V Renčově filmu o Lídě Baarové figuruje neonacista Pytel se svým Klubem vojenské historie při W.P.E.P.

Je tragikomické, pokud se k natáčení dokumentu z dob druhé světové války dostanou jako jedni z herců nebo statistů současní neonacisté. Takový zážitek je pro ně zajisté něčím nezapomenutelným. V nacistických uniformách sehrávají čurdy, zatímco se vesele fotí do alb na sociálních médiích a cítí se jako neskuteční hrdinové, jež pokračují ve vyprávění příběhu minulosti, kde nacista představuje pouze jednu z nevinných vzpomínek historie.  

Produkce Renčova filmu “Lída Baarová” podepsala smlouvu se spolkem neonacisty Jaromíra Pytla, jež je známý například protiromskými pochody, organizováním nejrůznějších sešlostí neonacistů. A jak se zdá, Jaromír Pytel si ve filmu společně se svými kamarády střihl také menší role. Napovídá tomu společná momentka s Filipem Renčem, na níž je Jaromír Pytel i Peter Větříček v dobové uniformě.

Ashampoo_Snap_2015.06.22_23h30m26s_009_
Zdroj: internet

Neonacista hraje hraje nacistu…….bohužel to není vtip, ale skutečnost. Oba pánové, v nacistické uniformě, jsou vyznavači krajně pravicového proudu. Je to patrné z příspěvků Větříčkova facebookového profilu.  Naleznete tam rasistické příspěvky narážející jak na anticikanismus, tak na v současnosti moderní islamofobii.

Neonacistické cítění Jaromíra Pytla je viditelné například na níže uvedené fotografii, kde odhodlaný nacionál pózuje s vlajkou, na níž jsou nacistické symboly. Mohlo by se zdát, že se jedná o další z momentek z natáčení, ale není tomu tak. Fotka byla pořízena dávno, před několika lety a Jaromír Pytel na ní dokazuje své národovectví i hodnoty nacionalismu, kvůli kterým se vesele setkává s ostatními neonacisty.

Jaromír Pytel drží vlajku nacistů

Je zvláštní, že zrovna s takovými lidmi producenti kolem pana režiséra navázali spolupráci. Jako kdyby nebyly jiné, neonacisty nezatížené organizace nebo kluby reflektující na období druhé světové války. Klub Vojenské historie při W.P.E.P. má již ve svém názvu obsaženu ideovou návaznost na krajně pravicové, rasistické smýšlení občanského spolku založeného Pytlem.

W.P.E.P. je občanské sdružení neonacistů a ve skutečnosti se nejedná o nic jiného, než o zkratku anglických slov “WHITE POWER EUROPEAN PATRIOTS”, což v překladu není nic jiného, než “BÍLÁ SÍLA EVROPSKÝCH PATRIOTŮ”. Pro přiblížení faktů není na škodu připomenout si některé okamžiky spojené s W.P.E.P.

Pozvánka na zahajovací setkání Pytlova občanského spolku W.P.E.P.

20. srpna 2011 se desítka neonacistů sešla v jihočeské Kaplici na zakládajícím srazu W.P.E.P. Celou akci nazvala pěkně po svém: “White Power”(Bílá síla). Setkání bylo jako bonus na pozvánce doprovázeno neonacistickým kryptogramem čtrnácti slov “WE MUST SECURE THE EXISTENCE OF OUR PEOPLE AND A FUTURE FOR WHITE CHILDREN” [“Musíme zabezpečit existenci našich lidí a budoucnost pro bílé děti”.] od Davida Lanea – [amerického rasisty, antisemity a jednoho z vrahů židovského rozhlasového komentátora Alana Berga ].

Pytlův spolek W.P.E.P. kombinuje národovecké, fašistické i neonacistické prvky. Je založený na myšlenkách rasismu, xenofobie, na čistotě bílé rasy a její ochraně. Samotný Jaromír Pytel byl v minulosti obviněn Policií ČR z přečinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Občanské sdružení W.P.E.P. bylo několikrát uváděné ve Zprávách o extrémismu Ministerstva vnitra.

Chtěl snad Filip Renč dosazením neonacisty do role nácka zajistit větší věrohodnost chystanému filmu? Možná nevěděl, s kým má čest a naivně si myslel, že jde jen o zapáleného fanouška válečné historie…….kdo ví, jaké pohnutky vedly slavného režiséra k zařazení subjektu hlásícího se k White Power ideologii do svého filmového týmu. Klub vojenské historie při W.P.E.P.  nesmí nyní zveřejňovat více fotek z natáčení filmu o Lídě Baarové:

Ashampoo_Snap_2015.06.22_23h55m27s_010_

Je morálně únosné, aby se na filmech z doby nacistického Německa na rolích nacistů podíleli současní neonacisté? Je to opravdu zvláštní. Budou pro větší autentičnost role v uniformách SS ztvárňovat skuteční nacisté dneška? Vypadá to jako nejapný žert……..ale bohužel……..o žert se opravdu nejedná.