Pravý sektor ve Lvově demonstroval proti Porošenkovi

Lvovem 6. června 2015 pochodovali opět neonacisté z Pravého sektoru. Jsou nespokojeni s tím, jak Porošenko vládne. Chtěli by více prostoru ve veřejném sektoru a proto vyšli do letních ulic krajně pravicovému myšlení nakloněného města. Rudočerné prapory vlály, zatímco pohrobci minulosti pochodovali ulicemi. 

Z pokřiku “Sláva Ukrajině”, “Hrdinové neumírají” , “Putin je kurva” přišli v khaki uniformách a rudými světlicemi v rukách extrémisté obdivovat pomníky svých idolů. Dávali najevo, že období apokalyptického majdanu ještě neskončilo. Prozatím místo zápalných lahví létala slova nespokojenosti. Od symbolu ukrajinské kolaborace, pomníku Štěpána Bandery, pochodovali neonacisté k dalšímu symbolu vražedného ultranacionalismu. Taras Ševčenko místo sepisování přihlouplých básní nacionálního běsnění tentokrát přihlížel požadavkům pochodářů.

[embedplusvideo height=”404″ width=”500″ editlink=”http://bit.ly/1IxY3Dl” standard=”http://www.youtube.com/v/Dp2rjZC5WgM?fs=1″ vars=”ytid=Dp2rjZC5WgM&width=500&height=404&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep7373″ /]

Pravý sektor má svůj vlastní projekt změn ve společnosti, který se rozhodli pod pomníkem vlastizrádců beze studu propagovat. Jednotliví mluvčí s mikrofonem v ruce přednesli několik otázek směřovaných ukrajinskému prezidentovi.

Divili se zejména, proč nebyl doposud nikdo potrestán a hnán ke zodpovědnosti za střelbu do účastníků Pravého sektoru na  krvavém majdanu v Kyjevě. Neonacisté strany Svoboda, Pravého sektoru přeměnili před několika měsíci tvář hlavního města do podobenství apokalypsy, zatímco někdo začal ze střech střílet do krvelačně uvažujících radikálů, jež jsou dnes považováni za hrdiny ukrajinské revoluce. Dodnes se neví kdo těmi střelci byl a kdo střelbu přikázal. Extrémisté tenkrát chtěli zaútočit na budovu ukrajinského parlamentu, kterou chtěli rovněž obsadit. Není divu, že ukrajinská policie zvolila střelbu jako poslední krok pro ochranu demokracie, jež nakonec ustoupila polofašistickému režimu.

ukraina1

Pravý sektor by byl nejradši, pokud by policisté byli hnáni ke zodpovědnosti za to, že bojovali proti krajně pravicovým extrémistům. Vzpomínaní ve slovech účastníků lvovského shromáždění byli také mrtví v řadách podivně vyhlížejících protiteroristických jednotek ATO. Zejména díky nim se neonacisté stali jednou ze základních součástí ochrany nového státu. V rámci batalionů Pravého sektoru si radikálové osvojují stále větší postavení na Ukrajině. Například v Doněcku, o němž se mužíci s mikrofonem zmiňovali, se Pravý sektor dopustil velmi krutých válečných zločinů i zločinů proti lidskosti, ale to nikoho na červnovém pochodu Lvovem nezajímalo. Na hlavním piedestálu slov účastníků sehrával epos nikoli o Gilgamešovi, ale o ukrajinských hrdinech, jež čelili na doněckém letišti nátlaku ruské strany. Polofašistický režim vyrobil z válečných zločinců kyborgy, které ve svých představách obdivují také Ukrajinci žijící v zahraničních diasporách.

Aktivisté v khaki uniformách požadovali seznam jmen osob zodpovědných za státní reformy i následnou decentralizaci moci v zemi. Mezi emotivně pronášenými požadavky zaznělo přání po účinných sankcích vůči Rusku. Banderovci, tak jako ostatní extrémisté, nemají smysl pro realitu. Nejradši by jako největší rusofobové všechny Rusy poslali do věčných lovišť, zatímco pokrytecky vítají další pohrobky Vlasovovy armády. Jeden z řečníků dokonce prohlásil, že “Poroshenkův režim není o nic lepší, než Janukovyčův režim“. Pravý sektor je proti lidským právům, proto v projevech nesměla chybět floskule o komunitě homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů: “Vlastenci jsou ve vězení, zatímco Porošenko a jeho tým dali svolení LGBT komunitě k uspořádání gay pride v Kyjevě. Zdraví lidé z úcty k tradicím, běžným hodnotám a morálce, se rozhodli k protestu proti tomuto rozhořčení.

ukraina2

Mužíci v khaki uniformách neopomněli pochválit své kolegy, jež velmi krutým způsobem napadli poklidný pochod hrdosti. Homosexualita nepatří do hodnot radikálů, a proto se kyjevští násilníci neženýrovali a začali házet 6. června 2015 dýmovnice s kameny na účastníky LGBT pochodu i přítomné policisty. V souvislosti s incidentem policie zadržela více jak dvacet extrémistů.  Člen ukrajinského parlamentu Serhij Leščenko prostřednictvím Twitteru uvedl, že policie zadržela přibližně 25–30 chuligánů. Ještě před začátkem konání akce Pravý sektor oznamoval, že se pokusí pochod homosexuálů zastavit. Zvláštní postoj k celé věci zaujal kyjevský starosta Vitalij Kličko, který doporučoval, aby se pochod hrdosti LGBT komunity v Kyjevě raději nekonal.

Je tragikomické, že lvovští extrémisté pochodující ulicemi letního města považují házení dýmovnic a kamenů na lidi za akt hrdinství. Lvovský příslušník shromáždění Pravého sektoru na adresu  narušitelů pochodu LGBT komunity dodal: “Z nich udělal(pozn. redakce: myšleno Porošenko) zločince a teroristy, zavřené na policejních odděleních. Kvůli nebeskému boji budou vlastenci drženi ve vězeních? Lidé připravte se na nejhorší, utáhněte opasky, protože tento režim není dobrou předzvěstí. Musíme být jednotní.

ukraina3

Pravý sektor požaduje jednotu a viní Poroshenka ze zadržení chuligánů…….připravuje si ideologickou cestičku na organizování změn po svém. To by se mohlo vymstít především samotné Ukrajině. Šéf Pravého sektoru je prozatím jediným poslancem, jež se do zákonodárné funkce dostal skrze krev a lidské životy. Totéž by se mohlo znovu opakovat, ovšem v mnohem horším scénáři, protože Pravý sektor je v rámci jednotek ATO velmi dobře vyzbrojený. S ohledem na tento kontext zní požadavky o vzetí věcí do vlastních rukou opravdu velmi mrazivě.

Banderova ideologie je pro Ukrajinu smrtící a vždy přináší rozvrat země. Zatímco se lvovští následovníci Bandery vydávají za bojovníky nejen s Ruskem, ale také neukrajinskými oligarchy, nedělají nic jiného, než že volají po dalším rozvratu státu.