V Bratislavě se hajlovalo i útočilo dlažebními kostkami na bezbranné dítě

Na pochod proti imigrantům přišlo do centra Bratislavy asi 5 tisíc lidí. Policie zadržela na 140 lidí. Islamofobové společně s dalšími xenofoby ukázali, kdo jsou, a jaké prostředky jsou ochotni zvolit k útoku na islám, místní imigranty i přítomné muslimy. Slogany doplnili hajlováním, povoláváním fašistických pozdravů Slovenského Štátu společně s pokusem o fyzické násilí zaměřené například vůči procházející saudskoarabské rodině.

Jsou to věru velmi hrdinní lidé, když se neštítí ublížit ženě s malým děckem v kočárku. Extrémisté vzali do rukou dlažební kostky, lahve i kameny, jež posléze začali na ženu s dítětem házet. Nesnášenlivci ukázali, že jim není vůbec nic svaté. Dokonce ani život bezbranného dítěte.

V násilnickém tažení nacionálové pokračovali na  cyklistickém závodě World City Downhill Tour, kde napadali diváky i přítomného kameramana televize RTVS, která sportovní klání vysílala. Jedním z tahounů bratislavské demonstrace byla Kotlebova silně xenofobní politická strana doprovázená spřátelenými neonacisty z Akční skupiny vzdor Kysuce.

Ultrapravicová organizace Akčná skupina Vzdor Kysuce je známá především fašistickými pochody Jozefa Tisa. V uniformách Hlinkových gard si to pochodují městy, zatímco se slzou v oku vzpomínají na slávu jejich obdivované doby nacistického Německa. Přátelství mezi jednotlivými členy po vzoru nacistických bojůvek zocelují sportovně – brannými aktivitami. Vůbec netají své polovojenské ambice. Tito neonacističtí extrémisté vznikli před čtyřmi lety, v roce 2011. Jejich současnou inspirací…..dalo by se říct alfou i omegou zájmů jsou kolaborantští vojáci Slovenského štátu, kteří bojovali po boku nacistických jednotek.

screenshot z facebooku Akčné skupiny vzdor Kysuce

Akčná skupina Vzdor Kysuce spolupracuje také s maďarskými neonacisty Maďarským národním frontem, který zase na oplátku spolupracuje s mezinárodní sítí neonacistů. Zahnnědlí holohlavci s bílými sny o bílé noci dlouhých nožů si jako malé děti s nadšením sobě vlastním vyměňují na Facebooku fotky náckovských kapel s rasistickými obrázky a slogany. Krev a čest jim v žilách rozhodně nekoluje. Také kde by se v nich vzala. Hlavní osobou novodobých slovenských neonacistů je Richard Holtan.

Do Holtanovy organizace má vstup pouze bílý Slovák. Čím je bělejší, tím lepší. Árijci k pohledání žijí svůj sen, kdy ulicemi poletují kordony popěvujících košiláčů a nevítaní Romové s homosexuály i muslimy končí za zdmi nových internačních táborů. Richard Holtan je typickým pokračovatelem fašismu Tisovy kolaborace. Novodobí zrádci národa si hrají na uniformované zlouny, aby na konci podivného výletu položili věnec vzpomínek na hrob ultranacionálního hrdiny Tisa. Akčná skupina Vzdor Kysuce, jak již bylo v článku řečeno, má velmi úzké vazby na Kotlebovu krajně pravicovou politickou stranu Ľudová strana Naše Slovensko.

Samotný lídr partaje a banskobystrický župan v jedné osobě nechyběl na pódiu jako jeden z přítomných řečníků. Organizátoři bratislavské demonstrace ho představili jako “politika, který se nikdy nenechal koupit“ a který lidem popřál “vydařený bílý den”. Samotný Marián Kotleba ještě v roce 2012 vyzýval na Facebooku k vyvražďování Romů, zatímco dnes se kromě nenávisti k přistěhovalcům vyzpovídal také k antipatiím vůči “zlotřilé” Unii.

Okolí pódia  lemovaly kromě slovenských zástav také vlajky ze sousedních Čech. Je veřejným tajemstvím, že Akčná skupina Vzdor Kysuce má velmi dobré vztahy s českými neonacisty, například Dělnickou mládeží, Národním odporem a dalšími organizacemi krajně pravicové scény. Antifa  docela trefně popsala, jaké “hvězdy” českého neonacismu do Bratislavy zavítají.

