U hrobu Viktora Dyka se setkal Jan Kopal, Martin Kadlečík i Adam B. Bartoš

Na Olšanských hřbitovech se poslední dobou “rozmohla móda” nacionalistických shromáždění u hrobů nejrůznějších ultranacionálních živlů. Tlející kosti známých osobností lákají nacionály svými skutky, činy, literárními díly, nebo politickými názory. Jednou se před hrobkou shromáždí banderovci, aby se pomodlili a vyfotili s prapory Pravého sektoru u místa posledního odpočinku svého nadpozemského hrdiny, aby následně mediálně nejznámější hřbitůvek v Česku poctili svou návštěvou domácí extrémisté, případně příznivci nacionálních bardů dávno zapomenutých časů.

14. května 2015 se u příležitosti osmdesátého čtvrtého výročí úmrtí nacionalistického politika, básníka a prozaika Viktora Dyka sešla docela prapodivná skupinka lidí. Cvičené oko průměrného pozorovatele krajně pravicové scény si přišlo na své. Kromě historika Josefa Tomeše a herečky Miriam Kantorkové se na místě sešly persony extrémistické klaky, jež se rozhodl po svém v Národní demokracii “sjednotit” Adam B. Bartoš. S trochou dávky nadsázky a smyslu pro černý humor by se dalo říct, že kde je Bartoš, tam existuje nějaká souvislost s antisemitismem. Nejinak tomu je v případě Viktora Dyka, jehož si nejznámější antisemita v republice zcela určitě oblíbil z důvodu sepsání protižidovsky laděné satirické básně Kohn a Bloch.

olsany_bartos_dyk
Zdroj: internet

Zastrčený v levém hloučku lidí postával nonšalantně bez motýlku i sáčka Adam B. Bartoš ukrytý za postarším pánem, zatímco Jan Kopal vyplňoval přesně opačné místo na straně napravo. Ve žlutém trikotu s palmami postával po pravačce Kantorkové krajně pravicové scéně velmi dobře známý Martin Kadlečík. Je na nejvýš pravděpodobné, že přítomná herečka nevěděla vedle koho stojí. Přišla uctít básníka, zatímco všichni tři extrémisticky naladění pánové akci pojali alespoň sami pro sebe ve skrytu duše za ultranacionalistickou podporu svému ideovému příteli z první poloviny dvacátého století.

Jan Kopal je známý především svým působením v krajně pravicové Vlastenecké republikánské straně, Pravé alternativě, Národně sociálním bloku. Byl jedním ze signatářů akce D.O.S.T., ve které figuruje jeho přítel Ladislav Bátora. Kandidoval za volební blok Jany Bobošíkové Hlavu vzhůru v Libereckém kraji. V roce 2001 byl stíhán a odsouzen za svoji veřejnou podporu teroristických útoků na USA z 11. září 2001, kdy veřejně prohlásil, že tato země si nic jiného než takový útok nezaslouží. Při své kandidatuře za Národní stranu v roce 2006 na Liberecku, prohlásil: “Tradiční textilní odvětví, které poskytovalo na Liberecku mnoho pracovních míst, bylo vylikvidováno nástupem žlutých hord a jejich laciných šuntů z dovozu.” Za zmínku též stojí jeho styky se skalními neonacisty či jeho spoluzakladatelství polovojenské jednotky Národní domobrana. Kopal se tehdy zúčastnil přednášky o českém antisemitismu a v současnosti působí v České suverenitě Jany Volfové.

Martin Kadlečík není také nováčkem na ultrapravicové scéně. Sám sebe označuje za českého konzervativního nacionalistu. Byl aktivistou klerofašistického seskupení D.O.S.T., v minulosti byl členem Vlastenecké fronty a pohyboval se rovněž okolo pravicově extrémistické Národní myšlenky. Kadlečík byl mnohokrát viděn ve společnosti jihočeských neonacistů, například ve společnosti Kamila Víta (bývalého člena neonacistické kapely Imperium), Jana Bízka( jeden ze dvou zadržených v souvislosti s rasovým útokem na zpěvačku Tonyu Graves), Martina Vachty(soudně trestaný člen Národního odporu, který si odseděl několik let za účast na útoku nožem, při kterém došlo ve Strakonicích k vážnému poranění člověka) a mnoha dalších. Martin Kadlečík stál u zrodu strakonické pobočky Vlastenecké fronty. Díky svým zálibám ve fotbalu se na utkáních Sparty přátelí s neonacisty z řad Národního odporu Praha

Adam B. Bartoš je nejznámější český antisemita. V roce 2014  přebírá klerofašistické ” Právo a Spravedlnost – ANO tradiční rodině, NE korupci a kriminalitě” a mění jej obsahově, ale také názvoslovně do jiného politického subjektu NE Bruselu – Národní Demokracie.

Nová strana dostává všeobjímající podobu, kde běžný nacionál nalezne jak antisemitské, sociálně nacionální i komunistické myšlení zároveň. Noví členové partaje jsou vybírání jak z Komunistického svazu mládeže(KSM), tak z Vandasovy Dělnické strany sociální spravedlnosti i ostatních krajně levicových, či krajně pravicových politických stran, hnutí a neoficiálních uskupení. Skrze Daniela Solise se přibližuje Bartoš s Národní demokracií ultralevicovým radikálům Čtvrtého odboje, Hnutí za přímou demokracii i stoupencům konspiračních teorií zastřešených na Facebooku například skupinou New World Order Opposition Organization. Zemánek zajišťuje spojnici na ruské extrémisty, Rusíny i srbské extrémisty. Partaj se zkouší oslovovat jiné strany a následně chce s nimi kandidovat v dalších volbách pod jednou kandidátkou. Samozřejmě, jak jinak, jde o strany krajně extrémistické. Bartošova partaj navazuje rovněž spolupráci s Janečkovou OK stranou, jež nedávno za přispění Úsvitu přímé demokracie hostila Marine Le Penovou

bartos_sloucenistran

Ve vedení Národní demokracie se nalézají esa české ultranacionální scény. Jmenovat bychom mohli například Jana Skácela známého především z Národní strany, nebo Františka Červenku, jež dlouhá léta vykonával předsednictví krajně pravicové strany Národní sjednocení.

A je to především František Červenka, který je možnou spojnicí s výše jmenovaným Martinem Kadlečíkem, jež svého času působil v předsednictvu Národního sjednocení. Kruh se krásně uzavírá. Pánové se na akci nesešli náhodou. Aby toho nebylo dost, Martin Kadlečík za Bartošovu stranu kandidoval do Evropského parlamentu.

kadlecik_bartos
Zdroj: screenshot z webu Ne Bruselu

Mimochodem, všimli jste si, že Martin Kadlečík má stejné tričko jak na fotografii z kandidátky do eurovoleb, tak na letošním setkání u Dykova hrobu….je to docela komické….jak je ten svět malý…….Bartoše a dokonce Bartošova přítele i stranického spojence Pavla Matějného  má Martin Kadlečík v přátelích na Facebooku.

Jan Kopal s Adamem B. Bartošem k sobě nemají také příliš daleko. Nejenže jsou facebookovými přáteli, ale rovněž se několikrát střetli při demonstracích, na kterých působila rovněž Jana Volfová. Politicky si jsou velmi blízcí a jak je vidět, stále se setkávají, například na akcích, jež zahnívají antisemitismem a oslavou památky těch, co antisemitismus ve svých dílech částečně dávali najevo.