruska finanční injekci na činnost, zatímco Bartoš se svými lidmi v podobě členství nepřímo ukazuje blízkost s donátory evropského extrémismu. Nabídl se subjekt ochotný narušit evropskou demokracii a radikálové ze Starého kontinentu si nenechají ujít šanci podílet se na dobře financovaném projektu.

Zemánek se Skybou dojednávají pro Bartoše partnerství se srbskými radikály

Hnací silou Světového nacionálně – konzervativního hnutí(v článku dále SNKH) je krajně extrémistická ruská strana Rodina. Sama o sobě byla založena v roce 2003. Jedním z jejích spoluzakladatelů je současný místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin. Další velmi důležitou dvojkou ve Světovém nacionálně – konzervativním hnutí je Ruské imperiální hnutí založené v roce 2002. Základní myšlenkou imperialistů je křestanský pravoslavný imperiální nacionalismus. Sny o velkém Rusku ovládaném ortodoxním pravoslavím jsou díky politicky aktivním jedincům zhmotněny do světa společnosti. Přirozenou součástí zůstává nenávist vůči všemu neortodoxnímu a zaručeně nekřesťanskému. Prostor dostává rasismus, neofašismus i útoky vůči muslimské, židovské a homosexuální komunitě.

Příklon k ruskému ortodoxnímu pravoslaví je další věcí, co Bartošovu Národní demokracii spojuje  s ruskými radikály. Právě kvůli této blízkosti stranu před několika měsíci opustil Karel Kubrt, jež se nemohl smířit s tím, že nadlimitní prostor dostává něco naprosto nečeského – pravoslavně ortodoxního.

Předsedou organizačního výboru Světového nacionálně – konzervativního hnutí je prominentní člen Rodiny Jurij Ljubomirsky.

Ashampoo_Snap_2016.01.06_16h53m26s_006_
Jurij Ljubomirsky

Ruští radikálové v názvu nově založeného globálního subjektu nahradili termín “extrémní pravice” “národním konzervativismem”. To aby na první pohled náhodný divák nepřišel na to, že se k němu zubí novodobí radikálové honosící se starými nenávistmi známými například z třicátých let minulého století.

SNKH sama sebe popisuje jako “mezinárodní sdružení politických stran, organizací a soukromých občanů vytvořené na základě dobrovolnosti a rovnoprávném zastoupení  zástupců z různých zemí a národů na základě závazků k dosažení cílů hnutí

Ashampoo_Snap_2016.01.06_17h15m48s_007_

Aktéři SNKH žijí v přesvědčení, že svět je řízen ideologií “liberalismu, multikulturalismu a tolerance”, což podle názorů členů má za následek “erozi národů, masivní migraci, odpadnutí od náboženství, zbídačení kultur, zničení rodin a zdravých morálních hodnot.Nepřáteli číslo jedna jsou Evropská unie s NATO. Proti nim je také namířena jednotná politika hnutí, již mají naplňovat jednotliví členové ve svých domovských zemích. Členské strany společně s jedinci neslouží v SNKH ničemu jinému, než ruské propagaci a podkopávání režimů v jednotlivých členských zemích Evropské Unie a NATO.

Bartošova Národní demokracie se společně s Vandasovou DSSS a Generací identity nestává ničím jiným, než hlásnou troubou ruského imperialismu i panslovanského ultranacionalismu. Všechny tři před chvílí jmenované subjekty jsou totiž členy Světového nacionálně – konzervativního hnutí. Jak již bylo v článku řečeno, předseda kontrolní rady Národní demokracie Ladislav Zemánek bude předsedat ve vrcholných orgánech SNKH. Po dlouhých desetiletích se do mezinárodního prostoru dostávají teorie o “židovském spiknutí” jemuž chtějí členové SNKH čelit.

SNKH navazuje na březnové Mezinárodní ruské konzervativní fórum z roku 2014, kdy se v Petrohradě pod rouškou konzervativismu sešli aktéři evropského, ale také ruského neofašismu, neonacismu a ultranacionalismu. Ruští extrémisté svolali stejně smýšlející, aby se dohodli na tom, co se bude nadále dít. Jedním z požadavků petrohradského sněmování bylo vytvoření mezinárodní organizace usilující o co nejsnažší rozšiřování krajně pravicové politiky společně s proruskou propagandou na Starém kontinentě. O rok později, zhruba v červenci roku 2015, taková organizace jako Světové nacionálně – konzervativní hnutí vznikla.

Ashampoo_Snap_2016.01.06_18h24m58s_009_

Organizátorem březnového petrohradského setkání nebyl nikdo jiný, než ruská krajně extrémistická strana Rodina, jež je známa především svým antisemitským vystupováním, nenávistí k homosexuálům, islámu a multikulturalismu. V roce 2005 devatenáct členů Státní dumy, včetně členů Rodiny a komunistické strany, podepsalo petici směřovanou generálnímu prokurátorovi, v níž signatáři požadovali, aby byly v Ruské federaci zakázané židovské organizace. Mezi pozvanými diskutéry na fóru nechyběl ani německý europoslanec Udo Voigt z NPD. Ten je známý především tím, že považuje Hitlera za “velkého státníka“. Roberto Fiore z italské Forza Nuova se pro změnu v Petrohradě netajil sympatiemi k fašismu, když před novináři prohlásil: “85 procent lidí v Itálii, vám řekne, že fašismus udělal mnoho dobrých věcí, která vyvolala obdiv na celém světě. Mimochodem Fiore musel v roce 1980 utéct do Británie poté, co na něj Itálie vydala zatykač v souvislosti s výbuchem na vlakovém nádraží v Bologni, který zabil na 85 lidí.

