Dojde někdy k prošetření válečných zločinů Izraele?

8. července 2014 Izrael zahájil vojenskou ofenzívu proti Gaze. Jednalo se minimálně o třetí válečný útok na civilní obyvatelstvo za posledních šest let. Izraelské obranné síly(IDF) se při takovém počínání dopouští porušování nejen mezinárodního ale také národního práva, podle něhož by se vojenští oficíři měli oficiálně řídit. Padesát dnů izraelské střely, tanky, ale také jednotliví vojáci v oblasti páchali sadu válečných zločinů, za které dodnes nebyl nikdo potrestán. 

Během válečného konfliktu izraelské ozbrojené síly vystřelily desítky tisíc dělostřeleckých a tankových granátů do hustě obydlených oblastí. Den co den se odehrávaly letecké útoky na domy civilistů po celém pásmu Gazy. Vojáci o půlnoci v džípech přijížděli k vybraným vesnicím, kde v rozporu s rezolucemi OSN zatýkali místní obyvatele. Opásáni automatickými střelnými zbraněmi si často vojáci nebrali servítky s dětmi. Surově je zbili, nebo dokonce střelili.

gaza_konflikt

Po dobu padesáti dnů IDF cíleně útočila na školy, v nichž se ukrývali civilisté, nemocnice i zdravotnické pracovníky, kteří zraněným palestincům poskytovali první pomoc. V rozporu s mezinárodním právem izraelská armáda znemožňovala evakuaci civilistů i zraněných do bezpečí. Každý den desítky lidí ztratily střechu nad hlavou a musely živořit na ulici, nebo v polorozpadlých domech. Na druhou stranu, z pásma Gazy  Hamás do Izraele jako odpověď na agresi vystřelil na tisíce raket a minometných granátů.

[quote_center]Míření na civilisty není nikdy akceptovatelné, ať se ho dopustí Hamás, nebo apartheidní režim z Izraele.[/quote_center]

Nicméně, rakety Hamásu většinou skončily v moři, v neobydlených oblastech a mnohé z nich byly sestřeleny automatickým obranným systémem. Dělostřelecké a tankové granáty IDF způsobily humanitární krizi a zničily ekonomiku protizákonně okupovaného území. Ke zodpovědnosti za útočení na civilisty, by měli být voláni ke zodpovědnosti jak příslušníci IDF, tak zodpovědní partajníci z Hamásu, jež si často palestince berou za své politické rukojmí. Evropská unie společně se Spojenými státy by měly zahájit vyšetřování válečných zločinů i zločinů proti lidskosti, jež se během padesáti dnů v Gaze odehrály.

Izraelská armáda ignorovala mezinárodně garantované humanitární právo, ve kterém žádná ze stran konfliktu nesmí cíleně útočit na domy civilistů, zdravotnický personál, nebo zasahující sanitní vozy. Během padesáti dnů bylo zničeno nebo poškozeno na 19 000 domů. Bombardování se odehrávalo často bez jakéhokoli varování ze strany IDF. Nikdo minutu, nebo deset minut před zahájením neposlal na mobily v oblasti varovnou smsku. Nikdo nad oblastí neshodil varovné letáky, aby lidé opustili území budoucího útoku. Amnesty International ve své zprávě hovoří o palestinské rodině Abu Jameho, jež v Bani Suheila obývala třípatrový dům. IDF neseslala žádné varování a 20. července 2014 na dům shodila ze stíhačky bombu. Útok na rodinu si vybral 25 mrtvých, jež v kritický čas v domě přebývali. nikdo z rodiny neměl nic společného s Hamasem ani jinou nacionalistickou skupinou v Gaze. Přesto IDF zaútočila.

[quote_center]Izraelská armáda opakovaně vystřelila na zřetelně označené sanitky i zasahující záchranáře[/quote_center]

Zdravotník Mohammad al-Abadlah byl zabit 25. července 2014 izraelskou střelbou při pokusu o záchranu zraněného muže. Lékař měl na sobě jasně viditelnou vestu. Přesto byl zabit při výkonu svého povolání. Nikdo do dnešních dnů nebyl za mužovu smrt povolán ke zodpovědnosti. A takových případů je opravdu mnoho. Izrael nerozhoduje na základě spravedlnosti, ale na základě naprostého nezájmu. Během uplynulého roku izraelské a palestinské úřady podnikaly pouze liknavá prošetřování. Nejednalo se o nestranné a už vůbec ne o spravedlivé zjišťování jednotlivých provinění.

Izrael ve věci prošetřování válečných zločinů vede případy tak, aby byla zajištěna ochrana zodpovědných osob. Hamás, ten se k prošetřování svých provinění staví chladně, po vzoru politického populismu. Pomůže ke zlepšení stavu prošetřování Mezinárodního trestního soudu v Haagu? Jak se zdá, oba strany, Izrael i Hamás jsou nakloněni pouze částečnému vyšetřování událostí minulosti. Útoky IDF jsou nelidské, nehumánní, zabíjejí děti, protože Gaza je jedno velké dětské ghetto ohrožované municí z Tel Avivu.

gaza3

Izraelští vládní představitelé, včetně premiéra Benjamina Netanjahua tvrdí, že OSN i řada dalších subjektů poukazujících na válečné zločiny páchané Izraelem, jsou vůči Izraeli silně zaujatí. V časech předvolebního mumraje dokonce padla ostřejší slova, jež tvrdila, že OSN rozšiřuje antisemitismus, když kritizuje izraelské právo na sebeobranu. Izraelské orgány zabránily komisařům OSN vstup do okupovaných území. Podobně se zodpovědné orgány zachovaly k dalším mezinárodním institucím, které se chtěly osobně přesvědčit o tom, jak se IDF v oblasti chová.

Gaza je nepřístupná pro ty, kdo chtějí poukázat na porušování lidských práv v oblasti. Přesto všechno se například Amnesty International podařilo v průběhu minulého a současného roku popsat válečné zločiny i provinění vůči civilnímu obyvatelstvu v Gaze. Porušování lidských práv se v menším rozsahu děje jak ze strany Hamásu…..ve větší míře ze strany Izraelských úřadů a IDF. Situace je skutečně velmi vážná a konečně by někdo měl být hnán ke zodpovědnosti.