Zelená trika se stranickým logem byla doprovázena černými s notoricky známou vlčí hlavou Akční skupiny Vzdor Kysuce. Začátek projevů přítomných nacionálů působil opravdu komicky. Mikrofon vypovídal poslušnost, jako kdyby se snažil naznačit, že to, co se nyní v Bratislavě odehrává, nemá s bohem, natož s národem nic společného. Politika Evropské unie podle neonacistů ničí národy i děti, a proto mužíci s předsudky ve svých projevech zveličují význam xenofobního demonstrování.  Na první dobrou bylo jasné, že hlavními účastníky islamofobní a antievropsky zaměřené demonstrace jsou především členové neonacistických i neofašistických politických stran a hnutí. Mnozí lidé na demonstraci dokonce při zmínce názvů jednotlivých organizátorů akce začali spontánně hajlovat i vykřikovat společně s davem “My jsme tu doma“.

hajlovani_bratislava
Muž na fotografii hajluje

Je to velmi smutný pohled. Hlavní organizátor, který akci nahlásil a propagoval například na Svobodném vysílači,  sice do médií tvrdil, že se nejedná o žádný sraz neonacistů, ale složení skupin, jež věc podporovaly, společně s chováním přítomných demonstrantů, říkalo pravý opak. Dehonestace státu i veškerých hodnot Slovenska pokračovala vesele dál. Transparent “Stop fašismu v EU” v přítomnosti neonacistů vypadal opravdu komicky. Detailně popisoval absurditu reality, kdy neonacisté považují své odpůrce za fašisty, zatímco sama sebe vidí ve světle vzorných a pracovitých otců od rodiny. v okamžiku proslovů řečníků nechyběl ani černý plakát s vyjmenovanými stranami poslanců, jež v Evropském parlamentu hlasovali pro kvóty Evropské komise. Přítomné texty na kusu látky, nebo kouscích papíru posloužily jako ideové vodítko vykládajícím řečníkům, jejichž výkon byl často přerušován salvou ultranacionálních provolání.

kotleba,
Marian Kotleba promlouvá k demonstrantům

Kotleba po přání bílého dne zaútočil na slovenské europoslance hlasující pro kvóty. Nazval je vlastizrádci. Šéf Banskobystrické župy přijel na shromáždění, aby zastavil imigranty, kteří podle jeho slov nemají na Slovensku místo. Ikona slovanského nacionalizováni, anticikanismu i společníka neonacistů je tam pod Tatrami doma. Proto se nestydí a bez zaváhání zaútočí na Ameriku a neopomene ani na Izrael, protože v extrémistově mysli je pomoc uprchlíkům placena právě z těchto míst. Tímto svým komentářem předseda LSNS ukázal svůj smysl pro antisemitismus, populismus i touhu vyvolat co největší salvu souhlasu u svých diváků. Vyhrožuje vládě a před přítomnými omezenci hodlá zúčtovat s vládou. Všem je jasné, o jaké zúčtování se má jednat. Proto dav bezmyšlenkovitě unisono křičí “POVĚSIT!” Kdyby možná ve stejný okamžik byl přítomen některý z europoslanců, zcela určitě bychom byli svědky nechutného lynče.

Z takové atmosféry běží mráz po zádech. Zvláště, pokud si uvědomíte spojitosti s historií, kdy něco podobného kdysi dávno přesně takto probíhalo. Kotleba mává slovenskými vojáky s policisty, jež by nejradši využil k represím v daleké Itálii. Neonacisté se halí v projevech do virtualit vlastenců, křesťanů, i když v rozporu s křesťanskou vírou odmítají poskytnout pomoc bližnímu svému. Ve slovech řečníků je zneužita Dublinská dohoda i nemožnost současného stavu, aby vzápětí byly odmítnuty jakékoli snahy o nápravu a pomoc lidem v nouzi.

misun_vlajka
Marian Mišun předává vlajku Evropské unie do zadních řad ultrapravicovým extrémistům z Karlových Varů