Lidé šikující se pod taktovkou ruských nacionálů mají opravdu kvalitu……je to poznat na první pohled. Svoboda ani lidská práva nemají v myšlenkách radikálů místo. SNKH v globálním rozměru touží po “konzervativní revoluci”, ve které by krajně pravicové strany představovaly jedinou vládnoucí sílu na světě. Pozváno bylo do SNKH na 58 organizací. Většina z nich pochází z Evropy, ale mezi členy bychom našli také krajně pravicové extrémisty z Mongolska, Chile, Japonska, Sýrie nebo Thajska.

Ruští extrémisté a xenofobové z Rodiny by se rádi stali celovětovými podporovateli a organizátory krajně pravicových názorů napříč celého světa. Zatímco zorganizované Mezinárodní ruské konzervativní fórum v roce 2014 vypadalo jako podružná, naprosto bezvýznamná událost, Světové nacionálně – konzervativní hnutí je něco jiného. Radikálům se nabízí informační síť krajně extrímistických názorů i plánů skládající se z internetových stránek, stránek na sociálních sítích, organizovaných petic i protivládních demonstrací.

Adam B. Bartoš Národní demokracii pasoval na tvůrce domobran. František Krejča, tvůrce branné koncepce Národní demokracie, obhajovatel vzniku Národní domobrany, člen Československých vojáků v záloze a zároveň předseda jihočeské buňky Bartošovy partaje požaduje ozbrojení jednotlivých domobran. Do českého prostředí se dostává militarizace krajně pravicové scény. Ta by teoreticky mohla být posilněna díky členství Národní demokracie ve Světovém nacionálně – konzervativním hnutí. Ještě v dubnu 2014 Rodina s Ruským imperiálním hnutím tvořila Všeruské sociální hnutí “ProNovorosija”, které otevřeně volalo nejen pro anexi Krymu, ale také celé Ukrajiny.

Ashampoo_Snap_2016.01.06_19h42m49s_011_
dobrovolníci francouzské krajně pravicové strany francouzská Unité Continentale sloužili jako podpora separatistů v východní Ukrajině

Součástí společného programu Světového nacionálně – konzervativního hnutí je pořádání společných “branných” táborů(extrémisté se budou učit technice boje) i dobrovolných mezinárodních brigád, které by byly k dispozici v místech bojů. To je samo o sobě velmi nebezpečné. SNKH může být další teroristickou organizací a jednotliví členové mohou poté být pouze součástí globálně rozšiřovaného teroristického soukolí. V červenci 2015 Ruské imperiální hnutí inzerovalo týdenní vojenský tábor pojmenovaný jako “Partisan”. Náplní táborníků bylo naučení se technik přežití, partyzánských technik boje v ulicích, zacházení s kalašnikovem i dalšími zbraněmi. Jedna z organizací pozvaných do SNKH, francouzská Unité Continentale, se zapojovala do bojů ve východní Ukrajině, kde členové francouzské krajně pravicové strany pomáhali ruským separatistům se zbraní v ruce. 

V militarizaci tkví také největší nebezpečí. Už proto by se o Bartoše, jeho stranu, ale také ruské spojence měla zajímat česká policie i tajné služby. V dubnu 2016 Světové nacionálně – konzervativní hnutí plánuje velké setkání svých členů. Do té doby se vrcholní představitelé extrémismu přetrhnou v tom, aby co nejvíce napomohli rozšiřování hodnot, jež by ve 21. století neměly co pohledávat.

Členové Světového nacionálně – konzervativního hnutí: 

Evropská unie
Alliance for Peace and Freedom

Belgie
Euro-Russia
Nation

Bulharsko
Bulgarski Nacionalen Sojuz

Chile
Acción Identitaria

Kypr
National Popular Front (ΕΛΑΜ)

Česká republika
Generace Identity
Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS)
Národní demokracie

Dánsko
Danskernes Parti

Finsko
Kansallinen Vastarinta
Perussuomalaiset
Suomen Sisu

Francie
Action Française
Renouveau français
UnitéContinentale
Jeune Nation

Německo
Die Russlanddeutschen Konservativen
Nationaldemokratische Partei Deutschlands

Řecko
Golden Dawn

Maďarsko
Jobbik

Itálie
Forza Nuova
Millenium

Japonsko
Issuy-Kai

Moldávie
Mişcarea Conservatoare
Mișcarea Național

Mongolsko
Dayar Mongol

Polsko
Błękitna Polska
Falanga
Kongres Nowej Prawicy
Konwent Narodowy Polski
Młodzież Wszechpolska
Ruch Narodowy

Romunsko
Noua Dreaptă

Švédsko
Nordisk Ungdom
Nordiska Motståndsrörelsen
Svenskarnas parti
Svenska motståndsrörelsens

Srbsko
Srbska Akcija
Centr za Istrazivanje Pravoslavnoga Monarhizma
Srpska radikalna stranka

Jihoafrická republika
Front Nasionaal

Španělsko
Comunión Tradicionalista
Democracia Nacional

Sýrie
Syrian Social Nationalist Party

Thajsko
National Alliance for Democracy
New Political Party

Slovensko
Slovenská národná strana
Slovenská pospolitosť

Ukrajina
Network Carpatho-Russian movement

Spojené království
British First
British National Party
British Unity
UK Life League

USA
American Freedom Party
American Renaissance
League of the South
Traditionalist Youth Network