Hörlovi Právníci radící občanům se chtějí spojit s Obrtelem a jeho pseudovojáčky

Česká extrémistická scéna není příliš velká. V neoficiálních uskupeních, hnutích, ale také občanských sdruženích se vyskytují stále stejní lidé. Když nevyšel první plán, rozhodnou se pro nový projekt se starými požadavky v novém hábitu. 

Nic neříkající název přeplněný národní hrdostí láká nevědomé ke svému účelu. Na sociálních sítích se rozjíždí kolečko extrémizování, zatímco se rasismus s nenávistí vůči všemu neslovanskému ukrývá pod pláštíkem vlastenectví, ve kterém je islám, Romové, cizinci, a dokonce i židé nevítanými v novém společenském zřízení, o něž radikálové usilují. Typickým příkladem by mohlo být dění v nacionálně bolševické scéně, kde protagonisté spojovaní s neoficiálním uskupením Holešovské výzvy po předchozím neuspěchu zakládají nové a ještě novější projekty. Tím posledním je Projekt Československo toužebně požadující velkou republiku slovanů, s níž se museli chtě nechtě radikálové v devadesátém třetím rozloučit.

Kdyby nebylo wahhábistů z tzv Islámského státu a následně prchajících obětí válek, mnoho ze současných uskupení české extrémistické scény by zašlo na úbytě. Šlágrem posledních měsíců je zakládání extrémistických bojůvek jako ochrana před uprchlickou krizí. Militarismem a nenávistí vůči ostatním kulturám spojení aktivisté si v lesech hrají na války, přepadání budov, zatýkání, střelbu z automatických zbraní, protože mezi sebou amatérští vojáci mají také veterány ze skutečné armády.

Řeč by mohla být o Obrtelových Českoslovenštích vojácích v záloze. Velmi nebezpečné bojůvky zocelené nenávistí vůči společnému nepříteli spolupracují s kýmkoli. Jejich tažným koněm jsou Bartošovi Národní demokraté, jež mužíky v khaki oblečeních pasují na sjednotitele všech možných domobran pod jeden jediný subjekt. I zde vystupují v neviditelném pozadí “staří známí”.

Norbert Naxera, Václav Prokůpek a doktor Josef Hörl chtěli založit před dvěma lety občanské sdružení Amnesty World. Norbert Naxera kdysi kandidoval za Národní stranu, zatímco Václav Prokůpek aktivizoval svou politickou činnost skrze DSSS. Josef Hörl jako právník v důchodu také není v extrémistické scéně osobou zcela neznámou. Pohyboval se poblíž Holešovské výzvy a sám ve svém několikátém odboji prosazuje politiku krajní nenávisti usilující o změnu ústavy a zavedení nového režimu. Samotná Amnesty World měla měla být podle jejích stanov právnickou organizací poskytující právní pomoc obětem trestných činů. Řada nových členů zřizovaného občanského sdružení nemělo o temné minulosti Norberta Naxery a Václava Prokůpka ponětí a domnívali se, že Amnesty World bude hájit rovněž Romy. S rasistickým přesvědčením JUDr. Norberta Naxery by to šlo velmi těžko.

Po vyzrazení minulosti obou pánů byl Prokůpek z Amnesty World vyloučen, zatímco Naxera dostal šanci v občanském sdružení pokračovat. Nicméně, Amnesty World přestala tímto okamžikem pomalu fungovat a zakladatelé se ohlíželi po něčem novém. Tím projektem mělo být založení organizace Právníci radí občanům. Opět zde figurovali stejní lidé. První ustavující schůze se konala 7.9.2013 na Praze 7 v restauraci na Kovárně. Podle ohlasů na ní nebylo mnoho lidí a setkání skončilo početním fiaskem. Oficiálním  předmětem zakládané organizace mělo být:

  1. dodržování zákonnosti před soudy, policií ČR a jinými státními orgány v České republice
  2. důsledné dodržování občanských práv a svobod občanů ČR
  3. právní pomoc obětem trestných činů
  4. právní pomoc sociálně slabým občanům
  5. pomoc obětem justičních omylů a nesprávného úředního postupu
  6. zvyšování právního vědomí občanů.

Tedy, mělo jít prakticky o totéž, o co oficiálně usilovala Amnesty World. Nicméně, server Hrebenar.eu má k dispozici chatovou komunikaci mezi Norbertem Naxerou a facebookovým uživatelem, jehož identitu jsme přislíbili zatajit. Z komunikace ze září 2013 vyplývá, že hlavním úkolem Právníci radí občanům je pomoc extrémistům pronásledovaných justičním systémem

naxera_pravnici

Na tom by možná nebylo nic zajímavého, kdyby v roce 2015, právě v těchto dnech, do popředí nevystupovala organizace s velmi podobným názvem. Právníci radící občanům podle facebookové komunikace usilují o spojení se s Československými vojáky v záloze.

Ashampoo_Snap_2015.12.06_11h14m08s_003_

Jsou Právníci radí občanům totéž co Právníci radící občanům? Možná při registraci museli zakladatelé pozměnit název, a tak se subjekt vyskytuje pod mírně odlišným názvoslovím. Při registracích u ministerstva vnitra se to občas stává. Registrace je přijata po změně názvu. Pokud by se jednalo o totožný subjekt, poté by spojení Hörlova spolku s Obrtelovými falešnými vojáky v záloze bylo velmi nebezpečným ohrožením demokracie v Česku.