Írán posílá dobrovolníky na boj proti Islámskému státu

V boji proti Islámskému státu hraje velmi významnou roli nedaleký Írán. Rozhodl se v rámci bojů proti wahhábistickým teroristům nasadit na 15 000 dobrovolníků. Íránci, Iráčani společně s afghánskými Hazáry přijedou do Damašku a pobřežní provincie Latakia, aby společnými silami zvrátili neblahý výsledek bojů syrských vládních vojsk s představiteli Islámského státu. Je nutné wahhábisty v oblasti porazit a zároveň nesmí docházet k sektářskému násilí páchanému kurdskými Pešmergy na místním arabském obyvatelstvu. 

Například ze severosyrské provincie Hasaky za poslední půlrok uteklo více než deset tisíc obyvatel. Kurdové tvrdí, že místní arabské obyvatelstvo vyznávající sunnitský islám je spojencem Islámského státu, a proto proti nim nekompromisně postupují. Údajně místním Arabům vyhrožovali kurdští bojovníci se slovy: “Budeme střílet vaše děti. Když tady zůstanete, zemřete“. Kurdové pravděpodobně využívají krytí bojů vůči Islámskému státu k páchání válečných zločinů. V podpoře Kurdů si Západ zahrává s velmi nebezpečnými bojovníky, jež se následně po skončení bojů vůči Islámskému státu mohou obrátit zády proti samotnému Západu, jež Kurdy zásobuje zbraněmi i dalšími potřebnými věcmi. Kurdové se podle svědectví lidskoprávních organizací dopouštějí vypalování vesnic obývaných arabským obyvatelstvem a vyrábějí tak nové vnitřně vysídlené bezdomovce ukrývající se v syrských uprchlických táborech.

Je nutné porazit koalici wahhábistů, jež s pomocí bojů páchají válečné zločiny, únosy, vraždy, krádeže, kteří se skutečným islámem nemají pranic společného. Nicméně, nemělo by v rámci bojů docházet k etnickým čistkám. Vůdcové na Západě tolik populárního teroristického uskupení se obohacují na kultuře obsazeného území. Před kamerami i před fotografy ničí sádrové napodobeniny, zatímco na černém trhu prodávají originály. Za utržené peníze si pořizují luxus i politicko – ekonomické vazby na nejrůznějších místech světa. Islámský stát se chová jako husitští radikálové. Páchají kruté vraždy, skrze které si zaručují ve večerních zprávách popularitu potřebnou pro vábení nových absolventů vražedných komand Islámského státu.

Íránem organizované jednotky dobrovolníků si od zapojení do bojů s tamními wahhábisty plánují osvobození syrské provincie Idlib od náboženských fanatiků. Generál Qasem Soleimani, velitel íránského elitní jednotky Quds, shromažďuje v Latakii dobrovolnické jednotky a pravděpodobně se bude podílet na připravované vojenské kampani v oblasti. V íránských diplomatických kruzích se tiše hovoří o plánovaném navýšení dobrovolnických oddílů z 15 000 až na 50 000 mužů v boji. Generál Soleimani v rozhovoru pro Íránskou tiskovou agenturu uvedl, že svět bude mile překvapen s plány, jež se v následujících dnech stanou skutečností.

Zajímavý je postoj syrského prezidenta Bašára Assada. Ten neochotně souhlasí s plánem, protože přítomnost Íránu dává jasně najevo neschopnost oficiálních syrských míst řešit velmi složitou situaci v zemi. Je veřejným tajemstvím, že syrští vojáci nevynikají zrovna největší morálkou. Zažívají na regionálních frontách velké ztráty a mnoho vojáků ze syrské strany buď dezertuje, nebo se přidá na stranu Islámského státu. Zvláště v provincii Idlib došlo k velmi citelným vítězstvím bojovníků Islámského státu. Velkými pomocníky v poražení nepřátel tamních wahhábistických skupin jsou koalice rebelů, z nichž bychom mohli jmenovat například milice Ahrar al-Sham nebo Fronta an-Nusrá, jež je napojena na teroristickou organizaci Al-Kájda.

Fronta An-Nusrá byla nejúspěšnější bojovou formací Syrské osvobozenecké armády. Západ o nich ještě před několika měsíci hovořil jako o bojovnících “demokracie”. Vůdce syrské povstalecké Fronty An-Nusrá, Abú Mohamed al-Džavlání se společně se svými lidmi podílel na začátku syrského konfliktu na teroristických útocích vedených vůči Assadovi. Vzpomenout bychom mohli například teroristický útok na autobusy s policisty, při kterém došlo v roce 2012 k zabití 26 lidí. Právě tento útok vynesl Frontu An-Nusrá do nebe protiassadovské slávy. Bojovníci za svobodu syrského lidu vyhodili do vzduchu policejní autobus. Fronta An-Nusra používala již od svých prvopočátků stejné taktiky jako Američany kritizovaná Al-Kájda. Nabírala bojovníky ze Saudské Arábie, Pákistánu, Libanonu a dokonce i z evropské Británie a Francie. Fronta An-Nusrá byla podporovaná Spojenými státy……..tedy do doby, než oficiálně  Abú Mohamed al-Džavlání vyslovil věrnost Al-Kájdě.

Dnes Fronta An-Nusrá představuje jednu z hlavních vojenských sil Islámského státu, proti které bojuje jak Západ, tak jednotlivé arabské země. Americký vládní úředník řekl, že za posledních devět měsíců bylo pomocí náletů v Iráku a Sýrii zabito na 10 000 bojovníků Islámského státu. Jenže bojovníci wahhábistického střihu pokračují. Globálně sice slábne jejich moc, ale ve svém mikroregionu některé části jednotek Islámského státu postupují dál. V nebezpečí je podle médií severovýchodní Sýrie, provinční hlavní město Hassakeh. To je střeženo syrskými vládními jednotkami i jednotkami Kurdů……ti však oblast údajně nejsou schopni ubránit.

Syrská armáda používá zakázané chemické zbraně v bojích. Kurdové, jak již bylo na začátku řečeno, se dopouštějí válečných zločinů i zločinů proti lidskosti. Poukazují na to lidskoprávní organizace zabývající se sledováním situace v Sýrii. Situace se v lidskoprávním měřítku vymyká z kontroly. Bohužel, tak to někdy ve válce bývá, i když by se tak stávat nemělo. Účastníci bojů by měli dodržovat Ženevské konvence i mezinárodní právo k ochraně životů civilního obyvatelstva.

Zapojení Íránu do bojů s Islámským státem je správný a pro region Blízkého východu velmi důležitý krok.