Řecký Kos neplundrují žádní uprchlíci

Symbolem přívalu uprchlíků se stal řecký ostrov Kos. Média napříč světem překotně informovala v sáhodlouhých článcích o třeskutých poměrech na turisty oblíbeném místě. Cizinci připlouvající na přeplněných lodičkách i nejrůznějších plavidlech měli přeměnit destinaci výletníků do apokalyptických rozměrů. Jeden článek následoval další a průměrnému našinci nezbývalo nic jiného, než uvěřit mediálním zkratkám, kterými byl každý večer pravidelně nakrmen. Případ ostrova Kos není přitom nic jiného, než umělohmotně nafouknutá reakce nespokojených britských turistů otištěná před několika dny v deníku Daily Mail. 

Novináři, jeden po druhém napříč světem přebírali původní zprávu a pokaždé si k ní přidávali kousek své vlastní invence,

až z neškodného příběhu okrajového charakteru vznikl epos o hordách uprchlíků lačnících po výdobytcích Evropy. Pokleslost žurnalistiky, kdy čtenost a senzace převažuje nad faktograficky ověřenými údaji zapříčinila zrod protiuprchlických nálad, kdy evropští politici zapomínají na lidská práva a předhánějí se v populistických scénářích, aby se zalíbili špatně informovaným voličům a spoluobčanům.

Šlendriánsky odvedená práce ochránců demokracie je výtečnou smečí na islamofobní a ultrapravicovou rétoriku,

kdy se zužitkují účelově pojaté fotografie uprchlíků z Kosu, aby vznikal dojem o nezadržitelné vlně nebezpečí, proti kterému zuby nehty islamofobní a krajně pravicoví extrémisté usilovně brojí. Falešné, polovičaté texty ze světoznámých,  ale také domácích médií  přivádějí čtenáře, nebo diváka do náruče nesnášenlivého uvažování, kdy přednější je ochránit sobeckost a sebezahleděnost před obyčejným humanismem a pomoci lidem v nouzi…..”nikdo přeci nechce, aby to tady vypadalo jako na vydrancovaném Kosu”.

Uprchlictví je v médiích samo o sobě velmi zneužívanou nevěstkou. Módním nešvarem se stala podpora “dehumanizace” společnosti. Novináři si zvykli spoléhat na informace jiných kolegů, aniž by si sami ověřili pravdivost původního zdroje. Proč by to také dělali, když Daily Mail něco napíše a ostatní média ještě zvučnějších jmen to převezmou s dávkou vlastních zkreslení. Jasný obraz dostává podobu pořádné matlaniny, kdy se mění původní smysl zprávy.

Na plážích Kosu se nepovalují žádní uprchlíci. Dokonce ani tamější hotely nejsou nikým drancovány.

Čech škudlící ve dlani poslední kačku na dovolenou může zůstat klidným. Řecko se sice dlouhá léta potýká s nedokonalou péčí o imigranty a přístup Atén k uprchlictví patří mezi jeden z nejhorších v Unii, ale to nemění nic na tom, že na Kosu nepanuje žádná uprchlická invaze, natož uprchlická krize. Celý ostrov je pod kontrolou policie a armády v rámci bezpečnosti turistů a zadržení případných uprchlíků, které stráž zastaví na moři a okamžitě je přesouvá do hlavního města. Turistický ruch je pro krachující stát velmi důležitým příjmem, a proto se Řecko stará o to, aby turismus probíhal bez větších komplikací, což se také na Kosu daří. Hlavní město Kos také není přelidněné uprchlíky. Občas je možné zahlédnout lidi sedící na zem i u policejní stanice. Neobtěžují kolemjdoucí a pouze čekají na kontrolu a povolení odcestovat na pevninskou část Evropy.

Uprchlíci se na Kosu zdržují na dvou místech, a to v opuštěném hotelu a před policejní stanicí v hlavním městě ostrova Kos

Uprchlíci se na Kosu zdržují na dvou místech, a to v opuštěném hotelu, který majitel i město dobrovolně poskytli uprchlíkům jako dočasný přístřešek, protože mezi přicházivšími jsou také staří lidé, děti, ženy. Je to symbol solidarity a obyčejné lidskosti…..projev soucitu, který byl některými médii mylně vykládán. Není pravda, že hotel si uprchlíci sami násilně zabrali a zahájili jeho násilnou okupaci. Takové tvrzení je naprostá lež. Hotel se navíc nachází v části ostrova, do které obyčejně turisté nechodí. Tím druhým místem je, jak již bylo řečeno, místo s policejní stanicí, kde uprchlíci čekají na vyřízení potřebných dokladů.

Kavárny, pláže, obchody jsou místy, kde potkáte jen turisty a žádné imigranty. Toto tvrzení dosvědčuje reportáž TV Nova

[embedplusvideo height=”311″ width=”500″ editlink=”http://bit.ly/1RGPc3Q” standard=”http://www.youtube.com/v/AIYLT7G6iE4?fs=1″ vars=”ytid=AIYLT7G6iE4&width=500&height=311&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=0&chapters=&notes=&lean=1″ id=”ep9139″ /]

Situace je na ostrově klidná. Turisté se uprchlíků nebojí a vůbec nejsou uprchlíky obtěžováni, jak líčila některá média. Krvelačný útok na dělohy  dovolenkářek se nekoná. Je smutné, že některá média se svou prezentací dění na středozemním ostrově blížila úrovni White Mediím. Místní obyvatelé se snaží uprchlíkům pomoci jak nejlépe mohou. Chodí za nimi s jídlem, vodou, oblečením a snaží se lidem v nouzi ulehčit nelehký osud.

Kos není zmítán vraždami, hořícími auty a životy turistů nejsou v ohrožení.

Mediální bublina se pokoušela ublížit multikulturalismu a u mnoha jedinců to docela vyšlo, dokonce také u některých novinářů, kteří místo objektivity pustili do světa svou zlobu s ochotou zapojit se do krajně pravicového směru. Plánovaná dovolená není uprchlíky v ohrožení, stejně tak v ohrožení není ani majetek s životy ostrovanů.