Saudská Arábie hostí na 2,5 milionu uprchlíků. Z toho půl milionu Syřanů

Média díky honbě za co nejvyšší sledovaností a nejlépe placenou reklamou mezi články zapomíná na novinářskou etiku i ověřování pravdivosti jednotlivých odstavců. Jeden přebírá zprávy od druhého a mnohdy tak dochází k rozšiřování polopravd, jež se následně díky masivnímu nasazení stávají neochvějnými pravdami.

Během několika posledních týdnů byli diváci, čtenáři i posluchači doslova bombardováni neustále se objevující polopravdou, podle které Saudská Arábie s mnoha dalšími sousedními státy Blízkého východu odmítá přijímat jakékoli syrské uprchlíky, zatímco Evropa jim s různou intenzitou otevřela náruč, aby později ukázala svá záda. Statistiky s nulou na kontě obletěly doslova celý svět. Stipendista Bookings Institution, Luay Al-Khatteeb zveřejnil společně s analýzou oranžovou mapku, ze které bylo nadevše jasné, že se státy Perského zálivu odmítají podílet na péči o válečné uprchlíky.

Ashampoo_Snap_2015.12.30_10h56m41s_006_

Informačně je obrázek velmi cenný. Podporuje islamofobní nálady a zároveň ve jménu vyšší čtenosti rozděluje společnost na dva pomyslné tábory, ve kterém muslimové nechtějí pomoci ostatním muslimům, zatímco Evropa musí čelit uprchlické krizi. Infografiku přetiskla takřka všechna západní média. S tučnými titulky upozorňovala na bohatství ropných velmocí, jež odmítá pomoci těm nejslabším. Ani jeden z novinářů se nezabýval zjišťováním skutečnosti. Nestaral se o to, zda skutečně například taková Saudská Arábie má v novinách slibovaný přepych, a jestli skutečně na své území nevpouští uprchlíky, jež se pisálkové zvykli fotografovat přímo z přistavěných autobusů na srbsko-maďarských hranicích.

Doba už je taková. Žádá si trochu islamofobie, ultranacionalismus a nesmí chybět ani mediálně podporovaná nenávist, ve které jsou wahhábisté z teroristických skupinek automaticky považováni za typické muslimy, jež za vidinou pomsty cestují rovnou do náruče stařičké Evropy.  Z uprchlíků se za přičinění novin, internetových deníků, rozhlasu a televize stává mýtus roku 2015. Jeden mýtus míjí další, zatímco ani na vteřinu většina z nás nevnímá nekonečnou smršť mediální propagandy rozšiřující lži z té, či oné strany.

uprchhhr

Zdrojem populární infografiky je Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky(UNHCR), jež  sám o sobě uvádí, že více než 4 000 000 uprchlíků bylo zaregistrováno UNHCR v Egyptě, Iráku, Jordánsku, Libanonu a Turecku. Žádný z těchto uprchlíků nebyl zaregistrován v některém ze států Perského zálivu, natož Saudské Arábii. Mohlo by se zdát, že je všechno v pořádku, ale rozhodně není. To, že nějaká organizace sebevětšího rozměru eviduje statistiky uprchlíků, ještě neznamená, že v řeči čísel figurují naprosto všichni. Něco jiného je strohá existence údajů a jejich interpretace, jež se neobejde bez hlubších znalostí.

Nestačí pouze údaje shrnout do přehledné tabulky nebo ještě názornějšího obrázku a posléze vydedukovat, že když ve zprávě UNHCR není uveden ten, či onen stát, tak že jednoduše uprchlíky neprijímá. Například takoví zaměstnanci CNN jsou odborníci a neměli by se spokojit jen s povrchními daty. Měli by jít do hloubky, protože pouze v té se může ukrývat pomyslný zakopaný pes a výsledná informace může mít naprosto jiný výsledek. Stačilo by zvednout telefon a zeptat se v “pobočce” saudskoarabské UNHCR. Možná by stačilo zjistit informace o tom, jak UNHCR počítá uprchlíky do svých statistik a vše by bylo ihned jasné.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky do svých statistik započítává ty uprchlíky, jimž byl uznán statut uprchlíka podle Úmluvy OSN (1951), Newyorského protokolu (1967) a Konvence Organizace africké unie (1969), jež podle statutu UNHCR zaručuje doplňkovou i dočasnou formu ochrany obětem válek a zlovůle diktátorských režimů, ve kterých byli lidé pronásledováni napřiíklad kvůli sexuální orientaci, náboženství, nebo rasovému původu.

Saudská Arábie, Kuvajt, Katar, nebo Spojené arabské emiráty a nejsou smluvními stranami některé z výše uvedených umluv, konvencí a dohod. 

To je také důvod, proč tyto státy v dokumentech UNHCR a výsledných infografikách a tabulkách nefigurují. Navíc, z logického hlediska je nulový počet syrských uprchlíků v Saudské Arábii naprosto nesmyslný. Mají snad Saudové mořské nebo pevninské hranice tak dobře střežené, aby na jejich území nepronikl ani jeden syrský uprchlík? Bezpochyby nemají. Nedělejme z wahhábistického království nedotknutelnou zemi, kde je bezpečnost hranic postavena na nejvyšší možnou míru……..panství Saudů se dlouhá léta potýká s obrovskou nezaměstnaností a více než 30 % obyvatel tvoří cizinci. Navíc, již druhým rokem Saudská Arábie vykazuje schodkový rozpočet. Už dávno není společně s Brunejí jedinou zemí na světě s přebytkovými státními pokladnami. Tento rok Rijád vykazuje schodek ve výši 98 miliard amerických dolarů a z oficiálních míst se připravuje salva škrtů, jež má za úkol stabilizovat místní ekonomiku.

Uprchlíci v Saudské Arábii nemají statut uprchlíků. Syřané, kteří přebývají v Saudské Arábii jsou klasifikováni jako “arabští bratři a sestry v nouzi”. Regionální zástupce UNHCR pro země Perského zálivu uvádí, že se v Saudské Arábii nachází až 500 000 syrských uprchlíků. Vláda Saudské Arábie sama uvedla, že od začátku konfliktu v regionu Blízkého východu hostí na 2,5 milionu uprchlíků. Podle informací arabské televizní stanice Al-Arabiya saudskoarabské úřady povolily uprchlíkům ihned pracovat, poskytly jim ubytování a lékařskou péči zdarma a podle údajů saudskoarabské vlády více jak 100 000 dětí uprchlíků v Saudské Arábii navštěvuje školy.

Situace je poněkud odlišná od mainstreamových informací. Bylo by krásné, kdyby novináři svou práci dělali kvalitně a namísto mýtů a nesmyslností by začali psát o realitě, a nikoli o potřebách svého vedení, jež dává přednost kontroverzi a podpoře extrémismu před kvalitní prací žurnalistů.