Donald Trump obchoduje s muslimy a zároveň volá po jejich internaci

Donald Trump je typickým představitelem mezinárodně pojaté islamofobie. Mnozí čeští radikálové v něm vidí společně s šéfem strany Alternative für Deutschland záchranáře světa. Konečně někdo za oceánem veřejně říká to, co zdejší docentík Martin Konvička. Na sociálních sítích se to hemží jednotlivými proslovy i přáními plných úspěchů v nadcházejících prezidentských volbách. Islamofobie dostala do vínku velmi bohatého a zároveň zoufalého pokrytce. 

Zatímco Trump v kapsičkách hromadí miliony z Trump International Golf Club v Dubaji, vesele si v nejrůznějších debatách přisazuje na muslimy. Nejradši by jim zakázal vstup do země a cestu k internaci do koncentračních táborů by na začátek zahájil registrací všech muslimů žijících ve Spojených státech amerických. Jak se zdá, peníze nesmrdí, ale jednotliví lidé s veřejně neznámými osudy jsou na obtíž. Stačí prstem poukázat na třináctý listopad, následně se otočit k dění doma a za všechno špatné na světě obvinit vyznavače Koránu, protože je to nejjednodušší a nikoho to nenutí přemýšlet.

Ashampoo_Snap_2015.12.10_15h49m42s_007_

Historií osvědčený scénář s přímočarým dějem, společným nepřítelem a ochranářstvím zabral v každé epoše lidských dějín, tak proč by nezafungoval právě teď v období mediálně předsunuté uprchlické krize? Vždy se najdou nevzdělaní, dostatečně hloupí následovníci, jež s radostí přijmou novou totemovou oběť za svou nerschopnost. V minulosti to byli židé, dnes jsou to muslimové. Nabízená cesta vyhovuje zastaralému čechokoslovakismu, a proto se uprostřed Evropy islamofobie setkává s takovou popularitou. S čechoněmcem Petrem Bystroněm jako nadějí na nového německého kancléře a Trumpem jako hlavou světa jde všechno mnohem lépe.

Vlhký sen radikálů je opravdu velmi perverzním podobenstvím. V tichosti masokostní moučky a veřejně nepřístupných koncentráků se uprostřed toho všeho roztahuje Alternative für Deutschland s Pegidou na Starém kontinentě, zatímco za oceánem diktuje cestičky zkázy obchodní partner Spojených arabských emirátů, ve kterých Trump obchoduje s muslimy na golfových hřištích postavených obchodní společností Dubai developer Damac. Donald je zkrátka jednička, a proto ho milují islamofobové na celém světě.

Ashampoo_Snap_2015.12.10_14h55m04s_005_
Donald Trump s předsedou Damacu Husseinem Sajwanim při zahajovacím ceremoniálu Trump International Golf Club Dubai v roce 2014.

Na první pohled by se mohlo zdát, že golfové společnosti jsou Trumpovým obchodním úletem, ale rozhodně tomu tak není. Známý bussinesman začátkem tohoto roku s dubajskou obchodní společností Landmark Group podepsal smlouvu o prodeji značkových výrobků Trump Home v obchodech Lifestyle. Další obchodní kontrakty podepsal americký rasista s Al Tayer Group, která otevřela v červnu roku 2015 v Dubaji další dva obchody Trump Home.

Jak se na Trumpovo obchodování dívají jeho muslimští partneři? Posílá je xenofob také do koncentračních táborů a požaduje jejich internaci do koncentračních táborů? Pravděpodobně nikoli, protože by s rychlostí blesku přišel o tučné miliony, ze kterých financuje svou nenávistnou předvolební kampaň. Mezinárodně známý extrémista Spojené státy navrací do období dtruhé světové války, kdy více jak 100 000 Japonců bylo v rozporu s ústavou a všemi jejími dodatky uvrženo na mnoho let do koncentráků. To ale domácím čecháčkům nevadí, a proto se radují z nápadů okopírovaných z dob nacistické agrese.

Rasistům i extrémistům je populismus vlastní. Nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat na duchcovské Vandasovi mužíky. Demonstrují proti Romům, předhánějí se na sociálních sítích v rasismu, zatímco pokladník v klidu provozoval místní hospodu, ve které bez obtíží prodával pivo nenáviděným Romům. Idea radikálova zdravého rozumu se vymyká skutečnému zdravému rozumu. A proto by veškeré hypotézy extrémistů neměly dostávat prostor na veřejnosti, natož ve sdělovacích prostředcích.