32 % přímých obětí války v Afghanistánu a Pákistánu tvoří civilisté

Válka v Afghanistánu a Pákistánu má na svědomí v letech 2001 až 2014 na 149 000 lidských životů. Hovoří o tom zpráva Watsonova institutu pro mezinárodní a veřejné záležitosti při Brownově univerzitě.  Mezi oběťmi boje proti “terorismu” nejsou jen příslušníci americké armády, spojenci a opoziční síly bojující proti vlajce z hvězd a pruhů. 

Rovných 32 %, tedy 47 770 mrtvých, tvoří civilisté. To dokazuje, jak moc jsou boje v tomto regionu bezohledné vůči místním obyvatelům. V místních vesnicích, nebo ve městech nežijí Evropané, Američané, Kanaďané, nebo Australané, a tak se předem počítá s “vedlejšími oběťmi”. Bomby s vysokým dosahem se shodí na příbytek šéfa některé z buněk Talibanu, aby okolí se svými obyvateli zaplatilo za činy podivného souseda. Kromě masového vraha, nebo “obyčejného” velitele povstaleckých gueril, zemře spoustu nevinných civilistů nemajících s teroristy pranic společného.

Během čtrnácti let v Afghanistánu zemřelo na 26 270 civilistů. V sousedním Pákistánu je o zhruba pět tisíc obětí méně. Zatímco se o o vojenských operacích v zemi pod Kábulem ve večerních zprávách hovoří s železnou pravidelností, válka v sousedním Pákistánu se odehrává tak nějak pod rouškou mediální anonymity, protože operace v hornatém prostředí pákistánských hvozdů pro pisálky z Evropy představují pouze doprovodné operace, jež se stejně ztratí v místním chaosu.

Spojené státy americké skončily bojové operace v Afghanistánu oficiálně v prosinci 2014, přesto vojenští experti ze zámoří radí afghánským ozbrojeným silám se zapojením se do bojových operací. Válka neustává. Naopak v posledních měsících nabírá na intenzitě. S každým měsícem, každým dnem rostou oběti, a to jak mezi afghánskými vojáky a policisty, tak mezi civilními obyvateli. Statistiky dokazují, že se za posledních pět let v Afghanistánu zvyšuje počet přímých obětí války v Afghanistánu.

Ashampoo_Snap_2015.06.28_12h59m52s_003_
Zdroj: zpráva Watsonova institutu pro mezinárodní a veřejné záležitosti při Brownově univerzitě

Jak se zdá, na rostoucí vlně civilních obětí války se velmi významnou měrou podílejí protivládní bojůvky. Není na tom nic divného. Taliban s dalšími protivládními ozbrojenci útočí na vládní síly především skrze místní obyvatelstvo. Atentátník s bombou kolem pasu zabije vojáky, ale zároveň při takovém činu zavraždí další desítky Afghánců. Vládní jednotky, policisté s vojáky si na oplátku počínají nelidsky v případech odvetných útoků vůči příslušníkům protivládních radikálů. Civilisté jsou oběma stranami vyháněni ze svých domovů, případně dobrovolně utíkají, aby se vyhnuli běsnění té, či oné strany. Dochází tak k vytváření vnitřně vysídlených bezdomovců, kteří buď zůstanou v uprchlickém táboře na území své vlasti, nebo zamíří za bezpečím do některé z dalších zemí.

Od poloviny roku 2014 bylo OSN zaregistrováno na 2,7 afghánských uprchlíků. Ti se nacházejí takřka po celém světě. Nejvíce uprchlíků z Afghanistánu je v Íránu, Turkmenistánu, Uzbekistánu a Pákistánu.  Více jak 700 000 lidí je vnitřně vysídleno.

Ashampoo_Snap_2015.06.28_14h14m07s_005_
Zdroj: zpráva Watsonova institutu pro mezinárodní a veřejné záležitosti při Brownově univerzitě

Ve válečném konfliktu po dlouhou dobu dochází k porušování lidských práv i páchání válečných zločinů vůči civilistům, jehož se v jisté míře dopouštěli také v období svého aktivního zapojení vojáci Spojených států amerických i Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. K porušování lidských práv velmi významně přispívají žoldáci ze soukromých agentur, které si americké ministerstvo obrany do oblastí najímá. Tito lidé často porušují mezinárodně garantovaná práva. Zapojují se do bojů a mnohdy za své angažmá zaplatí svým životem.

Statistická data uvedená ve výše zveřejněné tabulce jsou v mnoha případech pouze orientační. Nicméně, je to statistika velmi smutná. V Afghanistánu od začátku Bushova boje proti terorismu zahynulo na přibližně 92 000 lidí. Do tohoto čísla nejsou zapsány nepřímé oběti války, a tak výsledný počet mrtvých může být daleko vyšší. Na civilních obětech se podílejí také americké drony. Oficiální statistika s počty zabitých civilistů na dálku řízených “letadýlek” není známá. Odhaduje se, že v Afghanistánu se drony podílely minimálně na zabití 1 900 – 3 800 civilistů. S rostoucím počtem civilních obětí velmi drasticky roste počet vážně zraněných civilistů, kterým se velmi často nedostává patřičné lékařské péče:

zraneni
Zdroj: zpráva Watsonova institutu pro mezinárodní a veřejné záležitosti při Brownově univerzitě

Válka je velmi nákladný podnik. Od roku 2001 do dubna 2015 americká vláda vynaložila na válku v Afghanistánu, Iráku a Pákistánu na 4,4 bilionů amerických dolarů, což v přepočtu představuje částku 107 bilionů českých korun.  Na zabíjení je vždy dostatek financí. Zatímco afghánský lid trpí válečnými útrapami, humanitární pomoc se zmenšuje i díky nedostatků peněz, jež jsou na pomoc obětem války vynakládány. Politikům připadá důležitější financovat zbrojní průmysl, než přispívat ke zlepšení životů velmi chudých lidí, jakými jsou Afghánci, Iráčané, nebo Pakistánci.  Více jak devadesát státních rozpočtů České republiky by zajisté mohlo posloužit lépe, než na vraždění lidí.