Úsvit touží po hvězdách, ale s nápadem svatořečení Elišky Přemyslovny padá do studny

Hnutí Úsvit se stále hlouběji propadá do tužeb po nesvobodě a náboženského fanatismu. Ve jménu extrémistických iluzí uznává pouze jedno jediné náboženství Krista na kříži. Všechno ostatní, zvláště pokud je to islámské, muslimské a multikulturní, je špatné a ohrožuje českou kulturu, kterou se politici rozhodli s nacionalisty po boku ochraňovat. V myslích parlamentářů se vytrácí Listina základních práv a svobod zaručená Ústavou České republiky. 

Poslanci skomírajícího politického subjektu se rozhodli uchopit boj proti terorismu do rukojeti náboženského fanatismu i porušování nejvyššího zákona České republiky. Beztrestně před lačnými novináři za bílého dne vyhrožují muslimům a vyzývají otevřeně i za doprovodu Martina Konvičky k náboženské nenávisti i nerespektování práva věřit v jiného boha. Lidé jako pan poslanec Černoch takové počínání považují za ochranu české kultury pro budoucí pokolení.

Je to smutné, kam se česká společnost za posledních několik měsíců posunula. Nenávist vůči Romům se dostala do pozadí, aby nyní dotvářela roli komparzisty vedle islamofobie. Historie je nepřímo přepisována, když politický subjekt zvolený v demokratických volbách do Poslanecké sněmovny prohlašuje, že islám nemá v Česku co pohledávat, protože tato země je zemí katedrál a modlících se prelátů římskokatolické církve. Člověk nestačí kroutit hlavou nad současným děním.

Ashampoo_Snap_2015.07.15_20h53m32s_003_
Augustin Karel Andrle za pultíke v aule sněmovny s představenou kláštera Benediktinek Anežku Najmanovou.

Jedna absurdita střídá druhou. Tak například, úsvitářský poslanec Augustin Karel Andrle zkouší další dějství na poli náboženského extrémismu. Poukazuje na Islámský stát a islamistický fundamentalismus, zatímco jedním dechem přivádí za pultík v aule sněmovny představenou kláštera Benediktinek Anežku Najmanovou. Poukazujíc na sociálních sítí na muslimský hidžáb, burku a niqáb před televizními kamerami představuje ženštinu ve velmi podobném oděvu. Černá s bílou zakrývající křivky těla společně s vlasy znamená cudnost a poddanost Kristovi, ale to Augustinu Karlu Adrlovi vůbec nevadí, protože křesťanka může zobrazovat za pomoci ošacení svou náboženskou příslušnost, zatímco muslimka nemůže.

Ashampoo_Snap_2015.07.15_21h02m16s_005_

Kultura společně s českými hodnotami nalézá ve filosofii Úsvitu velmi zvláštní podobu. Z vyjádření Hnutí Úsvit člověk neví, jestli si opozičníci z parlamentu nedělají legraci, nebo jestli to myslí vážně. Čermochova ratolest velmi dobře ví, že ztrácí výšku, a tak se nestydí zneužít osobnosti minulosti ke svému zviditelnění. Osloví Benediktinky, skrze které se ultranacionálové dostanou až ke kardinálu Dukovi. Historici s archiváři i archeology upadají do mdlob, jaký že politická ratolest se opírá o Elišku Přemyslovnu. Její blahořečení má dle vyjádření úsvitářů přispívat k boji vůči fanatikům z Islámského státu. Tomu uvěří opravdu snad už jen drogově závislý pomatenec, nebo náboženský fanatik.

Úsvit jako nezkušený demagog sahá na ikonu českých fašistů, aby za její pomoci strčil do škvíry mezi dveřmi prstíky v naději, že se široké diváctvo bílých národovců smiluje a zapomene na pachtování se s Konvičkou a jeho sadou sionistů. Přemyslovci jsou rovněž velkým tahákem na rebelujícího Tomia, jež je na sociálních médiích označován za jednoho “z největších národovců Česka”.

Ashampoo_Snap_2015.07.15_21h23m29s_006_

Úsvit se svíjí v křečích, a tak hledá příhodného ideového spojence, se kterým by mohl sáhnout na co nejvyšší nacionální metu, i když ve skutečnosti nic významného nepřinesla. Napojení na Duku a nacionalisty proklínanou církev nebyl nejspíš dobrý tah. S čím v příštím kole přijde Úsvit? Po hře na svatořečení a napojování se na Duku a Benediktiny posunou hru nejspíš do vyšších stupínků demence.