Reflex manipuluje s informacemi a spoluvytváří tím propagandu proti uprchlíkům

Typickým příkladem dekadence novinářské branže je Reflex. Ujíždí na rozšiřování krajně pravicových názorů, slouží jako hlásná trouba facebookového uskupení Islám v České republice nechceme a ještě k tomu vytváří lživé články, ve kterých buď autoři jednotlivých příspěvků cestují časem, nebo vybírají z fotobank ostatních médií co se jim zrovna hodí. 

V takový okamžik, jak se zdá, nezáleží ani tak na datu pořízení fotografie. Vezme se černoch válící se na pláži, protože takový pohled odpovídá virtuální realitě dneška. Z doslova každého koutu na diváka vyskakují útržky o tom, jak ti uprchlíci z Afriky jsou nebezpeční, a tak se rétorice dopomůže další fabulací. Pomocí kláves “CTRL + C” se obrázek, například z iDnesu, zkopíruje, aby se následně v redakčním systému kombinací “CTRL + V” přidal ke žhavému svědectví o tom, jak se turisté na Kanárech sluní, zatímco opodál, několik metrů od zahraničních hostů bojují na pláži o život přicházející uprchlíci.

Fotografie dne na Reflexu dostává opravdu prazvláštní šmak trapnosti lži, kdy devět let starý snímek účelově poslouží k protiuprchlické propagandě. Článek Reflexu ze dne 15.6.2015 vydává fotku iDnesu z 5.5,2006 za svědectví současného dění.

reflex_uprchl

Nejedná se o fotografii dokumentační, ale o fotografii dne vypíchnutou do speciálního článku, aby se čtenáři na první dobrou seznámili se situací současnosti. Z pseudoreportáže číhá účel klamu a lži, kdy se manipuluje. Text umístěný pod fotkou na stránkách Reflexu staví na pravdivosti fotky, popisuje ji a pokouší se hýbat s názory i myšlenkami čtenáře tak, aby čtenář uvěřil fikci, předkládané propagaci protiuprchlické tóniny, jež nepopisuje skutečnost, ale politické sny a přání. Reflex už dávno nemá pranic společného s novinařinou. Zveřejněná fotka dne to pouze dokazuje.

reflex_clanek
Zdroj: Screenshot: web Rexlexu

Sexy přitažlivým tématem napříč krajně pravicové, ale také krajně levicové scény je “uprchlická vlna” s evropskými kvótami. Kdo by se dnes obtěžoval o reálné sdělení skutečností bez příkras. Celostátní televize  TV Prima ve večerních zprávách tlůmočí divákům názory stoupenců italské krajně pravicové scény, zatímco se další televizní kanál pokouší vyvolat manipulacemi s informacemi strach z uprchlíků. Nacházíme se v období mediálních zkratek i účelových tvrzení, kdy články z nejrůznějších, naprosto nesouvisejících období vykreslují neexistující situaci, kdy sice uprchlíci umírají ve vlnách Středozemního moře, ale rozhodně jejich životy na plážích Kanárských ostrovů.

Až by se člověku s trochou nadsázky chtělo říct, že rekreanti na fotce mají velké štěstí, když se devět let mohou válet u moře………potom opravdu ten uprchlík zažívá celých devět let na pláži doslova nevyslovitelná muka doprovázená úpornými křečemi, protože setrvat ve stejné poloze po celou dobu, to není opravdu jednoduché…….jediné, co u fotek sedí, je autor fotografie. Určitě by koukal, jak je možné, aby jeho dílo bylo vytaženo z kontextu jako pomocná berlička k provolávání lží. Otázkou je, zda se redakce Reflexu dopustila manipulací na doporučení krajně pravicové Czech Defence League, IVČRN, nebo jestli příspěvek vznikl čistě z invence pseudonovinářů.

Propaganda a novinařina………..to jsou dvě naprosto odlišné věci a není možné vměstnat tyto dva pojmy do jedné skupiny tvrzení, kdy lež je seriozní novinářskou prací jen proto, že se praktiky bulváru stávají běžnou rutinou celostátních médií. Proto je třeba být u zpráv o uprchlících a imigrantech velmi obezřetný, protože mediální kampaň nemá za úkol informovat, ale upravovat názory a myšlení lidí například na situaci těžce zkoušených uprchlíků.