Levičáci ani odpůrci Evropské unie nemyslí na dobro Řecka

Řecko odmítlo podmínky eurozóny a krajně levicoví extrémisté společně s odpůrci Evropské unie se mohou radostí zalknout z představy, že referendum nabouralo světovládné choutky bruselských komisařů a eurobyrokratů. Slaví se hrad ideového vítězství, ve kterém není místo pro obyčejné Řeky, natož na blahobyt v kolébce evropské civilizace. 

Extrémofilní jedince v tuto chvíli nezajímá, co bude poté a jestli průměrný Řek bude mít naději na slušný život bez vážných potíží. Premiér řecké vlády Tsipras pro české, ale také evropské levičáky sehrával mnohem důležitější roli. A sice, boj ideálů mezi kapitalismem a krajně levicovým světem, kde realita společně s citem pro ekonomiku nemají své tradiční místo. Premiér je ideově oslavován, vydáván za hrdinu, obrovského vlastence, zatímco takový Sobotka je označovaný za představitele kolaborantské vlády, když si nechá od Bruselu diktovat, jak komisaři zapískají.

recko
Zdroj: Facebook

Je marné hledat v prožitcích krajně levicové scény jakoukoli logiku. Prostě a jednoduše tam není. Alexis Tsipras mluví na veřejných vystoupeních hodně o demokracii. Vydává se za vzor ctnosti, jako kdyby nechtěl připustit, že za sebou a dokonce i před sebou má mnoho divokých slibů, které nemůže splnit, ani kdyby se rozkrájel. Před volbami v lednu slíbil, že roztrhá záchranný program země, který by Řecko nadále ponechával pod společnou eurostřechou. V předstihu nedělního referenda coby politik vydal další politické záruky. Jednou z nich bylo ujištění, že bankovní vklady střadatelů jsou v řeckých bankách v bezpečí. Také prohlásil, že do čtyřiceti osmi hodin od hlasování bude mít dohodu s věřiteli Řecka…..sliby to jsou věru krásné, ale velmi těžce splnitelné.

Hlavní devizou Tsiprasovy politiky jsou demagogické sliby. Krmí jimi své spoluobčany, jež se jako tonoucí chytají každého slibu v naději na záchranu “z hrdla sopky” do kterého byli politiky nemilosrdně hozeni. Socialistický politik si vybral velmi nevhodné období pro hry na revoluci. Není čas na hloupé serenády rudých bratrů…..není dokonce ani čas na utopistické scénáře, protože stejně tak není čas na rychlé zavedení záchranných balíčků a mechanismů. V nedělním referendu dostali Řekové možnost rozhodnutí, které bude mít obrovské a velmi vážné důsledky pro příští generace. Lidé byli v referendu oficiálně žádáni, zda přijmou nebo odmítnou nabídku věřitelů ze dne 25. června 2015. Dluh země je neudržitelný a jakékoli další scénáře ho nedokáží jakkoli zabrzdit nebo zmírnit.

Ashampoo_Snap_2015.07.06_03h39m40s_006_
Zdroj: screenshot z webové televize

Naplněni řadou záchranných balíčků a omezení lidé volili v 61 procentech pro odmítnutí nabídky věřitelů. V Řecku se nesmí konat referendum v otázkách daňových záležitostí, proto se plebiscitem zabýval řecký nejvyšší správní soud, který v pátek rozhodl, že chystané nedělní referendum neporušuje ústavu. Vládní politici nelení a nadále vyvolávají v lidech strach. Ministr financí nazval věřitele za teroristy, zatímco mluvčí řecké vlády říká: “S tímto výsledkem dostal premiér jasný mandát od řeckého lidu.” Hollande a Merkelová po řeckém referendu požadují, aby se v úterý konal summit eurozóny. Problém zvaný Řecko se bude řešit dál. Tsipras chce vše řešit odpisem dluhů, zatímco evropští politici se shodují v tom, že Athény nikdy neměly v eurozóně být.

Řecká centrální banka podle mluvčího vlády v neděli požádá Evropskou centrální banku o zvýšení objemu nouzového financování z programu ELA, bez kterého se řecké banky neobejdou. K výsledkům referenda se trefně vyjádřil bývalý britský státní ministr pro Evropu, labourista Denis McShane: “Mělo by nyní 18 zbylých zemí eurozóny hlasovat o tom, zda budou posílat peníze Řecku? Plebiscity fungují oběma směry.

Ashampoo_Snap_2015.07.06_03h53m51s_008_
Zdroj: Twitter

Bylo by to přinejmenším spravedlivé. Pokud si Řekové hlasují, měli by poté ostatní členské státy rozhodnout, zda krachující stát chtějí mezi svými řadami. Samotné referendum se neslo ve zvláštní atmosféře, kdy ani lístky s hlasem ANO nemohly znamenat přijetí nabídek věřitelů, protože tyto nabídky z 25. června 2015 už dávno neležely na pomyslném stole. Ti, co hlasovali ANO, si mysleli, že hlasují pro Evropskou unii a Euro…..ve skutečnosti tomu tak nebylo. Oboje možnosti, obě dva hlasovací lístky s ANO i NE znamenají totéž….a sice pravděpodobný scénář opuštění Řecka od Eura.

Ashampoo_Snap_2015.07.06_04h21m53s_009_
Zdroj: Twitter

Bylo to hlasování bez jakéhokoli Happy Endu. Patnáct tisíc lidí jásajících na athénském náměstí Syntagma vůbec neznamená vítězství. Rada Evropy, evropské instituce pro lidská práva, sdělily agentuře AP, že referendum postrádalo mezinárodní standardy, protože oznámení o referendu nebylo učiněno minimálně dva týdny před jeho konáním, čímž nebyl veřejnosti dán dostatek prostoru k veřejným debatám. Stejně tak nebyl zajištěný tým mezinárodních pozorovatelů, kteří by sdělili, zda referendum proběhlo podle zásad demokracie.

Syriza je ztělesněním každého naivního ultralevicového voliče, který očekává dnem i nocí, že se svět přemění v místo, kde je všechno zadarmo a kde je možné obírat o poslední haléř každého člověka s majetkem vyšším než půl milionů eur. Předvolební plán této řecké politické strany se podobal naivním pohádkám a v těch se nachází i nyní v časech řešení ekonomické krize. 186. premiér Řecka přináší danajský dar, doslova trojského koně, v jehož útrobách se ukrývá ještě mnohem vážnější poškození Řecka, než je tomu dodnes. Syriza bude muset dospět, nebo bude “hrobníkem” svého vlastního státu.