Na scénu se dostává  Marian Mišun. Je to třiceti pětiletý ultranacionalista ze slovenského Púćhova. Kdysi vykonával funkci městského policisty i předsedy místního odboru Matice slovenské v Púchově. Kdysi zneužil dobré jméno Matice k lákání lidí na mítink, jehož se měl zúčasnit Marian Kotleba. Plakát měl velmi rasistický podtón, a tak byl Mišun za své jednání Maticí “odměněn” žalobou. Jako trenér učil slovenské neonacisty a fotbalové chuligány bojovým uměním. Tentokrát vyměnil kimono za černé přiléhající triko s černými kalhotami. Na pódium přišel s vlajkou Evropské unie smotané do ruličky.

Držel ji ve své pěstí, zatímco s notnou dávkou despektu seznamoval účastníky demonstrace s rozhodnutím českého Nejvyššího soudu. Pálení vlajky Evropské unie podle rozsudku není trestným činem, a proto ve světle demagogie rozbaluje modrou vlajku s hvězdami, aby ji předal dvěma českým příznivcům krajní pravice z Karlových Varů, kteří vlajku následně za skandování “Podpálit, Podpálit!” roztrhali. Marian Mišun nabádá držitele vlajky Evropské unie k páchání trestného činu výtržnictví a nepřímo tak říká, že by ji ultrapravičáci z Varů měli spálit.

fronek

Přítomnost českých krajně pravicových extrémistů dokládal místopředseda DSSS, Jiří Froněk, který také na demonstraci v Bratislavě vystoupil. Vandasova umírající strana hledá jakoukoli záminku pro další existenci. Zatímco se Vandas pachtí s přátelstvím a uzavíráním partnerství ve vytvářeném slepenci Le Penové, místopředseda promlouvá ke slovenským příznivcům krajně názorového proudu. Froněk před příjezdem na Slovensko nejspíš prolistoval všechny možné bulvární články, protože to, co povídá, nemá hlavu ani patu. Lže od prvního řádku až do toho posledního. Vymýšlí si, když říká, že Němci musejí chtě nechtě uvolnit domovy nově příchozím imigrantům a varuje, že totéž se může stát na Slovensku.

Takovými tvrzeními by se mohl dostat do potyčky se zákonem, protože veřejně rozšiřuje nepravdivou informaci s cílem vyvolat v lidech obavy, strach i ochotu slovně a posléze fyzicky útočit na imigranty a lidi s rozdílnou kulturou. Používá stejné techniky demagogie, jaké používali antisemité v období nacistického Německa. Kdyby byl Froněk Pinocchio, měl by nos dlouhý až do nedaleké Vídně. Uprchlíci jsou pro něj rezervoárem chorob, které nebyly v Evropě ani za středověku……..člověk neví, jestli se má smát, nebo usedavě plakat, že i dnes ve 21. století existují mezi námi takové kreatury nelidství.

bratislava_transparent
Jeden z transparentů na demonstraci. Vyvolává nenávist vůči muslimům a Afričanům….dokonce nechápe, kdo je Slovákem a jako bonus na konci ukazuje na krajní pravici černým sluncem. Opravdu toto chtěli předkové?

Je vidět, že Froňkovou devizou není zeměpis. Poprvé Eritrejce posouvá do střední Afriky, jindy uprchlíky nazývá beduíny…….pravděpodobně ani neví, kdo nebo co beduíni jsou a kde pobývají. Je to čirá existence neznalosti, nízkosti krajně pravicové scény. DSSS se chce spojovat na evropské úrovni a zároveň koncept Evropské unie odmítá……to je opravdu tragikomické. Jiří Froněk by byl nejradši, kdyby se spojil se slovenskými nacionály, protože by mohl tímto krokem oddálit konec Vandasovy partaje.  Po DSSS se dostala ke slovu Unie autodopravců……jejich rétorika se nelišila od té Froňkovy. I proto je zbytečné opakovat totéž.

pochod

Po projevech se neonacisté, fotbaloví chuligáni a příznivci krajní pravice vydali na pochod. A právě v tento okamžik došlo k nešťastným událostem uvedeným na začátku článku. Podobné demonstrace jsou velmi nebezpečné, protože zvyšují napětí ve společnosti a poskytují extrémistům k rozšiřování jejich ideologie.